آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹ , Sunday 20 September 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 96134
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۵ دی, ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۶
 • شما اینجا هستید :فرهنگی
 •   

  موسیقی فجر با برگزاری ۵۰ کنسرت به نیمه راه رسید/ شب پنجم جشنواره تحت تاثیر حادثه «سانچی»

  شب پنجم جشنواره موسیقی فجر با اجرای ۱۰ گروه موسیقی در ژانرهای مختلف و در ۵ سالن شهر تهران برگزار شد تا این رویداد با برگزاری 50 کنسرت به نیمه راه خود برسد.

  آوای شمال/ شب پنجم سی و دومین جشنواره موسیقی فجر با اجرای ده گروه موسیقی در پنج سالن شهر تهران برگزار شد.

  اتفاقی که جشنواره را هم تحت تاثیر قرار داد

  شب پنجم جشنواره موسیقی فجر تحت تاثیر اتفاق تلخ «سانچی» بود؛ تمام اجراها با یک دقیقه سکوت اجرا شد و هنرمندان اغلب این اجراها ضمن برگزاری کنسرت به این اتفاق نیز اشاره کردند.

  با توجه به اعلام عزای عمومی از سوی رییس جمهور، برخی صحبت ها مبنی بر امکان برگزار نشدن اجراهای جشنواره در روز ششم مطرح شد که در همین راستا دبیرخانه جشنواره اطلاعیه ای منتشر کرد و ضمن همدردی و ادای احترام به خدمتگذران راه مردم، از پیگیری اجراها طبق جدول زمانبندی خبر داد.

  سال گدشته نیز در روز ششم جشنواره موسیقی حادثه تلخ پلاسکو رخ داد و جشنواره را تحت تاثیر خود قرار داد.

  اجرای ارکستر سمفونیک ایران اتریش

  به هرترتیب اجراهای روز پنجم با کنسرت ارکستر سمفونیک ایران-اتریش در تالار وحدت ن آغاز شد. رهبری و مدیریت هنری این ارکستر بر عهده کریستین شولتز است. در غیاب وی اما مازیار یونسی رهبری ارکستر را بر عهده دارد.

  این ارکستر در این کنسرت در ابتدا کنسرتو ویلا اثر جورج فیلیپ تلمان را اجرا کرد؛ این بخش به واسطه حضور بابک کوهستانی از نوازندگان بسیار برجسته ویلن و ویلا، با قدرت و کیفیت قابل توجهی اجرا شد. در ادامه بخش اول کنسرتو کلارینت اثر جوزپه تارتینی و همچنین کنسرتو فلوت اثرویوالدی اجرا شد.

  موفقیت ارکستر آیسو در کسب دو عاملِ بسیار مهم، اجری این ارکستر را اجرایی معقول و دارای استاندارد های اولیه کرده بود؛ اول ایجاد ارتباط خوب میان بخشهای ارکستر که میتواند به عنوان یک کل واحد و مانند یک بدن که در ضمن دارای ارگانهای مختلفی است ایفای نقش کند.

  این نگاه در اجراهای گذشته کمتر دیده میشد و میتوان گفت که رهبر این ارکستر توانسته این مهم را  در ارکستر بخوبی پدید آورد، عامل دیگر توجه به مساله ابتدایی ولی مهم نوانس در موسیقی است که در این اجرای ایسو با توجه به یکدست شدن ارکستر و اجرای آن، این توجه به نوانس تاثیر خود را به شکلی ارزتر و روشنتر مشخص میکرد.

  ارکستر سمفونیک آیسو در بخش دوم اجرای خود دو اثر کنته «دن کیشوت» و «آلبا کرنلیا»، دو اثر از یوزف فوکس «سویت برای ارکستر زهی» و «کنتینیوـ» را اجرا کرد و به کار خود در سی و سومین جشنواره موسیقی فجر پایان داد.

