آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۶ مهر ۱۳۹۹ , Sunday 27 September 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 96032
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۴ دی, ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۲
 • شما اینجا هستید :اجتماعی
 •   

  کاهش ۱۰ متری ارتفاع آب پشت سد دز نسبت به سال گذشته/ میزان بارندگی از حداقل‌ها هم کمتر است

  مدیرعامل و رئیس هیئت‌مدیره شرکت تولید و بهره‌برداری سد و نیروگاه «دز» از کاهش 10 متری ارتفاع آب پشت این سد نسبت به سال گذشته خبر داد.

  آوای شمال/ سعید رئوفی‌نسب امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اندیمشک، با اشاره به خشک‌سالی‌های اخیر، اظهار کرد: در طی ۲۶ سال که بنده در این حوزه مسؤولیت داشته‌ام، هرگز خشک‌سالی به این شکل ندیدم که سه ماه از پاییز و یک ماه از زمستان تقریباً بارندگی صفر باشد.

  وی با اشاره به اینکه سطح فعلی آب پشت سد دز ۱۰ متر پایین‌تر از سال گذشته است، افزود: آورده آب ما بسیار کم شده که همه موارد ازجمله انتقال آب، تغییر الگوی مصرف و تغییر شرایط بارندگی نیز در این زمینه تأثیرگذار بوده است.

  مدیرعامل و رئیس هیئت‌مدیره شرکت تولید و بهره‌برداری سد و نیروگاه دز کمبود آب را عاملی مؤثر در کیفیت آب موجود دانست و گفت: در حال حاضر کیفیت آب رودخانه دز مناسب برای شرب و قابل‌قبول است اما با پایین رفتن دبی و کمبود کمیت آب با مشکل کیفیت آب مواجه می‌شویم.

  وی عنوان کرد: ارتفاع فعلی آب در سد دز اندیمشک ۳۰۶ متر و نیم است، این ارتفاع نباید زیر ۳۱۰ متر می‌رفت.

  رئوفی‌نسب افزود: فعلاً در ارتفاع ۳۰۶ متر هستیم که نسبت به زمان آب‌گیری حدود ۴۶ متر پایین‌تر است و با توجه به مسائل بهره‌برداری و مسائل پایداری سطح، امکان پایین رفتن از این ارتفاع به صلاح نیست لذا در حال حفظ ارتفاع فعلی هستیم.

  وی اظهار کرد: ورودی و خروجی آب را با ارتفاع‌ثابت یکسان کرده‌ایم، تقریباً ۴۵ متر و نیم و حدود ۲ میلیارد مترمکعب فضای خالی داریم که در این فصل بخشی از آن طبیعی است اما با این‌حال مقدار قابل‌توجهی از حد کمتر هم پایین‌تر رفته است.

  مدیرعامل و رئیس هیئت‌مدیره شرکت تولید و بهره‌برداری سد و نیروگاه دز گفت: نمی‌خواهیم مردم را ناامید کنیم ولی با توجه به شواهد و علائم موجود چشم‌انداز مناسبی در انتظار ما نیست، البته ما به رحمت الهی باران امیدواریم اما شواهد این را نشان نمی‌دهد.

   

  برچسب ها :

  نظرات