آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷ , Tuesday 22 January 2019

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 97806
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۴ بهمن, ۱۳۹۶ - ۲۲:۱۱
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  افزایش ۸۰ برابری حملات پهپادی ارتش آمریکا علیه غیرنظامیان در مناطق مختلف

  رسانه‌ آمریکایی از 80 برابر شدن حملات پهپادی ارتش این کشور در دولت ترامپ علیه غیرنظامیان در نقاط مختلف جهان چون سوریه، افغانستان، لیبی و یمن خبر داد.

  آوای شمال/ وبگاه آمریکایی «مینت پرس» به افزایش هشتاد برابری حملات کشنده پهپادهای آمریکا علیه غیرنظامیان در نقاط مختلف جهان از جمله خاورمیانه و آفریقا در دولت کنونی این کشور اشاره کرد.

  این وبگاه در گزارش خود با اشاره به وعده‌های انتخاباتی «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا در زمینه کاهش حملات پهپادی نوشت: تنها در هفت ماه نخست ریاست جمهوری ترامپ، رقم کشته شدگان غیرنظامی به نسبت هشت سال فعالیت «باراک اوباما» رئیس جمهور سابق آمریکا افزایش یافته است.

  مینت پرس با اشاره به سوابق عملیات خطرناک پهپادهای ارتش آمریکا در جهان نوشت: حملات پنهانی پهپادها در ابتدا در دوره ریاست جمهوری «جورج دابلیو بوش» به عنوان بخشی مهم از «نبرد علیه تروریسم» شکل گرفت و تنها ۵۷ حمله در پاکستان، سومالی، یمن صورت گرفت و بین ۳۸۴ تا ۸۰۷ غیرنظامی کشته شدند.

  این برنامه در دوره اوباما نیز توسعه یافت و ۵۶۳ حمله در کشورهای یاد شده انجام شد. اینک، در زمان ترامپ حملات کشنده پهپادها اوج بیشتری گرفته است.

  بر اساس این گزارش، آمریکا در سال ۲۰۱۷ ، تنها ۱۲۷ بار یمن را بمباران کرد در حالی‌که در سال ۲۰۱۶ این رقم ۳۲ مورد بود. از سویی دیگر ، این حملات در پاکستان و سومالی نیز افزایش یافت و در سومالی به عنوان مثال، سال گذشته ۳۴ حمله پهپادی رخ داد. این رقم برابر با تمام حملات پهپادی آمریکا به این کشور از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۶ است.

  این وبگاه نوشت: حمله پهپادهای ارتش آمریکا در برهه کنونی  هشت بار بیشتر از دوره اوباما است. درحالی‌که این حملات در زمان ریاست جمهوری اوباما نسبت به  دوره جورج دابلیو بوش افزایش ۱۰ برابری یافت اینک میزان کشتار غیرنظامیان در دوره ترامپ هشتاد بار بیش از دوره بوش است و به عبارت دیگر، دونالد ترامپ در مسیر شکستن حد نصاب جنایت جنگی است.

  بر این اساس، افزایش کشتار غیرنظامیان ناشی از حملات هوایی آمریکا در عراق، لیبی و سوریه در سال گذشته بین  ۳۹۲۳ تا ۶۱۰۲ نفر رسید. این رقم افزایش چشمگیر تلفات غیرنظامیان را به نسبت دولت اوباما نشان می‌دهد. در هشت سال ریاست جمهوری اوباما بین ۲۹۹۸ تا ۳۹۳۹ مورد کشتار غیر نظامیان گزارش شد.

  مینت پرس در خاتمه این گزارش نوشت: افزایش آمار حملات پهپادهای آمریکا و مرگ غیرنظامیان بیشتر به دلیل تصمیم ترامپ مارس گذشته و اجازه دادن به سازمان سیا برای این‌گونه حمله‌ها بود.

  روزنامه «وال استریت ژورنال» پیشتر در گزارشی اعلام کرده بود دونالد ترامپ به سازمان سیا اجازه استفاده از پهپاد در حملاتی را داده که ادعا می‌شود برای سرکوب گروه‌های تروریستی فعال در دیگر کشورها انجام می‌شوند. این اقدام برخلاف رویکردهای اوباما است که نقش شبه نظامی سازمان سیا را تا حدی محدود کرده بود.

  در همین زمینه شبکه تلویزیونی «طلوع نیوز» مستقر در افغانستان اعلام کرد که براساس راهبرد تازه ترامپ، امکانات لازم در اختیار فرماندهان آمریکایی در افغانستان و پاکستان قرار گرفته تا به بهانه حمله به مخفیگاه‌های گروه‌های تروریستی در افغانستان و پاکستان، این کشورها هدف حملات پهپادهای آمریکایی قرار گیرند.

  کاخ سفید پنج‌شنبه گذشته اعلام کرد، رییس جمهور آمریکا امکانات لازم را برای افزایش حملات پهپادهای در افغانستان و پاکستان در اختیار فرماندهان آمریکایی قرار داده است. این نخستین بار است که دولت آمریکا به طور رسمی به فرماندهان خود در افغانستان و پاکستان اجازه داد تا بیرون از مرزهای این کشور عملیات نظامی انجام بدهند.

  حملات پهپادها از بزرگترین عوامل تلفات غیرنظامیان در پاکستان و افغانستان محسوب شده و خشم و تنفر مردم و مقام‌های دو کشور را برانگیخته است.

   

  برچسب ها :

  نظرات