آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۶ مهر ۱۳۹۹ , Sunday 27 September 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 95985
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۳ دی, ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۶
 • شما اینجا هستید :اقتصادی
 •   

  اجرای طرح‌های سیکل ترکیبی نیروگاه‌ها در سال ۹۷ به کما می‌رود؟

  بی توجهی کمیسیون تلفیق بودجه نسبت به ضرورت تخصیص منابع مالی کافی به طرح های احداث واحدهای سیکل ترکیبی و جایگزینی رقم ۶ میلیارد تومانی به جای درخواست۱۱۰۰ میلیارد تومانی، طرح های تبدیل واحدهای سیکل ساده گازی به سیکل ترکیبی را برای سال ۹۷ به کما می برد.

  آوای شمال/ در یک دهه اخیر در بخش های مختلف اقتصاد ایران شاهد انجام مطالعات تفصیلی و بررسی های کارشناسی در مجموعه ها و نهادهای مختلف خصوصی و دولتی و پس از آن تصویب قوانینی راهگشا به منظور ایجاد بسترهای قانونی رفع موانع اقتصادی کشور هستیم ؛ اما در مقام عمل، عدم اجرای کامل یا عدم اجرای بخشی از قوانین مصوب شده ، نه تنها حل مشکلات اقتصادی را به تأخیر می اندازد بلکه به تجمیع مشکلات و افزایش آنها می انجامد.

  در واقع عدم اجرای قوانین در بخش های مختلف  ، امروزه یکی از اصلی ترین مشکلات بر سر راه توسعه اقتصادی کشور است. در صنعت نیروگاهی نیز همچون بسیاری از صنایع ، این مسئله به صورت جدی بروز کرده است.

  افزایش راندمان در صنعت نیروگاهی کشور به خصوص در واحدهای حرارتی ، ضرورتی است که در یک دهه اخیر به خوبی در نتایج مطالعات تفصیلی و بررسی های کارشناسی مورد تأکید قرار گرفته و بسترهای قانونی آن در قوانینی کارآمد به تصویب رسیده است.

  افزایش راندمان نیروگاه های حرارتی کشور که در سه بخش تبدیل نیروگاه های سیکل ساده گازی به سیکل ترکیبی ، بهسازی و نوسازی نیروگاه های فرسوده و جایگزینی آنها با نیروگاه های جدید و احداث نیروگاه های حرارتی جدید دنبال می شود ، در دو بخش تبدیل نیروگاه های سیکل ساده گازی به سیکل ترکیبی و بهسازی و نوسازی نیروگاه های فرسوده و جایگزینی آنها با نیروگاه های جدید وابسته به اجرای کامل ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید و در نظر گرفتن این ظرفیت قانونی در بودجه سنواتی کشور است.

  طبق ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید ، با احداث بخش بخار نیروگاه ها ، می بایست به منظور بازپرداخت هزینه های سرمایه گذاری ، یا سوخت صرفه‌جویی شده در اختیار سرمایه گذاران قرار گیرد یا اینکه معادل ارزش ریالی آن سوخت به سرمایه‌گذاران پول پرداخت شود. این ظرفیت باید در بودجه سنواتی کشور دیده شود. ظرفیتی که در بودجه ۹۶ به خوبی دیده نشد و برای بودجه سال ۹۷ نیز به نظر می رسد مورد توجه قرار نگرفته است.

  حمید رضا عظیمی معاون برنامه ریزی شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی در این خصوص گفت: یکی از فعالیت‌های که شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی کشور از سال ۹۳ آن را شروع کرده و با عنوان برنامه اصلی وزارت نیرو سرلوحه امور قرار گرفته این بوده که بخش بخار نیروگاه‌های گازی موجود را تکمیل و آن‌ها را به سیکل ترکیبی تبدیل کنیم که این موضوع هم افزایش راندمان را پی خواهد داشت و هم مصرف سوخت را نیز به شکل قابل توجهی کاهش خواهد داد.

  معاون برنامه ریزی شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی ادامه داد: با اجرای این برنامه می توانستیم حدود هفت هزار و ۵۰۰ مگاوات بخش بخار نیروگاه‌های گازی را احداث و ظرفیت جدید به شبکه برق کشور بیفزایم، و بدون اینکه سوختی مصرف کنیم سالانه بالغ بر ۱۱ میلیارد مترمکعب در مصرف سوخت صرفه جویی کنیم و راندمان این ۲۱ نیروگاه را نیز به حدود ۵۰ درصد برسانیم.

