آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ , Thursday 17 January 2019

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 95957
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۳ دی, ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۸
 • شما اینجا هستید :سیاسی
 •   

  به‌بهانه سالروز تشکیل شورای انقلاب به دستور امام خمینی(ره)

  شورایی برای جلوگیری از انحراف انقلاب

  اجرای نقش رابط میان مردم و رهبر، جلوگیری از انحراف انقلاب از مسیر اصلی به وسیله نیروهای داخلی و خارجی و آمادگی برای تحویل دولت موقت پس از تغییر رژیم شاهنشاهی از دلایل فرمان امام خمینی برای تشکیل شورای انقلاب بود.

  آوای شمال/ شورای انقلاب اسلامی در ۲۲ دی ماه سال ۱۳۵۷ چندی پیش از پیروزی انقلاب اسلامی ایران به فرمان امام خمینی(ره) تشکیل شد.

  این شورا با وجود موفقیت و نقش پررنگ در پیروزی انقلاب اسلامی ایران هرگز آنگونه که شایسته بود بدان پرداخته نشد و برای بسیاری از جوانان و دهه‌های بعدی انقلاب ناشناخته ماند.

  چرایی تشکیل شورای انقلاب و اهداف آن در کنار توجه به عملکرد بسیار مناسب آن پازل گمشده این روزهای فضای سیاسی کشور است به گونه‌ای که نسبت به آن کوتاهی‌های فراوانی صورت گرفت.

  مرتضی یزدانی دانشجوی دکترای علوم سیاسی در گفت‌و‌گو با سرای نور با اشاره به چرایی تشکیل شورای انقلاب از سوی امام خمینی(ره)، اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین دلایلی که امام خمینی(ره) به تشکیل شورای انقلاب اقدام کرد خلا یک رهبر توانمند در دورانی بود که ایشان در پاریس حضور داشتند.

  وی تصریح کرد: با وجود هدایت‌های بی‌مانند امام خمینی(ره) که مردم را امیدوار به یک حیات سازنده پس از رژیم شاهنشاهی کرده بود این شورای انقلاب در میان آنها مورد قبول واقع شد و آن را به عنوان یک اصل پسندیدند.

  این دانشجوی دکترای علوم سیاسی با اشاره به اینکه امام با ایجاد این شورا، اصل مشورت در قرآن را نیز پررنگ‌تر از گذشته در دوران خفقان شاهنشاهی کرده بود، خاطرنشان کرد: در حالی که مردم کشور امام را به رهبری خود انتخاب کرده بودند یکی دیگر از دلایل ایجاد شورای انقلاب، مشروعیت‌بخشی امام به رهبری خود بوده است و آن را در ابتدای متن اساسنامه شورای انقلاب نیز می‌توان یافت.

  جهانبخش نیکنام دانشجوی دکترای اندیشه سیاسی نیز در گفت‌و‌گو با سرای نور، اظهار کرد: در حالی که هر روز به پایان رژیم پهلوی نزدیک‌تر می‌شدیم در نبود امام خلا یک جریان هدایت کننده وجود داشت که امام این خلا را با تشکیل شورای انقلاب پر کرد.

  وی با اشاره به اینکه نگاه بلند امام خمینی(ره) در تشکیل یک حکومت مردمی نیاز به یک‌سری مقدمات در داخل و خارج از کشور داشت، گفت: یکی از دلایل اصلی تشکیل شورای انقلاب، کاهش امید رژیم شاهنشاهی و ترس از شکست بود که به درستی به نتیجه رسید.

  این دانشجو افزود: تصویری که امام از انقلاب ایجاد کرد موجب شد تا برخی کشورهای خارجی مانند فرانسه که منفعت‌طلب بوده‌اند، بنا بر آینده‌نگری فضای باز سیاسی را برای امام راحل در نظر بگیرند و این امر کمک‌کار هدایت و رهبری انقلاب شد.

  نیکنام گفت: با رجوع به خاطرات مرحوم هاشمی درمی‌یابیم که امام با تشکیل این شورا به دنبال سرگرم کردن رژیم و آماده‌سازی بیشتر مردم برای یک تغییر اساسی و مهم بود.

  به گزارش سرای نور، اجرای نقش رابط میان مردم و رهبر، جلوگیری از انحراف انقلاب از مسیر اصلی به وسیله نیروهای داخلی و خارجی و آمادگی برای تحویل دولت موقت پس از تغییر رژیم شاهنشاهی از دیگر دلایل این فرمان امام خمینی بود که تا به امروز کمتر به آن توجه شده است.

  برچسب ها :

  نظرات