آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۲۸ شهریور ۱۳۹۹ , Friday 18 September 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 95930
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۶ دی, ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۸
 • شما اینجا هستید :اخبار محمودآباد
 •   

  مدیر جهاد کشاورزی محمودآباد خبر داد

  ردیابی آفت مگس میوه مدیترانه‌ای در ۴۵۰ هکتار از باغات محمودآباد

  مدیر جهاد کشاورزی محمودآباد از ردیابی آفت مگس میوه مدیترانه‌ای در 450 هکتار از باغات این شهرستان خبر داد.

  آوای شمال/ احمد صادقی  با بیان اینکه مگس میوه مدیترانه‌ای یکی از آفات مهم و خطرناک است، اظهار کرد: این آفت چندنسلی و در شرایط مساعد می‌تواند در تمام طول سال زاد و ولد کند.

  وی درباره چگونگی خسارت مگس میوه مدیترانه‌ای افزود: مگس ماده در پوست میوه تخم‌ریزی و لارو از گوشت میوه تغذیه می‌کند که در اثر لارو یک نوع لهیدگی و تغییر رنگ در میوه دیده می‌شود.

  مدیر جهاد کشاورزی محمودآباد تغییر رنگ در محل تخم‌ریزی مگس بر روی میوه، پوسیدگی میوه در اثر تغذیه لارو آفت و ریزش شدید و نابه‌جای میوه را از دیگر علائم خسارت این آفت برشمرد.

  صادقی درباره کنترل آفت مگس میوه مدیترانه‌ای تصریح کرد: نصب تله‌های جلب‌کننده یا تله‌های زرد چسبنده در باغات آلوده، جمع‌آوری و معدوم کردن میوه‌های آفت‌زده و مشکوک با غرقاب کردن در ظروف بشکه‌ای حاوی آب و مشتقات نفتی، مدفون کردن میوه‌ها در عمق بیش از ۵۰ سانتی‌متری خاک، سوزاندن میوه‌های آفت زده، طعمه پاشی تنه و سرشاخه‌های اصلی درخت به‌ویژه قسمت‌های آفتاب‌گیر درخت با پروتئین هیدرولیزات ۲ تا ۳ درصد به همراه سم مالاتیون با دوز دو در هزار، از راهکارهای کنترل این آفت است.

  این مسئول با اشاره به اهمیت برداشت تمامی میوه‌ها مانند نارنگی، پرتقال، لیمو، نارنج، خرمالو و ازگیل قبل از فصل زمستان از سطح باغ بیان کرد: باغداران از نقل و انتقال میوه‌های آفت‌زده جلوگیری و نسبت به انجام  مبارزه زراعی در فصل سرما و پابیل کردن سایه‌انداز درختان برای از بین بردن شفیره‌های آفت اقدام کنند.

  وی به وجود ۶  ایستگاه ردیابی این آفت در  شهرستان محمودآباد اشاره کرد و ادامه داد:  امسال تا کنون ردیابی آفت مگس میوه مدیترانه‌ای ۳۸۰ هکتار از باغات این شهرستان انجام هزار و ۵۵۰ عدد مگس میوه شکار شد.

  صادقی با بیان اینکه جمعیت این آفت نگران‌کننده نیست و تحت کنترل است، گفت: مبارزه و اجرای عملیات طعمه مسموم پاشی علیه این آفت در سطح۲۱ هکتار با مصرف۶۳ لیتر پروتئین هیدرولیزات انجام و ۳۰۰ عدد کارت زرد و تله مک فیل نیز بین باغداران توزیع شد.

  برچسب ها :

  نظرات