آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ , Wednesday 13 November 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 9565
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳۰ بهمن, ۱۳۹۳ - ۰۶:۱۴
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  حمایت مشائی از بدهکار بزرگ بانکی/ماجرای ساخت هتل در بلاروس

  آوای شمال/ آرمان در ادامه نوشت: یکی از سرمایه‌گذاران اصلی با کمک عوامل مشایی وام بزرگی از بانک‌های کشور با حداقل وثیقه گرفته و دیگربه کشور بازنگشته و قاعدتا اراده‌ای برای بازپرداخت وام ندارد. جالب است که این شخص همزمان از حمایت یک نماینده بلندپایه اصولگرای مجلس برخوردار بوده و سازمان ایرانگردی و جهانگردی پیگیر […]

  آوای شمال/ آرمان در ادامه نوشت: یکی از سرمایه‌گذاران اصلی با کمک عوامل مشایی وام بزرگی از بانک‌های کشور با حداقل وثیقه گرفته و دیگربه کشور بازنگشته و قاعدتا اراده‌ای برای بازپرداخت وام ندارد. جالب است که این شخص همزمان از حمایت یک نماینده بلندپایه اصولگرای مجلس برخوردار بوده و سازمان ایرانگردی و جهانگردی پیگیر وام‌ها برای ایشان بوده است.» با خواندن این خبر که سیدحمید حسینی در سایتش درج کرده است به جست‌وجو در اخبار حضور مشایی در بلاروس و دیدارها و وعده‌هایش پس از این دیدارها می‌پردازیم که برخی از آنها به مثابه سرنخ‌هایی در این موضوع می‌تواند باشد.

