آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ , Tuesday 11 December 2018

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 95831
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۰ دی, ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۲
 • شما اینجا هستید :اخبار استان
 •   

  به بهانه سالروز عملیات کربلای 5

  نقش مازندران در حماسه کربلای ۵/ حماسه شیدایی لشکر ویژه ۲۵ کربلا +تصاویر

  در عملیات کربلای 5، یکی از حساس‌ترین و سخت‌ترین محورها یعنی عبور از مانع بزرگ آب به عمق بیش از دو متر که پر از مین، سیم خاردار و میله‌های آهنی بود و همچنین تصرف خطوط شرق کانال ماهی و نیز عبور از کانال ماهی و ادامه عملیات به سمت بصره به نیروهای لشکر ویژه 25 کربلا از مازندران سپرده شد.

  آوای شمال/ عملیات کربلای ۵‌ که یکی از بزرگترین عملیات‌های رزمندگان در طول جنگ تحمیلی بود، ۳۱ سال پیش در تاریخ ۱۹ دی‌‌ماه سال ۱۳۶۵ با رمز مبارک‌ یازهرا(ع) در منطقه‌ شلمچه‌ و شرق بصره‌ آغاز شد.

  سنگینی شرایط دشوار پس از عملیات کربلای ۴ ضرورت انجام عملیات دیگری را ایجاب می‌کرد. عملیاتی که پیروزی آن تضمین شده باشد و ضمنا از جنبه نظامی ‌و سیاسی بسیار ارزشمند باشد تا آثار نامطلوب عدم فتح کربلای ۴ را جبران کند.

  عملیات کربلای ۵ به فاصله کمی پس از کربلای ۴، در حالی اجرا شد که عملیات کربلای ۴ به دلیل لو رفتن اطلاعات، توفیق لازم را به دست نیاورد، ولی رزمندگان ما توانستند به فاصله خیلی کم، یعنی حدود دو هفته نیروهای خود را به محور شلمچه منتقل و عملیات کربلای ۵ را در آن محور به دشمن تحمیل کنند.

  http://www.bloghnews.com/images/docs/000339/n00339622-t.jpg

  به دنبال این عملیات عظیم که به منهدم شدن ماشین جنگی عراق منجر شد، علاوه بر فشارهای آمریکا، قطعنامه ۵۹۸ که کمی به خواسته‌های جمهوری اسلامی ایران نزدیک شده بود، صادر شد. این اولین بار بود که پس از شروع جنگ تحمیلی شورای امنیت سازمان ملل به وجود جنگ در این منطقه اعتراف کرد.

  از ویژگی‌های مهم این عملیات حجم انهدام دشمن بود که در هیچ یک از عملیات‌ها این مقدار از تجهیزات و نیروهای دشمن منهدم نشده بود.

  دیگر ویژگی این عملیات عبور از موانع بی‌نظیری بود که رژیم صدام در شلمچه ایجاد کرده بود که در طول جنگ بی‌سابقه به نظر می‌رسید.

  http://www.bloghnews.com/images/docs/files/000339/nf00339622-1.jpg

  دیگر ویژگی این عملیات و از همه مهم‌تر اخلاص رزمندگان بود. شاید بتوان گفت این عملیات سخت‌ترین عملیات در طول دوران دفاع مقدس بود.‌‌

  در این عملیات بزرگ و طولانی که با سنگین‌ترین و بیشترین پاتک‌های دشمن توأم بود، چندین تن از فرماندهان برجسته ایرانی از جلمه «حسین خرازی» فرمانده لشکر ۱۴ امام حسین(ع) اصفهان، «یدالله کلهر» قائم مقام لشکر ۲۷ محمدرسول‌الله(ص) تهران، «حجت‌الاسلام عبدالله میثمی» مسئول حوزه نمایندگی حضرت امام(ره) در قرارگاه خاتم‌الانبیاء، «اسماعیل دقایقی» فرمانده سپاه بدر، «شاه مراد» فرمانده تیپ قمر از چهارمحال و بختیاری و «زنگی آبادی» مسئول آموزش لشکر ۴۱ ثارالله(ع) به شهادت رسیدند.

  http://www.bloghnews.com/images/docs/files/000339/nf00339622-2.jpg

  نقش مازندران در حماسه کربلای ۵

  در عملیات کربلای ۵، یکی از حساس‌ترین و سخت‌ترین محورها یعنی عبور از مانع بزرگ آب به عمق بیش از دو متر که پر از مین، سیم خاردار و میله‌های آهنی بود و همچنین تصرف خطوط شرق کانال ماهی و نیز عبور از کانال ماهی و ادامه عملیات به سمت بصره به نیروهای لشکر ویژه ۲۵ کربلا از مازندران سپرده شد.

  لشکر ویژه ۲۵ کربلا با جسارت و شجاعتی که الهام گرفته از مکتب عاشورای حسینی بود، در شب اول عملیات از معبر بسیار سخت آب عبور کرد و خطوط دفاعی شرق کانال ماهی را به تصرف درآورد و صبح فردا نیز غرب کانال ماهی را فتح کرد.

  با وجود حجم انبوه آتش دشمن، رزمندگان لشکر ۲۵، مقاومت جانانه‌ای برای غرب کانال ماهی کردند. چراکه غرب کانال ماهی موقعیت بسیار استراتژیکی محسوب می‌شد و اگر حفظ نمی‌شد، کل عملیات به مخاطره می‌افتاد. پشتیبانی از نیروها هم فقط توسط یک پل روی کانال ماهی انجام می‌گرفت که به شدت زیر آتش بعثی‌ها بود.

  http://www.bloghnews.com/images/docs/files/000339/nf00339622-3.jpg

  سرعت عمل بسیار بالا، بهره‌گیری از حداقل زمان، هنر فرماندهان در تصمیم‌گیری دقیق و هوشمندانه و نیز خلاقیت و انعطاف‌پذیری بالا در تصمیم‌گیری، آگاهی کامل از وضعیت نیروها، استفاده از تجربه‌های عملیات‌های گذشته و نیز از جان گذشتگی و انگیزه بالای رزمندگان لشکر ویژه ۲۵ کربلا از عوامل مهم پیروزی در این عملیات بود.

  و بار دیگر هوش و خلاقیت، شجاعت و روحیه شهادت‌طلبی نیروهای رزمنده سپاه و بسیج به رخ قدرت‌های جهانی کشیده شد.

  برچسب ها :

  نظرات