آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۶ مهر ۱۳۹۹ , Sunday 27 September 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 96259
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۷ دی, ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۲
 • شما اینجا هستید :سیاسی
 •   

  کمیته حقیقت یاب از حادثه نفتکش سانچی تفحص میدانی می‌کند/ بازداشت کمتر از ۲۰۰ نفر در تهران در جریان آشوب‌های اخیر

  سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: جانباختگان حادثه نفتکش شهید خدمت نامیده شدند و قرار شد کمیته حقیقت‌یاب گزارش دقیقی از سانحه ارائه کند.

  آوای شمال/ سید حسین نقوی حسینی نماینده مردم ورامین و سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس در تشریح نشست عصر امروز کمیسیون متبوعش، اظهار داشت: در ابتدای جلسه برومندی نایب رئیس کمیسیون که از طرف کمیسیون به چین اعزام شده تا حادثه تاسف بار تصادف و آتش گرفتن کشتی نفت کش جمهوری اسلامی را مورد بررسی و تهیه گزارش کند، گزارش مفصلی از حادثه به  اعضای کمیسیون ارائه داد.

  *واقعیت حادثه نفتکش سانچی با آنچه در فضای مجازی مطرح شد بسیار متفاوت است

  وی افزود:  در گزارش ارائه شده، کلیه مراحل رویداد و اقدامات انجام شده برای مهار حادثه آمده است که با توجه به نوع حادثه و انفجار و آتش سوزی رخ داده، همه کارشناسان چینی معتقد بودند که کلیه خدمه کشتی ایرانی در همان لحظه اول تصادف جان باخته اند ولی همه تلاش ها برای مهار و نجات صورت گرفت.

  وی در ادامه با بیان اینکه بین آنچه که اتفاق افتاده و آنچه که در فضاهای مجازی و جامعه مطرح و شائبه شده کاملا متفاوت است، عنوان کرد: هر نوع اقدام و همکاری که لازم بود از طرف تیم‌ها و کشورهای کمک کننده به ویژه چین و ژاپن صورت گرفت ولی نوع حادثه به شکلی بود که نه امکان دسترسی به داخل کشتی بود و نه امکان نجات کشتی وجود داشت.

  نقوی حسینی ادامه داد: کشتی نفتکش ایران یکی از مجهزترین و پیشرفته ترین نفت کش روز دنیا بوده و جعبه سیاه آن نیز با حضور نمایندگان کشورهای ایران، چین، ژاپن و پاناما پلمب شده و قابل دسترسی است و اینکه گفته شده چینی ها مایل به خاموش کردن نبودند کذب محض است چرا که چین کلیه کمیته های بحران خود را آماده و حاضر در صحنه کرده بود ولی آتش سوزی از شدت و گستردگی زیادی برخوردار بود که امکان مهار را از بین برده بود.

  وی بر همین اساس تصریح کرد: هر دو کشتی مجهز به کلیه امکانات راهیابی و راداری بوده و از این نظر نقصی نداشته اند و نفت داخل نفت کش متعلق به کره جنوبی بوده و هم سرنشینان و هم کشتی و هم بار آن بیمه بوده اند.

  *محموله نفت نفتکش سانچی متعلق به کره جنوبی بود

  وی در ادامه با بیان اینکه در این جلسه سوالات پیرامون حادثه نیز مطرح شد و مورد بررسی قرار گرفت، یادآور شد: برومندی مجددا تاکید کرد که محموله نفت مطابق همه اسناد متعلق به کره جنوبی بوده و هر نوع شایعه در این زمینه کذب محض است.

  نقوی حسینی ادامه داد: در این جلسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با عرض تسلیت عمیق حادثه کشتی سانچی به ملت ایران و اعلام همدردی عمیق با خانواده های محترم داغدار، بنابراین شد تا در جهت ماموریت کمیسیون از سوی مجلس شورای اسلامی، کمیته ای تشکیل شده و موضوع را به صورت تفحص میدانی مورد بررسی دقیق تر قرار دهند و گزارش دقیق به عنوان حقیقت یاب تهیه و تقدیم مجلس شورای اسلامی شود همچنین جان باختگان حادثه مذکور شهید خدمت نامیده شدند.

  *بازداشت کمتر از ۲۰۰ نفر در تهران در جریان اعتراضات اخیر

  سخنگوی کمیسیون امنیت ملی در مجلس دهم ادامه داد: در ادامه جلسه، مطابق دستور جلسه و ماموریت کمیسیون در بررسی علل و عوامل حوادث اخیر با حضور دستگاه های تخصصی، بررسی حوادث اخیر مورد بررسی قرار گرفت که دستگاه تخصصی این جلسه مسئولان اطلاعات سپاه بودند.

  وی افزود: در این بررسی گزارش مفصلی از بهره برداری کشورهای معاند در رأس آنها آمریکا، منافقین، سلطنت طلب ها و سایر گروه های ضد انقلاب از فضای مجازی برای ایجاد بحران و اغتشاش در کشور ارائه شد.

  سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در خاتمه گفت: در این جلسه بیان شد در تهران کمتر از ۲۰۰نفر بازداشت شدند و تقریبا همه آن ها در همان ساعات و روزهای اول آزاد شدند و بحث اغلب آن ها هم اعتراض به مسائل اقتصادی بوده و مسائل سیاسی نداشتند.

   

  برچسب ها :

  نظرات