آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹ , Wednesday 23 September 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 96141
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۵ دی, ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۹
 • شما اینجا هستید :اجتماعی
 •   

  حال ناخوش مدارس سیستان‌وبلوچستان+ تصاویر

  جغرافیای محرومیت در استان سیستان و بلوچستان، دانش‌آموزان را نیز بی‌نصیب نگذاشته است و در جنوب استان، با وجود تلاش‌های انجام شده، عدالت آموزشی اوضاع مناسبی ندارد.

  آوای شمال/ سال‌هاست که سیستان و بلوچستان به عنوان محروم‌ترین استان کشور در بحث فضای آموزشی شناخته می‌شود. مسئولان مربوطه نیز به این مسئله اعتراف دارند و آن گونه که محمد مهدی زاهدی رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس اذعان می‌کند: در کل کشور حدود ۱۲۰ هزار کلاس درس نیاز به تعمیر، بازسازی و تخریب دارد و بیشترین مدارس کپری در جنوب استان کرمان و سیستان‌وبلوچستان قرار دارد از۱۲۰ هزار کلاس درس در کشور بیشترین مدارس تخریبی در استان سیستان و بلوچستان قرار دارند به‌گونه‌ای که حدود ۱۸ هزار کلاس درس در این استان وجود دارد که۶ هزار کلاس درس تخریبی است.

  سهم دختران این مناطق از روزهای تحصیل، چند کلاس سواد است و در خوشبینانه ترین حالت تا پایان دوره ابتدایی به مدرسه می‌روند و پس از آن به دلیل نبود دبیرستان در حوالی روستا یا مسائل فرهنگی که تحصیل را بری دختران ضروری نمی‌داند، درس و کتاب را برای همیشه کنار می‌گذارند.

  اگر چه محرومیت‌های آموزشی در استان سیستان و بلوچستان، باعث شد شورای رسیدگی به مناطق محروم در وزارت آموزش‌وپرورش تشکیل شود تا با همراهی معاونت توسعه روستایی برای رفع محرومیت از چهار استان کشور از جمله سیستان‌وبلوچستان گام بردارد اما با تمام تلاش‌های انجام شده این شورا راه به جایی نبرد وطبق گفته‌های حبیب‌الله دهمرده نماینده مردم زابل در مجلس شورای اسلامی این شورا به دلیل عدم تخصیص بودجه کافی راه به جایی نبرد و تعطیل شد.

  محمد نعیم امینی فرد، نماینده مردم ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی که اخیرا فیلم بازدید او از مدارس محروم جنوب استان سیستان‌و بلوچستان در فضای مجازی منتشر شده است، نسبت به وضعیت فضاهای آموزشی سیستان و بلوچستان در مرکز و جنوب استان گلایه‌های بسیاری را دارد و در این رابطه می‌گوید: دهها بار به وزرای مختلف آموزش و پرورش تذکر دادیم اما  سازمان برنامه و بودجه توجهی ندارد و سازمان نوسازی, توسعه و تجهیز مدارس نیز عدالت را در توزیع اعتبارات رعایت نمی‌کند. مدارس در جنوب استان سیستان و بلوچستان وضعیت غیراستانداردی دارند و پایین‌ترین شاخص‌های آموزشی را شاهد هستیم که با رویه فعلی اصلاح نمی‌شود و امیدی هم به اصلاح این رویه نداریم. تلاش کردیم از سازمان برنامه و بودجه ردیفی را برای عدالت آموزشی در بودجه دریافت کنیم اما تخصیص اعتبار به آن بسیار اندک بود و همین میزان اندک هم براساس سلیقه مدیران تخصیص می‌یابد.

  در همین رابطه کمپینی با عنوان “تو آرزو کن سقف مدرسه‌ات با من” به منظور ساخت مدرسه برای دانش‌آموزان روستای سیدآباد استان سیستان‌وبلوچستان تشکیل شده است.

  ماجرا از این قرار است که دانش‌آموزان دو کلاس درس (پنجم و ششم) مدرسه‌ روستای سیدآباد، به دلیل نبود فضای کافی خارج از محیط مدرسه و زیر آلاچیق تحصیل می‌کنند همچنین آب و سرویس بهداشتی برای آنها وجود ندارد و حالا این کمپین در تلاش است که با استفاده از ظرفیت فضای مجازی این بار مشارکت دانشجویان و جوانان را برای ساخت مدرسه شش کلاسه روستای سید‌آباد جلب کند.

  به گزارش تسنیم، وضعیت نامناسب مدارس علاوه بر مناطق محروم کشور در کلان شهری همچون تهران نیز به عنوان یک معضل وجود دارد و طبق گفته‌های مدیرکل آموزش وپرورش تهران، ۷۰۰ مدرسه در پایتخت وجود دارد که با یک طوفان دچار ریزش می‌شوند و تحصیل دانش‌آموزان زیر سقف این مدارس می‌تواند تهدیدی جدی باشد.

  در شرایطی که طبق گفته‌های مسئولان آموزش وپرورش ۳۰ درصد مدارس کشور امنیت کافی را ندارند، بودجه سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور در لایحه بودجه سال ۹۷ کاهش چشمگیری داشته است به گونه‌ای که اعتبارات در حوزه نوسازی و تجهیز مدارس بین ۳۰ تا ۵۰ درصد کاهش یافته است در چنین شرایطی مشخص نیست که وضعیت، یک هزار کلاس خست و گلی حدود دوهزار کلاس درس کانکسی که قرار بود تا پایان سال ۹۷ حذف شوند، چه خواهد شد؟

  برچسب ها :

  نظرات