آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹ , Saturday 26 September 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 96493
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳۰ دی, ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۷
 • شما اینجا هستید :فرهنگی
 •   

  پایان کنسرت های جشنواره موسیقی فجر سی و سوم/ اختتامیه امشب در تالار وحدت برگزار می شود

  اجراهای سی و سومین جشنواره موسیقی فجر پس از برگزاری 97 کنسرت طی ده روز، به پایان رسید.

  آوای شمال/ شب گذشته با برگزاری ده کنسرت دیگر، اجراهای سی و سومین جشنواره موسیقی فجر به کار خود پایان داد.

  روایتی اروپایی از موسیقی جز

  اولین اجرای شب اخر جشنواره در تالار وحدت به گروه فرانچیسکو کفیسو هنرمند ساکسیفونیست ایتالیایی اختصاص داشت. گروه فرانچسکو کفیسو مانند اغلب گروه های موسیقی «جز» بر پایه بداهه پردازی و ساخت موسیقی بدون طرح اصلی شکل گرفت اما از طرفی این موسیقی به شدت ساختارمند و پیچیده بود. در واقع کفیسو و گروهش در این اجرا از طرفی تفکر بداهه خود را براساس بخش های نت نگاری شده بنا می کردند و از طرفی هم از این ساختار فراتر می رفتند و به بداهه پردازی می رسیدند.

  نوازندگی کفیسی همان طور که انتظارش می رفت در این اجرا خوش‌صدا بود. تسلط نوازندگی‌اش و اندیشه‌اش در رابطه با تولید صدا، کاملاً در اجرای او مشهود است. قطعات اچرا شده هم به گونه‌ای تنظیم شده‌اند که شنونده تمام صداها را تقریبا واضح و تفکیک‌شده می‌شنوید. در واقع هیچ صدایی از شنونده فاصله نمی‌گیرفت و کمتر می‌شندیم صداها در هم حل بشوند. البته این رویکرد می‌تواند همان طور که شنونده را بار اول در مواجهه با صداهایی به اصطلاح تمیز حیرت‌زده می‌کند، تکرار گوش دادن به آن را نیز در مواقعی سخت کند، چرا که این صداهای تمیز در تکرار گاه می‌توانند پس‌زننده باشند.

  نکته دیگر این اجرا مکان برگزاری کنسرت یعنی تالار وحدت است؛ این تالار علی رغم تمام ویژگی هایش، مناسب جنس موسیقی جز نیست. شایدخلا سالن استاندارد در کشور باعث شده تا این سالن جور گونه های مختلف موسیقی را بکشد.

  اجرای دوباره ارکستر سمفونیک

  ارکستر سمفونیک تهران هم دومین اجرای خود در جشنواره را با رهبری شهرداد روحانی برگزار کرد. در بخش نخست «آوای اسلوانیک شمارۀ ۸»  از نتوان دورژاک و «کنسرت پیانو شمارۀ ۲ » از فردریک شوپن اجرا شو؛ که سولیست این قطعه مارتینوس وان دن هوک پیانیست هلندی بود. در بخش دوم، «طرح‌های سمفونیک» از احمد پژمان، «مدی‌تیشن» از جول سنه و «پرندۀ آتشین» از  ایگورا استرادنیسکی اجرا شد.

  پایان اجراهای جشنواره

  لوکا چیارلا نوازنده ویالن ایتالیایی دیگر اجرای بخش بین الملل در روز پایانی را روی صحنه برد. همنوازان دلگشا به سرپرستی سیامک جهانگیری و خوانندگی حسین علیشاپور دیگر اجرای تالار رودکی در روز آخر جشنواره بود.

  مهیار علیزاده و گروه کماکان هم آخرین اجراهای تلفیقی این دوره را در برج آزادی روی صحنه بردند. دونوازی پریچهر خواجه و بهنام معصومی و رسیتال پیانو آکی سوگی یوما نوازنده ژاپنی نیز اجراهای فرهنگسرای نیاوران جشنواره را پایان داد.

  اما اجراهای بخش پاپ جشنواره هم به کنسرت گروه بمرانی و همین طور اولین کنسرت مستقل امید نعمتی، پایان یافت.

  اختتامیه با حضور وزیر در تالار وحدت

  آیین پایانى سی و سومین جشنواره موسیقی فجر شامگاه شنبه ۳۰ دی ماه همزمان با اعلام برندگان جایزه باربد در تالار وحدت برگزار خواهد شد.

  این مراسم از ساعت ١٩ با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، مسئولان فرهنگی و هنری، هنرمندان و اصحاب رسانه در تالار وحدت برگزار می‌شود.

   

  برچسب ها :

  نظرات