  وی یادآور شد: برای تحقق این طرح مقرر شده بود تا از ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید استفاده کنیم که در آن ماده دقیقا ذکر شده با احداث بخش بخار نیروگاه‌ها، می بایست یا سوخت صرفه‌جویی شده در اختیار سرمایه گذاران قرار می گرفت یا اینکه معادل ارزش ریالی آن سوخت به سرمایه‌گذاران پول پرداخت می شد.

  عظیمی تصریح کرد: شرکت در این راستا قراردادهای زیادی را با سرمایه گذاران بخش خصوصی مبادله کرده و مقرر شده بود در سال ۹۶ نیز واحدهای بخار پرند و جهرم را به شبکه سراسری بیفزاید ولی در سال ۹۶ منابعی که از سوخت صرفه‌جویی شده می‌بایست به سرمایه‌گذاران پرداخت شد، بسیار ناچیز بود.

  وی تصریح کرد: در سال ۹۷ نیز یکهزار و ۱۰۰ میلیارد تومان برای این بخش درخواست کرده بودیم ، حال آنکه که بودجه مصوب در کمیسیون تلفیق برای این امر تنها ۶ میلیارد تومان است.

  معاون برنامه ریزی شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی در پایان گفت: در قانون برنامه ششم توسعه آمده است که وزارت نیرو بایستی ۲۵ هزار مگاوات به ظرفیت برق کشور بیفزاید که سهم نیروگاه‌های حرارتی برای تحقق این امر ۱۸ تا ۲۰ هزار مگاوات است که در این بین یک بخش اصلی برای دستیابی به این مهم مربوط به بخش بخار نیروگاه‌های گازی است که تنها امسال یک واحد پرند را توانسته‌ایم به شبکه سراسری وصل کنیم و وضعیت سایر واحدها نیز مشخص نیست.

  به گزارش تسنیم ، از این رو بی توجهی کمیسیون تلفیق بودجه نسبت به ضرورت تخصیص منابع مالی لازم به طرح های احداث واحدهای بخار در نیروگاه های گازی و جایگزینی رقم ۶ میلیارد تومانی به جای درخواست یکهزار و ۱۰۰ میلیارد تومانی ، طرح های تبدیل واحدهای سیکل ساده گازی به سیکل ترکیبی را برای سال ۹۷ نیز به کما می برد.

  در حال حاضر متوسط راندمان نیروگاه های حرارتی کشور حدود ۳۸ درصد است ، در این بین متوسط راندمان نیروگاه های گازی موجود (اعم از واحدهای فرسوده گازی و واحدهای با سن کمتر از ۲۵ سال) حدود ۳۳ درصد و متوسط راندمان نیروگاه های سیکل ترکیبی کشور بالای ۴۷ درصد است.

  بدون ساخت نیروگاه جدید و بدون مصرف سوخت بیشتر و تنها با تبدیل واحدهای سیکل ساده به سیکل ترکیبی می توان شاهد افزایش راندمان و تولید برق بیشتر با مقدار ثابت مصرف سوخت واحد بود. هم اکنون ۱۰۸ واحد گازی در نیروگاه‌ های کشور وجود دارد که با استفاده از ظرفیت های قانونی و در صورت توجه مسئولان به اهمیت موضوع تبدیل نیروگاه های سیکل ساده به سیکل ترکیبی می تواند به ۵۴ بلوک سیکل ترکیبی تبدیل شود و در صورت تحقق این مهم ، بیش از ۸۵۰۰ مگاوات بدون مصرف سوخت بیشتر و ساخت نیروگاه جدید ، به ظرفیت برق کشور افزوده خواهد شد.

  از اینرو ، تبدیل نیروگاه های سیکل ساده گازی به نیروگاه های سیکل ترکیبی ، راه حل بسیار کارآمد ، انعطاف پذیر ، قابل اعتماد ، مقرون به صرفه و سازگار با محیط زیست برای تولید برق است که در صورت تحقق ، موجب مقرون به صرفه تر کردن تولید برق در ایران می شود.

  برچسب ها :

  نظرات