آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ , Wednesday 16 January 2019

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 95945
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۱ دی, ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۸
 • شما اینجا هستید :اجتماعی
 •   

  تناسب های مهم در ازدواج

  چون هردو قورمه سبزی دوست داریم،بله!

  انتخاب همسر از مهم ترین انتخاب های زندگی همه ی ماست که باید طبق معیارهای درست انجام شود ، داشتن تناسب اعتقادی ،ظاهری و فرهنگی همه مهم است اما اولویت هایش فرق می کند.

  آوای شمال/ یکی از مشخصه های فیلم های قدیمی این بود که وقتی یه دختر و پسر برای ازدواج با یکدیگر، با هم صحبت می کردند، به این نتیجه می رسیدند که با هم تفاهم دارند که هر دو رنگ خاص یا غذای خاصی را دوست دارند ولی بعد از ازدواج متوجه می شدند که چقدر از همدیگر دور هستند و هیچ گونه تفاهمی با هم ندارند. به نظر شما اشکال کار چه بود؟ برای اینکه دو نفر بتوانند با صلح و آرامش در کنار هم، زیر یک سقف زندگی کنند، باید اصطلاحا با یکدیگر تفاهم داشته باشند. اما واقعا تفاهم به چه معناست؟ چه ویژگی هایی در هر دو نفر باشد، می توان گفت که با یکدیگر تفاهم دارند؟

  تناسب مذهبی و اعتقادی
  دو طرف ازدواج باید در زمینه مسایل مذهبی و اعتقادی با یکدیگر تفاهم داشته باشند. صحبت کردن راجع به کم و کیف انجام دادن اعمال مذهبی مثل نماز خواندن و روزه گرفتن، شرکت کردن در مراسم مذهبی، رفتن به سفرهای مذهبی، در ازدواج واجب است. نسبت به این مساله باید شفاف و واضح صحبت شود. بهتر است که دین و مذهب دختر و پسر هم یکی باشد. علت این مساله این است که هنگامی که دو نفر از دو دین متفاوت با هم ازدواج می کنند قطعا هر کدام میخواهند طبق دین و مذهب خودشان فرزندشان را تربیت کنند و همین مساله می تواند باعث ایجاد اختلاف بین آنها شود.

  ارزش های اساسی و تناسب در فرهنگ
  مساله مهم دیگری که باید در ازدواج به آن توجه کرد و نیازمند وجود تفاهم بین دو نفر خواهد شد، ارزش هاست. دختر و پسر باید راجع به مسایلی که برایشان ارزش به حساب می آید صحبت کنند. صحبت کردن راجع به آداب و رسوم خانوادگی و فرهنگی هم در این دسته قرار می گیرد. دونفر از دو شهر و دو فرهنگ متفاوت، حتما باید راجع به جزئیات فرهنگشان، آداب و رسومی که دارند و نوع مراسم های مربوط به ازدواجشان با یکدیگر شفاف و واضح صحبت کنند.

  تناسب های ادراکی
  دوطرف باید درزمینه درک کردن مسایل با هم تفاهم داشته باشند. نزدیک بودن سطح تحصیلی دختر و پسر و خانواده هایشان به یکدیگر نیز می تواند از عوامل تفاهم به حساب بیاید. این مساله را باید در نظر داشته باشیم که لزوما هر کسی که سطح تحصیلات بالایی دارد فرد با فهم و درک بالایی به حساب نمی آید و با دیدن این فرد حتما باید با یکدیگر صحبت کنید تا با میزان واقعی درک طرف مقابلتان آشنا شوید.

  تناسب در اقتصاد
  طرفین ازدواج باید در مسایل اقتصادی هم با یکدیگر تفاهم داشته باشند و در یک سطح قرار گرفته باشد. سطح اقتصادی متفاوت می تواند در آینده باعث ایجاد اختلاف بین همسران شود. سطح درآمد، نوع خرج کردن، میزان خرید رفتن، محله زندگی، نوع وسیله نقلیه جز تناسب های اقتصادی به حساب می آیند. البته لازم نیست عینا مثل هم باشند اما نزدیک بودن طبقه ی اقتصادی به آرامش آینده شان کمک خواهد کرد.

   زنان و مردانی هستندکه تناسب ظاهری ندارند اما از نظر روحی و ادراکی انقدر شبیه به هم اند که می توانند همراه خوبی برای هم باشند. این بستگی به شما دارد که چقدر برای تان این موضوعات مهم است.

  تناسب های ظاهری
  بهتر است که دختر و پسر از نظر ظاهر نیز به یکدیگر شبیه باشند. چهره، اندازه قد و وزن، ۳ معیار مهم در این زمینه هستند. هیچ فردی زشت نیست و زیبایی یک مفهوم نسبی می باشد. توجه داشته باشید که ظاهر طرف مقابلتان را دوست داشته باشید و بپسندید. بهتر است که قد پسر از دختر بلند تر باشد زیرا مردانی که قد کوتاهتری نسبت به خانم دارند، حس حمایت را به همسرشان نمی دهند و اگر مرد از زن قد بلندتری داشته باشد، حس حمایت شدن و حامی بود را به زن منتقل می کند. ساده ترین مشکل همسرانی که از نظر وزن با یکدیگر تشابهی ندارند، نوع راه رفتن آنها است. فردی که لاغرتر هست تند تند و فردی که چاق تر هست آرام آرام راه می رود. همین مساله باعث می شود که این دو نفر نتوانند شانه به شانه همدیگر راه بروند و نهایتا حس مثبتی را از در کنار هم بودن در فضای خارج از منزل تجربه نمی کنند. اگر در همه ی موضوعات تفاهم وجود داشت می شود در بحث ظاهر چندان سخت نگرفت . هستند زنان و مردانی که تناسب ظاهری ندارند اما از نظر روحی و ادراکی انقدر شبیه به هم اند که می توانند همراه خوبی برای هم باشند. این بستگی به شما دارد که چقدر برای تان این موضوعات مهم است.

  تناسب سیاسی
  مساله دیگری که همسران باید در آن تفاهم داشته باشند، سیاست است. باید قبل از ازدواج نظر دو نفر خیلی شفاف و واضح نسبت به مسایل سیاسی روز بررسی شود. اگر دو نفرد با دو دیدگاه سیاسی متفاوت با یکدیگر ازدواج کنند و هر کدام از آنها بسیار پای بند به نظرش باشد، می تواند زمینه ساز ایجاد اختلافات و تعارضات زناشویی شود.

  تناسب شخصیتی
  داشتن شخصیت های مشابه هم می تواند به پیشگیری از ایجاد اختلاف و تعارض کمک کند. اما اگر دو نفر با دو تیپ شخصیتی متفاوت با همدیگرازدواج کنند فقط در صورتی می توانند با هم زندگی خوبی را داشته باشند که نوع تیپ شخصیتی همدیگر را بشناسند و راهکار مناسب برقراری ارتباط با آن را هم یاد بگیرند. پیشنهاد می شود قبل از عقد کردن، حتما یک تست ارزیابی و شناخت نوع تیپ شخصیتی انجام دهید

  برچسب ها :

  نظرات