آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷ , Tuesday 16 October 2018

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 97682
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۴ بهمن, ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۰
 • شما اینجا هستید :اجتماعی
 •   

  زاهدی: نقد منصفانه مسئولان در رسانه‌ها جزء اخبار خوب است/ تیرانداز: سیاسی‌زدگی و اطلاع‌رسانی ناقص مانع تحقق اهداف رسانه است/ بنی‌هاشمی: صداقت و عدالت دو پایه خبر خوب است

  رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی از خبرگزاری فارس بازدید و با مسئولان این خبرگزاری گفت‌وگو کرد.

  آوای شمال/ محمدمهدی زاهدی رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با حضور در خبرگزاری فارس از تحریریه این خبرگزاری بازدید و با مدیرعامل و اعضای تحریریه این خبرگزاری گفت‌وگو کرد.

  * تیرانداز: رسانه باید حکم معلمی داشته و جامعه را به سمت اعتلا و امید پیش ببرد

  در این نشست صمیمانه، پیام تیرانداز مدیرعامل خبرگزاری فارس، گفت: خبرگزاری فارس به عنوان رسانه برتر در کشور مطرح می‌شود که البته شاخص‌هایی که در حال حاضر در خبرگزاری فارس وجود دارد میراث دوستان گذشته است که این خبرگزاری از نظر میزان بازدید و کمیت با فاصله معناداری نسبت به رقبا حجم زیادی از تولیدات رسانه‌های دیگر را به عنوان رسانه مادر تامین می‌کند و کار پژوهشی دانشگاه تهران نیز این مسأله را نشان داده است که امیدواریم با همین سرعت به صورت رو به رشد پیش برویم.

  وی با بیان اینکه اهمیت رسانه در کشور ما چندین برابر است، گفت:‌ ما انقلاب نوپایی داریم که در آستانه چهلمین سال هستیم و بسیاری از ساختارها هنوز به شکل کامل شکل نگرفته و بسیاری از مسائل لاینحل را باید پیش ببریم که در کنار حل این مسائل تهدیدهایی هم وجود دارد و ممکن است با یک اشتباه کوچک نه تنها کار کشور با خلل مواجه شود بلکه در جهت عکس حرکت کنیم.

  * سیاست‌زدگی را مانع از تحقق اهداف می‌دانیم

  تیرانداز ادامه داد: عرصه رسانه عرصه تحول سریع است، خبرگزاری‌ها و عموما رسانه‌های مادر کار سختی دارند و از این رو ما به سمت رسانه ویدئو محور و استدلال محور در حرکت هستیم.

  مدیرعامل خبرگزاری فارس با بیان اینکه ما نقش معلمی برای رسانه قائلیم که باید در راستای اعتلای فکری، ذهنی و معرفتی فعالیت کند، اظهار داشت: به طور کلی ما دنیا و جهان هستی را یک مدرسه می‌دانیم که انسان در این مدرسه بالقوه بودن را به بالفعل تبدیل می‌کند و سیاسی‌زدگی و اطلاع رسانی ناقص را مانع از تحقق اهداف در مسیر رسانه اسلامی می‌دانیم.

  مدیرعامل خبرگزاری فارس با اشاره به همایش خبر خوب از سوی این خبرگزاری گفت: رسانه باید خبرهای خوب و امیدوارکننده منتشر کند ولی کار یأس‌آور در کشور از حد نرمال خارج شده و برای جذابیت خبر، ذهن و افکار مردم را خراب می‌کنند، ما همایش خبر خوب را برگزار کردیم و منظورمان از انتشار خبر خوب این است که به همان اندازه که اخبار خوب رخ می‌دهد آنها را منتشر کنیم نه اینکه بخواهیم بگوییم همه چیز گل و بلبل است ولی انتشار به میزان اتفاق، انجام گیرد.

  * مصادیق «خبر خوب» از دیدگاه رئیس کمیسیون آموزش مجلس

  در ادامه محمدمهدی زاهدی رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: من رسانه‌ای نیستم ولی رسانه‌ای‌ها به خصوص خبرگزاری فارس را بسیار دوست دارم، نگاه‌های باز در قالب دیدگاه‌های اسلامی بسیار مهم است نه اینکه نگاه باز با جهت‌گیری غربی و شرقی رخ دهد. رویکردهای خبرگزاری فارس خوب است و باید تغییراتی نیز ایجاد شود، باید نگاه‌ها عوض شود و در اکثر نهادهایی که ستون انقلاب هستند به خصوص خبرگزاری فارس باید تغییر رویکرد صورت بگیرد.

  وی افزود: دستاوردهای انقلاب واقعا خبر خوبی است، خبر خوب باید باشد ولی باید بدانیم خبر خوب چیست. به طور مثال نمایندگان استان کرمان با استاندار جلسه‌ای داشتند که استاندار از اشتغال آمار داد که من به استاندار گفتم آنچه ما در جامعه می‌بینیم این است که در هر خانه‌ای بیکار وجود دارد، وقتی آمار شهرک‌های صنعتی را ما ارائه می‌دهیم شرایط را می‌بینند و به آمار بدبین می‌شوند. پس باید بدانیم زمانی که می‌خواهیم خبر خوب بدهیم، خبر خوب چیست.