   هتل و دهکده دستاورد سفر مشایی به بلاروس
  مشایی سفری در سال ۸۸ به بلاروس داشت که در آن سفر سخن از ساخت دهکده‌ای به نام پرسپولیس در این کشور داده بود. او گفته بود: « یکی از تصمیمات سفر به بلاروس این بود که با همکاری دو کشور یک دهکده گردشگری و یک هتل در یکی از بهترین نقاط بلاروس به نام پرسپولیس ساخته شود.» در حالی مشایی اینچنین سخن گفت که در آن مقطع نه رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بلکه رئیس دفتر رئیس‌جمهور و رئیس کمیسیون فرهنگی دولت بود. کمی مشکل است که پذیرفته شود رئیس دفتر رئیس‌جمهور درصدد عقد قرار داد با کشوری دیگر برای ساخت هتل و دهکده باشد و جالب‌تر اینکه او گفته بود بنابر دعوت نهاد ریاست‌جمهوری بلاروس به این کشور سفر کرده است پس اگر اختیارات نهاد ریاست‌جمهوری بلاروس همانند ایران باشد، تنظیم وقت برای عقد قرارداد ساخت هتل از سوی ایران کمی قابل تامل می‌نمایند.
   چه کسی هتل را می‌سازد؟
  هتلی که مشایی در سال ۸۸ دستاورد سفر خود به بلاروس نامیده بود، کلید ساختش در سال ۹۰ زده شد. سایت «ساخت‌وساز» در ۲۷ فروردین ۹۰ نوشت: «در مراسمی عملیات اجرایی ساخت نخستین مجموعه تجاری و هتل پنج ستاره با معماری ایرانی به نام پرسپولیس در بلاروس آغاز شد. به گزارش ConsBank به نقل از واحد مرکزی خبر، حسین هاتفی مدیرعامل شرکت پرسپولیس گفت: این طرح به دست مهندسان و متخصصان ایرانی طراحی و در معماری داخلی و نمای خارجی آن از هنر ایرانی و اسلامی استفاده شده است. به گفته وی، این نخستین طرح نقشه معماران ایرانی در خارج از کشور است که طرح آن الهام گرفته از فرش و گره فرش‌های ایرانی است. این مجموعه در زمینی به مساحت ۶۵هزار مترمربع و در ۳۹ طبقه با هزینه بیش از ۱۴۰میلیون دلار در مرکز مینسک پایتخت بلاروس احداث می‌شود. الکساندر دومنیکان فرستاده ویژه دولت بلاروس نیز گفت ما از حضور سرمایه‌گذاران ایرانی در کشورمان خوشحالیم و بر این باوریم که برقراری اتحاد گمرکی میان بلاروس، روسیه و قزاقستان و یکپارچگی بازار به وجود آمده، فضای اقتصادی خوبی را برای سرمایه‌گذاران خارجی فراهم کرده است. این طرح قرار است در سال ۲۰۱۴ میلادی به بهره‌برداری برسد.» تا آن زمان میزان سرمایه‌گذاری ایران و بلاروس در بخش صادرات و خدمات فنی و مهندسی به بیش از یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار رسیده است.
   «ح.ه» کیست؟
  اطلاعات درباره «ح.ه» زیاد نیست و در جست‌وجوهای اینترنتی می‌توان به این نتیجه رسید که جایگاه محکمی در حلقه اطرافیان مشایی داشته است. سایت رجانیوز که از حامیان سال‌های ابتدایی دولت احمدی‌نژاد بود، در تاریخ ۲۷ اردیبهشت۹۰ طی مطلبی با تیتر «ارتجاع در مبارزه با مفاسد اقتصادی؟» نوشت: «احمدی‌نژاد در مهرماه ۸۵، اعلام کرد: «به مفسدان اقتصادی که با رابطه‎بازی وام‌های میلیاردی از بانک‌ها گرفته‌اند، فقط ۱۵روز وقت می‌دهم تا حساب خود را با آن بانک‌ها تسویه کنند؛ در غیر این صورت، اسامی آنان را برای ملت ایران افشا خواهم کرد.» در پایان مهلت دو هفته‌ای رئیس‌جمهور، خبرگزاری‌های نزدیک به دولت از جمله ایرنا، در خبری کوتاه و مبهم با انتشار دو اسم درصدد تحقق وعده احمدی‌نژاد برآمدند. گفتنی است «ح.ه» یکی از معاونین و اعضای حلقه اول مشایی در اواخر سال گذشته به عنوان عضو هیات‌مدیره مهم‌ترین شرکت العقیلی در ایران که دارای ترنولی ده‌ها هزار میلیاردی است، منصوب شده بود.» «ح.ه» از نزدیکان مشایی در دوره ریاست سازمان میراث فرهنگی نیز مدیرعاملی شرکت سازنده هتل در بلاروس را برعهده گرفته است. «ح.ه» همچنین ارتباطات نزدیکی با برخی شرکت‌های اصلی گروه العقیلی در ایران دارد.» اما این فرد ظاهرا در میانه راه از پیگیری پروژه هتل منصرف شده است و سرنوشت ساخت این هتل مشخص نیست. «ح.ه» اکنون به امور اقتصادی دیگر البته در زمینه ساخت‌وساز مشغول است و ظاهرا ردی از او در موضوعی که سیدحمید حسینی اشاره داشت وجود ندارد.
   فرد اصلی کیست؟
  با پیگیری‌های آرمان مشخص شد، فردی که سیدحمید حسینی به آن اشاره داشت «م.ر.ک» است. یکی از منابع خبری مدعی شد که او وام‌های زیادی از بانک‌های کشور مانند بانک صنعت و معدن دریافت کرده اما خبری از او نیست. درباره سوابق این فرد اطلاعاتی در سایت‌های خبری نیست و معلوم نیست او از کجا وارد سیستم اقتصادی کشور شده است. با توجه به آنچه حسینی نوشته، وام‌های دریافتی این فرد به واسطه توصیه‌نامه‌ها و سفارشهای مشایی بوده است چرا که بالاخره دستور رئیس دفتر رئیس‌جمهور دارای احترامی برای بانک‌هاست البته این موضوع نافی ارائه تسهیلات غیرقانونی و بدون طی ضوابط تعیین شده نیست.

  برچسب ها :

  نظرات