  نوبانگ مهر؛ ارکستری که تازگی نداشت

  ارکستر نوبانگ مهر یکی دیگر از ارکسترهایی است که آثار موسیقی ملی ایران را اجرا می کند. این ارکستر هم مجموعه ای از قطعات آشنا در موسیقی ایران ساخته هنرمندانی چون جواد معروفی، انوشیروان روحانی و …را به اجرا در آورد. ارکستر در ابتدا چهار اثر مشتمل بر دو قطعه از ساخته های زنده یاد جواد معروفی و دو قطعه دیگر با تنظیم این نوازنده پیشگام موسیقی کشورمان را اجرا کرد.

  در بخش دوم کنسرت نیز ۶ اثر از ملودی های انوشیروان روحانی به خوانندگی امیر رفعتی و محمد صرفه جو به تماشاگران ارایه شد. اجرای دونوازی پیانو بردیا صدرنوری و ویولن حامد ابراهیمی بخش دیگر کنسرت ارکستر «مهر» در جشنواره موسیقی فجر بود.

  ارکستر مهر به سرپرستی ناصر ایزدی و با خوانندگی امیر رفعتی و محمد صرفه جو سال گذشته نیز در جشنواره حاضر بودند و تعدادی از تصنیف های خاطره انگیز همایون خرم را در سومین شب سی و دومین جشنواره موسیقی فجر اجرا کردند.

  کر فیلارمونیک ایران؛ از موتزارت تا چکناوریان

  کر فیلارمونیک ایران به رهبری علیرضا شفقی نژاد دیگر اجرای شب پنجم جشنواره موسیقی فجر بود. شفقی نژاد با اجرای این برنامه نشان داد این گروه پس از سالها فعالیت جدی حالا علاوه بر آن در یک کار تیمی و گروهی منظم را ارایه می دهد در موارد دیگری همچون: توازن صوتی بخش‌های مختلف، یکدستی و همبستگی اجرا میان تمام اعضای گروه، یکسانی و همسانی در اجرای دقیق حرکت ها، تمپو، نوانس ها و … پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته است.

   عامل وحدت در میان اعضای گروه به منظور رعایت تمامی این موارد رهبر گروه است، شخصی که مسئولیت اصلیِ بار اجرایی گروه را بر عهده داشته و توانایی وی شرط اصلی جهت یک اجرای خوب و قابل قبول است. مسئولیتی که رهبر این گروه، علیرضا شفقی نژاد توانست برآن فائق آید و به درستی به انجام رساند و در نتیجه‌ی آن مخاطبان با اجرایی قابل قبول توسط گروه کُر فیلارمونیک ایران مواجه شدند.

  قسمت اول برنامه کنسرت به اجرای سولیست های گروه کر فیلارمونیک ایران اختصاص یافت و در این بخش گلاره وزیری سوپرانو، سایه سدیفی آلتو، یاشار احمدی تنور، حمید خسرو شاهی باس به اجرای برنامه پرداختند. همچنین در بخش دوم برنامه بخشی از قطعه «میسالونگی» اثر موتزارت، قطعه «خدا عشق است» اثر لوریس چکناواریان و «آوه ماریا» اثر کاچینی که هر یک از آنها برای گروه کر تنظیم شده است، اجرا شدند.

  در حال و هوای چاوش

  سی و سومین جشنواره بین المللی موسیقی فجر، در ادامه اجراهای خود در شب پنجم میزبان کنسرت گروه موسیقی امیرجاهد بود. این گروه در بخش اول این کنسرت به اجرای ساخته های بهرام ساعد پرداختند و در بخش پایانی قطعات چاوش اجرا شد.

  اجرای برخی از قطعات آثار چاووش سعی شده بود بازسازی، بخش‌های آوازی تصنیف‌ها دقیقا به شیوه‌ی اصلی بازخوانی شده کوشش بر این بود که از تکنیک‌های هارمونی، کنترپوان و ارکستراسیون سازهای ایرانی، تا حدی که لطمه‌ای به فضای آثار چاوش وارد نشود، استفاده شود و در هر قطعه، به فراخور فضای آن، تکنیک‌های چندصدایی و ارکستراسیون متفاوتی به‌ کار رفت.

  سی و سومین جشنواره موسیقی فجر از تاریخ بیستم دی ماه در تهران آغاز شده و تا روز ۳۰ دی ادامه خواهد یافت.

   

  برچسب ها :

  نظرات