  زاهدی گفت: دستاوردهای انقلاب واقعا خبرهای خوبی است، زمانی که خبر شهادت یکی از شهدای مدافع حرم را به همسرش دادیم مواجهه همسر با این خبر واقعا شنیدنی و تکان دهنده بود، گویا انتظار شنیدن این خبر را داشت. وی فرزند سه‌ ماهه‌ای دارد که شوهرش هنوز این فرزند را ندیده بود و من واکنش همسر این شهید به خبر شهادت همسرش را خبر خوبی می‌دانم.

  وی ادامه داد: در اصفهان نیز به خانه شهیدی رفتیم که همسرش می‌گفت ما احساس می‌کنیم همسرم شهید نشده و هر گاه بخواهیم با وی صحبت می‌کنیم.

  * نقد منصفانه مسؤولان خبر خوب است

  رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس اظهار داشت: نقد منصفانه مسئولان نیز خبر خوبی است، چرا باید هنوز راه‌های اطراف تهران بسته باشد؟ چرا درختان تهران باید شکسته باشند؟ اینها یک مدیریت بحران ساده است که باید اینها را منصفانه نقد کنیم و من نقد منصفانه را خبر خوب می‌دانم، در جریان اغتشاشات، دولت لایحه بودجه را بر روی سایت گذاشت تا شفافیت ایجاد شود که کاش همه نهادها همین کار را می‌کردند ولی برخی بودجه نهادهای فرهنگی را برجسته کرده و در کمال ناجوانمردی آن را با بودجه نهادهایی مانند وزارت راه مقایسه کردند در حالی که آن بودجه، بودجه حوزه ستادی بود و به حوزه عملیاتی مربوط نمی‌شد که اینجا باید این مسائل در خبرگزاری رسوا شود.

  زاهدی برخورد با فساد مسئولان را نیز خبر خوبی دانست و گفت: باید خبر برخورد با مفسده مسئولان به عنوان خبر خوب مطرح شود تا مردم بدانند نظام با تبعیض مخالف است و عدالت را اجرا می‌کند.

  * بنی‌هاشمی: صداقت و عدالت دو پایه خبر خوب است

  همچنین در ادامه سید محسن بنی‌هاشمی معاون پژوهشی و رئیس مرکز علمی کاربردی خبرگزاری فارس گفت: ما در خبرگزاری فارس منافع ملی را واقعا در بحث‌ها در اولویت قرار می‌دهیم و این مسأله بسیار خوشحال کننده است.

  معاون پژوهشی و رئیس مرکز علمی کاربردی خبرگزاری فارس با اشاره به ضرورت انتشار «خبر خوب» در رسانه‌ها عنوان کرد: خبر خوب از مفاهیم فطری است، از دید من خبر خوب آیات الهی در نظام هستی است.

  وی افزود: اگر برای رسانه‌ها و نظام زیرساخت فرهنگی نداشته باشیم گرفتار تکنیک‌های غربی‌ها می‌شویم و با گذشت زمان دیگر خودمان هم خودمان را نمی‌شناسیم.

  بنی هاشمی اظهار داشت: به ظاهر بدترین خبر، خبر عاشوراست پس چرا این خبر قرن‌ها بازتعریف می‌شود و پس از هر منبر عاشورا احساس معنویت بیشتر و بهتری داریم؟ بنابراین می‌توان گفت کارکرد خبر خوب شجاعانه است و صداقت و عدالت دو پایه خبر خوب است.

  وی گفت: خبر خوب از زعم خبرگزاری فارس این است که رسانه بیش از سود خودش به سود مخاطب فکر کند و در حال حاضر فضایی ایجاد شده که نهادها سعی دارند در اعلام خبر خوب از یکدیگر سبقت بگیرند.

  معاون پژوهشی و رئیس مرکز علمی کاربردی خبرگزاری فارس گفت: هوش عمومی جزء خبر خوب است که ما در خبرگزاری فارس بر روی این مسأله هم کار می‌کنیم، به طور مثال اینکه یک خبر بتواند ذهن مردم را باز کند تا کسی نتواند آن‌ها را منحرف کند خبر خوب است ولی باید درباره شیوه بیان، سرعت و استفاده به روز از رسانه برنامه‌ریزی کرد.

  وی گفت: مخزن بزرگی از اخبار تعالی‌بخش در کمیسیون آموزش است که می‌تواند اخبار بسیار خوب حاوی صداقت و امانت را در اختیار رسانه‌ها قرار دهد.

  در پایان این جلسه زاهدی با بیان اینکه در انتشار خبر خوب باید بصیرت و منافع ملی وجود داشته باشد، گفت: یکی از دلایلی که در جریان اغتشاشات با آن مواجه بودیم این است که به یک دانش‌آموز پول می‌دهند تا پرچم را آتش بزند. در این کار یقینا بصیرت وجود نداشته است.

  وی افزود: کار رسانه شبیه آئینه بغل خودرو است که فاصله را نزدیک‌تر نشان می‌دهد و تعبیر عادی آن این است که مسئله‌ای ممکن است یک ماه آینده به اطلاع مردم برسد ولی شما زودتر مطلع می‌شوید و می‌توانید در خنثی‌سازی یک اتفاق بد اثرگذار باشید که این مسئله بسیار مهم است.

   

  برچسب ها :

  نظرات