آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۲ آبان ۱۳۹۸ , Thursday 24 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 960
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۷ آذر, ۱۳۹۳ - ۰۵:۴۷
 • شما اینجا هستید :اجتماعی
 •   

  مطرح شدن ۱۲۹ پرونده شکایت قصور پزشکی در مازندران

  آوای شمال/علی عباسی مدیر کل پزشکی قانونی مازندران با اشاره به پرونده‌های قصور پزشکی در این استان، بیان داشت: از سال ۹۰ تاکنون ۱۲۹ مورد پرونده شکایت از پزشکان در سطح استان مطرح شده است. وی با اشاره به ایجاد پرونده‌های قصور پزشکی، اظهار داشت: شکایت از پزشکان به نظام پزشکی و پزشکی قانونی قابل انجام است، […]

  آوای شمال/علی عباسی مدیر کل پزشکی قانونی مازندران با اشاره به پرونده‌های قصور پزشکی در این استان، بیان داشت: از سال ۹۰ تاکنون ۱۲۹ مورد پرونده شکایت از پزشکان در سطح استان مطرح شده است.

  وی با اشاره به ایجاد پرونده‌های قصور پزشکی، اظهار داشت: شکایت از پزشکان به نظام پزشکی و پزشکی قانونی قابل انجام است، البته در پزشکی قانونی با ورود به قصور پزشکان بحث جبران خسارت، پرداخت دیه و هزینه‌های پزشکی مطرح می‌شود. ولی با شکایت افراد از طریق نظام پزشکی بحث ورود به تخلف انتظامی بیان می‌شود که چگونگی تخلف صنفی یا غیرصنفی تشخیص داده می‌شود.

  عباسی در مورد انواع قصور پزشکان، بیان کرد: معمولا قصور این دسته از افراد شامل بی‌احتیاطی، بی‌مبالاتی و عدم رعایت نظامات دولتی است که امیدواریم روز به روز شاهد کاهش این آمارها باشیم.

  مدیر کل پزشکی قانونی مازندران خاطر نشان کرد: در همین راستا هفته گذشته سمینار دو روزه قوانین و مشکلات حقوقی حرفه پزشکی در سالن اجتماعات نظام پزشکی شهرستان آمل برگزار شده که در آن محمود خدادوست متخصص طب سنتی و معاون وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی به همراه معاونان و متخصصان پزشکی قانونی کشور در موارد مختلفی همانند منشور اخلاقی بیماران، پزشک و محاکم قضایی، مرگ‌شناسی و صدور جواز دفن، اصول گواهی‌نویسی، انواع تخلفات پزشکی، بررسی پرونده‌های قصور پزشکی در پنج سال اخیر در مازندران و بررسی روند رسیدگی در هیئت بدوی و تجدید نظر نظام پزشکی به سخنرانی پرداختند.

  وی یادآور شد: راه‌های پیشگیری از قصور پزشکی توسط مدیرکل دفتر آموزش سازمان پزشکی قانونی کشور، مرگ در حین عمل توسط معاون اداره کل پزشکی قانونی مازندران، روان‌پزشکی قانونی توسط متخصص اعصاب و روان و رضایت و برائت، سقط جنین و قوانین مربوطه، مستندسازی پرونده‌های بیمارستانی و اخلاق پزشکی از دیگر مباحث این سمینار بود.

  عباسی همچنین اظهار داشت: آشنایی با قوانین، مقررات و دستورات انتظامی و حقوق پزشکی نیز برای پزشک و هم برای حرفه‌های پزشکی اعم از پزشکان، دندانپزشکی، متخصصان، داروسازان و رشته‌های مختلف لازم است به همین خاطر سعی کردیم این همایش در آمل برگزار شود.

  مدیرکل پزشکی قانونی مازندران در پایان بیان داشت: با ارائه سخنرانی‌ها برای احترام به حقوق بیماران و آشنایی با حدود مسئولیت پزشکان برای این اعضا توانستیم راهبردی را ایجاد کنیم که تا میزان شکایات در آینده کمتر شده و رضایت‌مندی مردم و بیماران بالاتر رود.

  برچسب ها :

  نظرات