آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ , Saturday 16 February 2019

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 97719
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۴ بهمن, ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۵
 • شما اینجا هستید :اخبار استان > اخبار برگزیده
 •   

  «توسعه راه‌ها» نعمت انقلاب که باید همچنان با قدرت ادامه یابد

  یکی از اقدامات مثبت نظام، توسعه راه‌ها، افتتاح و کلنگ‌زنی پروژه‌های جاده‌ای و ریلی در مناطق مختلف کشور است که ادامه یافتن آن مردم را روز به روز به انقلاب و آینده رفاهی خود امیدوارتر می‌کند.

  آوای شمال/ انقلاب اسلامی را باید سرآغاز تحولات بزرگ و بنیادین در ایران، منطقه، جهان اسلام و جهان غیراسلام دانست. رهبر کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی(ره) از انقلاب اسلامی با عناوینی چون «معجزه قرن» و «انفجار نور» یاد کرده و همین کلمات برای توصیف عظمت و بزرگی انقلاب اسلامی کفایت می‌کند.

  دهه فجر فرصت مغتنمی برای بازخوانی انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن

  دهه فجر و فرا رسیدن سالروز پیروزی انقلاب اسلامی، فرصت مغتنمی برای بازخوانی انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن در حوزه‌های گوناگون است. هر چه از زمان پیروزی انقلاب اسلامی فاصله گرفته شود، اهمیت پرداختن به موضع دستاوردهای انقلاب اسلامی و اهمیت تبیین دستاوردها و پیش‌رفت‌های جمهوری اسلامی بیش‌تر می‌شود.

  ایجاد یاس در جامعه هدف راهبردی دشمن در جنگ نرم علیه انقلاب اسلامی

  یکی از اهداف راهبردی دشمنان در جنگ نرم علیه انقلاب و جمهوری اسلامی، ایجاد یاس و ناامیدی در جامعه و به‌ویژه در نسل جوان نسبت به آینده، از طریق سیاه‌نمایی، بزرگ کردن مشکلات، زیر سوال بردن و یا کم‌ارزش جلوه دادن دستاوردهای انقلاب و ناکارآمد نشان دادن نظام دینی است. دشمنان تلاش می‌کنند تا از طریق قدرت رسانه ای خود، جلوی درک واقعیات انقلاب اسلامی و دستاوردهای ارزشمند جمهوری اسلامی از سوی جوانان ایرانی را گرفته و با نوع واقعیت‌پنداری برای آنان، در پشتوانه‌های مردمی انقلاب و نظام جمهوری اسلامی خلل وارد سازند.

  لزوم تبیین دستاوردهای انقلاب عظیم اسلامی خصوصاً برای نسل‌های جوان

  ۳۹ سال از پیروزی انقلاب اسلامی می‌گذرد، در طول این مدت، نظام اسلامی مراحل دشوار و موانع بسیاری را پشت سر گذاشته است که بی شک نهال انقلاب را تنومندتر و مستحکم‌تر از گذشته کرده است.

  البته پرداختن به اقدامات مثبت نظام، به معنی نفی یا نادیده گرفتن معضلات و نواقص موجود نیست. مشکلات موجود، اکثرا محسوس و مشهود برای عموم مردم است اما ممکن است نگاه و ذهنیت آنها تنها از زاویه کمبودها و نواقص شکل گرفته باشد.

  به منظور تعدیل و تصحیح نگرش افراد نسبت به وضع موجود، باید تلاش‌ها و اقدامات انجام گرفته، مدنظر قرار گیرد و مواردی که لازم است جهت قضاوت منصفانه لحاظ گردد، بیان شود.

  با ورود به دهه چهارم از عمر انقلاب که رهبر معظم انقلاب به خوبی آن را “دهه پیشرفت و عدالت” نامیده‌اند، لزوم تبیین دستاوردهای این انقلاب عظیم اسلامی خصوصاً برای نسل‌های جوان انقلاب بیش از پیش احساس می‌شود.

  توسعه راه‌ها، افتتاح و کلنگ زنی پروژه‌های جاده‌ای و ریلی یکی از اقدامات مثبت نظام

  یکی از اقدامات مثبت نظام، توسعه راه‌ها، افتتاح و کلنگ زنی پروژه‌های جاده‌ای و ریلی در مناطق مختلف کشور است که ادامه یافتن مردم را روز به روز به انقلاب و آینده رفاهی خود امیدوارتر می‌کند، به گونه‌ای که پروژه‌های بزرگی در سخت‌ترین شرایط در کشور و همچنین مناطق محروم احداث و مورد بهره برداری قرار می‌گیرد و مردم نیز از این نعمت انقلاب در طول زمان بهره فراوانی می‌بردند.

  حمل و نقل یکی از نیازهای اولیه جوامع برای توسعه

  در عصر حاضر حمل و نقل یکی از نیازهای اولیه جوامع برای توسعه بوده و به عبارتی شاید هیچ نوع کالا و خدماتی بدون حمل و نقل در اختیار مشتری قرار نمی‌گیرد و هر نوع فعالیت اقتصادی وابسته به آن است.

  ایران نیز پس از انقلاب اسلامی در جهت گسترش عدالت اجتماعی و توسعه کشور، سعی زیادی برای گسترش حمل و نقل در تمام نقاط کشور، به ویژه در مناطق روستایی و محروم داشته است.

