آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ , Wednesday 16 January 2019

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 95960
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۳ دی, ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۹
 • شما اینجا هستید :اخبار استان
 •   

  شهرداری؛ نهادی به گستردگی وظایف یک دولت/ مهم‌ترین مشکل شهرداری‌ها وجود کمیسیون‌هاست

  علم شهرسازی شامل علومی چون روانشناسی، اقتصاد، معماری، عمران و از همه مهم‌تر مدیریت است. یک شهردار باید در تمامی علوم ذکر شده تا حدی تسلط داشته باشد.

  آوای شمال/ شهرداری‌ها به دلیل گستردگی‌های حوزه وظایف خود، بیشترین ارتباط را با شهروندان دارند و همین مسئله دلیل مهمی است تا بیشترین انتقادها از سوی مردم به این نهاد وارد باشد.

  با گسترش جمعیت و پیشرفت صنعت، علم شهرسازی بیش از پیش مورد توجه تمامی جوامع قرار گرفته است.

  آلودگی صوتی، زیست‌محیطی و ترافیک با بیماری‌های روحی، عصبی و روانی نسبت ارتباط مستقیم دارد. طول عمر مردمی که در شهرهای شلوغ با هوایی آلوده زندگی می‌کنند تا ۲۰ سال کمتر از طول عمر مردمی است که در مناطق آرام و بدون آلودگی هوا زندگی می‌کنند.

  علم شهرسازی شامل علومی چون روانشناسی، اقتصاد، معماری، عمران و از همه مهم‌تر مدیریت است. یک شهردار باید در تمامی علوم ذکر شده تا حدی تسلط داشته باشد.

  بیشترین انتقاد شهروندان از شهرداری است

  مرتضی شفیعی شهردار بابلسر با بیان اینکه کار در مجموعه شهرداری بسیار سخت است، اظهار کرد: افرادی که از بیرون از مجموعه شهرداری وارد این نهاد شدند باید عاشق این کار باشند.

  وی اختیارات شهرداران را زیاد، حساس و مهم دانست و افزود: شهروندان بیشترین خدمات را از شهرداری می‌گیرند و بیشترین انتقاد هم بر مجموعه مدیریت شهری است.

  شهردار بابلسر با تاکید بر اینکه اشرافیت بر قانون، الفبای شهرداری است، گفت: استفاده از مشاوران قوی و تسلط به قوانین، رمز موفقیت شهرداران است.

  این مسئول با بیان اینکه پروژه‌ها باید بر مبنای نیاز شهر اولویت‌بندی شود، به همکاران خود توصیه کرد: دنبال آمار دادن نباشید و شعور شهروندان را به بازی نگیرید.

  افزایش درآمد شهرداری، مدیریت پسماند و کنترل ساخت و سازها از وظایف مهم شهرداران

  سیدمحمد محمدی تاکامی مدیرکل دفتر شهری و شوراهای استانداری مازندران با تاکید بر اینکه تعامل با دستگاه‌های حکومتی وظیفه شهرداران است، بیان کرد: شهرداران باید منافع شهروندان را در اولویت کاری خود قرار دهند.

  وی افزایش درآمد شهرداری، مدیریت پسماند و کنترل ساخت و سازها از وظایف مهم شهرداران دانست و تصریح کرد: شهرداران برنامه راهبردی خود را تعریف کنند.

  محمدی تاکامی، پسماند را از معضلات جدی مازندران عنوان کرد که باید در سطح استان رفع شود و گفت: برای رفع این معضل، استان به ۹ ناحیه تقسیم شد و هیچ شهری اجازه ندارد به تنهایی در این قضیه ورود کند.

  مهم‌ترین مشکل شهرداری‌ها وجود کمیسیون‌هاست

  حجت‌الاسلام محمداسماعیل قلی‌پور امام جمعه بابلسر در خصوص وظایفی که بر عهده مدیران شهری است، اظهار کرد: شهرداران باید اطلاعات کاملی از منطقه خود داشته و به تمام نقاط شهری آگاه و همیشه در صحنه حاضر باشند.

  وی نظرخواهی و مشورت را از دیگر اصول مدیریت شهری خواند و افزود: یکی از مشکلات مدیریت شهری در کشور ما نداشتن چشم‌انداز درازمدت و برنامه مدون است و ارزیابی شهرداران در استان ما باید بر اساس برنامه‌هایی که ارائه می‌دهند و موفقیت آنها در اجرای این برنامه‌ها باشد.

  قلی‌پور با تاکید به آینده‌نگری و ارائه چشم‌انداز بلند مدت در بحث درآمد پایدار، خاطرنشان کرد: مهم‌ترین مشکل ما در بحث شهرداری‌ها، وجود کمیسیون‌های مختلف از جمله کمیسیون ماده ۱۰۰ است، تا زمانی‌که بخواهیم شهر را با تخلفات کمیسیون اداره کنیم همچنان با مشکلات مختلف مواجه هستیم.

  امام جمعه بابلسر در پایان گفت: به نیازهای مالی و معنوی کارکنان توجه بیشتری شود تا کارکنان مجبور نشوند برای اداره امور زندگی خود دست به هر کاری بزنند.

  به گزارش مشهدسر، شهرداری‌ها به‌عنوان موثرترین نهاد شهری وظایف و خدمات گسترده‌ای را به عهده دارند که براساس سند چشم‌انداز ۲۰ ساله کشور، بر حیطه این وظایف افزوده شده است.

  شهرداری‌ها نیز مانند دولت تمام فعالیت‌های مالی خود، اعم از کسب درآمد و پرداخت هزینه‌ها که به منظور اجرای برنامه‌ها و وظایف متعدد خود صورت می‌گیرد را در چارچوب قانون بودجه انجام می‌دهند، بنابراین روش بودجه‌ریزی نقش بسیار مهم و حیاتی در تحقق اهداف شهرداری‌ها ایفا می‌کند.

  برچسب ها :

  نظرات