  رشد چشمگیر حمل و نقل در کشور پس از انقلاب

  حمل و نقل در کشور ما به ویژه پس از انقلاب رشد چشمگیری داشته و به اعتقاد کارشناسان، پیشرفت در صنعت حمل و نقل کشور، انقلابی در این بخش محسوب می‌شود؛ در حالی که در سال ۵۷ مجموع راه‌های اصلی و فرعی کشور حدود ۳۶ هزار کیلومتر بود.حال آنکه  در حال حاضر مجموع راههای اصلی و فرعی کشور به بیش از یک میلیون کیلومتر رسیده است.

  در شبکه ریلی کشور نیز در حال حاضر ۶ هزار و ۱۰۰ کیلومتر شبکه اصلی و بیش از ۲ هزار کیلومتر شبکه فرعی راه آهن وجود دارد و در واقع به همت متخصصان داخلی سالانه ۶۰۰ کیلومتر راه آهن احداث می‌شود که در آینده نزدیک به هزار کیلومتر امکان افزایش دارد.

  بازخوانی بخشی از خدمات نظام اسلامی در مازندران نیز حاکی از آن است که این استان کرانه خزری به برکات خدمات نظام به پیشرفته‌ای قابل‌توجه ای دست‌یافته است.

  دستاوردهای انقلاب در حوزه راه و شهرسازی مازندران چشمگیر و قابل‌تأمل است و بر اساس آمارهای اعلامی سازمان‌های مربوطه، بیش از ۱۰۰ هزار و ۷۰۰ کیلومتر راه اصلی و فرعی در استان وجود دارد که این میزان در قبل از انقلاب ناچیز بوده است.

  اقدام جهادی انقلاب اسلامی در ایجاد و بهسازی راه‌های روستایی

  بر اساس آمارهای اعلامی وزارت نیرو و سازمان‌های مربوطه، طول راه‌های روستایی آسفالت شده که محور اساسی در راه‌های ارتباطی بودند در سال ۵۸ به میزان ۲۰۰ کیلومتر بوده که اکنون این میزان به بیش از ۱۰۰ هزار کیلومتر رسیده است که یک حرکت ارزشمند است.

  طول راه‌های روستایی ساخته شده در سال ۵۷، ۸ هزار و ۲۰۰ کیلومتر بوده و اکنون به بیش از ۱۲۰ هزار کیلومتر رسیده است که در این راستا نیز بعد از پیروی انقلاب اسلامی قدم‌های بزرگی برداشته شده است.

  قبل از پیروزی انقلاب اسلامی هیچ روستایی از طرح بهسازی و آسفالت معابر برخوردار نبود که بعد از پیروزی انقلاب تاکنون ۱۳ هزار کیلومتر از معابر روستاها آسفالت و بهسازی شده است.

  تامین مسکن به عنوان یکی از ترجیحات نظام

  در بخش مسکن نیز پس از روی کار آمدن جمهوری اسلامی ایران، همواره تامین مسکن به خصوص برای اقشار کم‌درآمد در کنار بهداشت، درمان و آموزش به عنوان یکی از ترجیحات نظام قرار گرفت.

  گاه دولت‌ها برنامه‌های بلندمدت و گاه برنامه‌های مدت‌دار برای بهبود اوضاع بازار ارائه کردند، گاه این برنامه‌ها موفق و گاه ناموفق بوده است.

  بر این اساس در اوایل انقلاب اسلامی که بسیاری از مردم املاک خود را از دست داده بودند و برنامه مشخصی برای تامین مسکن نبود، از سوی رهبر انقلاب اسلامی فرمانی به عنوان حساب ۱۰۰ برای تامین مسکن اقشار نیازمند صادر شد و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در راستای کمک به ساخت و تامین مسکن اقشار کم‌درآمد تاسیس شد و تاکنون واحدهای مسکونی بسیاری در شهرستان‌ها ساخته و همچنین در جریان بلایای طبیعی همچون سیل و زلزله پس از انقلاب اسلامی بسیاری از واحدهای مسکونی از بین‌رفته و تخریب‌شده را بازسازی کرده است و توانسته است در طول این سال‌ها در زمینه بازسازی و ساخت مسکن به این اقشار کمک کند.

  پیشرفت‌های جمهوری اسلامی ایران شاهدی بر بالندگی و پویایی نظام و کارآمدی آن

  پیشرفت‌ها و موفقیت‌های جمهوری اسلامی ایران در عرصه‌های مختلف پس از انقلاب اسلامی از یک‌سو شاهدی بر بالندگی و پویایی نظام و کارآمدی آن است و از سوی دیگر گویای عزم و اراده جدی نظام برای دست یابی به توسعه و پیشرفت همه جانبه است و اهداف ترسیم شده برای دولت جمهوری اسلامی در اصل سوم قانون اساسی به نحوی بیانگر این امر است.

  از این رو پیشرفت‌ها و موفقیت‌های کشور در عرصه‌های مختلف می‌تواند ملاک و معیار ارزیابی جهت گیری‌های کلی نظام و عزم آن برای حرکت در مسیر پیشرفت و توسعه باشد و از این لحاظ می‌توان کشورهای مختلف را بر اساس امکانات، منابع و … با یکدیگر مقایسه نمود و آنچه ارزش پیشرفت‌های بدست آمده از سوی نظام جمهوری اسلامی را دو چندان می‌کند توجه به این نکته است که این پیشرفت ها و موفقیت‌ها در کشور با وجود مشکلات و موانع بزرگی همچون تحریم‌ها و فشارهای قدرت‌های بزرگ و جنگ تحمیلی و خسارت‌های ناشی از آن و محدودیت‌های زیادی صورت گرفته است، مشکلات و موانعی که می‌تواند حرکت هر کشوری را در این راستا متوقف نماید.

  برچسب ها :

  نظرات