آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۸ , Thursday 12 December 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 9541
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳۰ بهمن, ۱۳۹۳ - ۰۵:۵۸
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  دفع شبیخون داعش به اربیل

  آوای شمال/ یکی از منابع کرد به نقل از ژنرال سیروان بارزانی، فرمانده نیروهای کرد، می‌گوید: «حمله گسترده‌ای از سوی داعش به شهرهای گُوِر و مخمور تدارک دیده شده بود.» این دو شهر در ۴۵ کیلومتری اربیل، پایتخت کردستان، قرار دارند. به گفته منابع کرد، درگیری‌ها همچنان به صورت پراکنده میان طرفین جریان دارد. گزارشگر […]

  آوای شمال/ یکی از منابع کرد به نقل از ژنرال سیروان بارزانی، فرمانده نیروهای کرد، می‌گوید: «حمله گسترده‌ای از سوی داعش به شهرهای گُوِر و مخمور تدارک دیده شده بود.» این دو شهر در ۴۵ کیلومتری اربیل، پایتخت کردستان، قرار دارند. به گفته منابع کرد، درگیری‌ها همچنان به صورت پراکنده میان طرفین جریان دارد. گزارشگر سی‌ان‌ان که در منطقه حضور دارد می‌گوید پیشمرگه‌ها با ریختن خاک و ماسه در گونی‌ها دست به سنگربندی در برابر تک تیراندازهای داعش زده اند.

  منابع کرد به سی‌ان‌ان می‌گویند حمله گسترده داعش از چندین جهت شروع شد و نیروهای ائتلاف که در منطقه حضور داشتند به دلیل نزدیکی نیروهای درگیر توان شناسایی نداشته و عملا حمله‌ای انجام ندادند. تیم خبری سی‌ان‌ان که ۱۰ روز است در منطقه حضور دارد می‌گوید طی روزها و ساعات گذشته بارها شاهد رسوخ و نفوذ عوامل داعش به خطوط کردها بود که هر بار این حملات به سختی دفع شد.

  فرماندهان کرد می‌گویند «احتمال دارد نیروهای داعش باز هم خطوط ما را بشکنند و قصد نفوذ به‌خاک کردستان را داشته باشند.» در ماه ژانویه ۳۰ تن از پیشمرگه‌های کرد با حملات گاه و بیگاه داعش به خطوط مرزی کردستان کشته شدند. منابع خبری در کردستان می‌گویند یکی از دلایل حمله گسترده داعش به اربیل که از چندین جهت شروع شد همانا متمرکز کردن نیروهای کرد در منطقه و کاستن از فشار بر موصل است. در واقع داعش با حمله تمام عیار به اربیل می‌خواهد نقطه تمرکز نیروهای کرد، ائتلاف و ارتش عراق را به سوی کردستان معطوف کرده تا از فشار نیروهای ائتلاف بر این گروه در موصل کاسته شود. طی روزهای اخیر پیشمرگه‌های کرد بارها تلاش کردند خطوط ارتباطی داعش با سوریه را با محاصره موصل قطع کنند.

  نیازمند سلاح هستیم

  «رشید فواد عبدالله» یکی از مبارزان پیشمرگه است که در دهه ۵۰ عمر خود است «اما او جوان‌تر از اسلحه خود است.» سلاح او ساخت سال ۱۹۴۱ بریتانیا است. این اسلحه ظاهرا خاطراتی از جنگ جهانی دوم به همراه دارد. اما وقتی نیروهای داعش به مواضع کردها حمله می‌کنند یا کردها می‌کوشند خط ارتباطی داعش با سوریه را با محاصره موصل قطع کنند این اسلحه باز وارد میدان نبرد می‌شود. او می‌گوید کردها – اعم از داوطلبان و فرماندهان- انتظار درگیری‌های بیشتری در روزها و ماه‌های آینده دارند اما آنها با یک مشکل اساسی مواجهند و تداوم این مشکل باعث شده مبارزان کرد تاب مقاومت در برابر یورش‌های داعش را نداشته باشند و یکی پس از دیگری کشته شوند. این مشکل فقدان سلاح‌های مدرن و به روز است.

  عبدالله همراه با سایر دوستانش می‌گویند داعش با وجود اینکه نیرویی بدوی است اما سلاح‌‌هایش مدرن و به روز است و حتی از خودروهای زرهی جدید هم استفاده می‌کند. عبدالله می‌گوید: «ما در برابر سلاح‌های داعش تاب مقاومت نداریم.»

  شوک در جبهه پیشمرگه‌‌ها

  کردها می‌گویند فاقد دوربین‌های دید در شب هستند. بسیاری از تلاش‌های داعش برای رسوخ در کردستان یا در شب‌هنگام است یا در مواقعی که ابر و مه بسیار فراوان است. کردها به دلیل فقدان تجهیزات برای ردیابی عوامل داعش مجبورند شب‌هنگام از نورافکن‌های قوی برای تشخیص و شناسایی آنها استفاده کنند، اما این وسیله هم خیلی جواب نمی‌دهد. ژنرال سیروان بارزانی- فرزند مسعود بارزانی- به سی‌ان‌ان می‌گوید: «نیروهای ما به شدت نیازمند اسلحه، موشک‌های ضدتانک و خودروهای زرهی و سایر تجهیزات هستند.» او می‌گوید ۷۰ درصد از ۱۰۰۰ پیشمرگه‌ای که در درگیری‌های دو، سه روز اخیر کشته شدند به‌خاطر فقدان تسلیحات مدرن قربانی داعش شدند.

  بسیاری از داوطلبان کرد حتی بدون اسلحه و با سلاح سرد به جبهه‌های نبرد با داعش می‌شتابند. سی‌ان‌ان می‌نویسد: «کردها با وجود اینکه خودشان مبارز هستند اما در برابر مهارت و شدت عمل داعش کم آورده‌اند.» یکی از فرماندهان کرد می‌گوید آن دسته از نیروهای داعش که در پایان ژانویه از چهار جهت به کرکوک حمله کردند نیروهایی «بسیار حرفه‌ای و آموزش دیده بودند». این فرمانده کرد که نخواست نامش فاش شود می‌گوید داعش با منفجر کردن بمب‌ها و عوامل انتحاری خود بسیاری از پل‌ها را در منطقه تخریب کرده است. جدیدترین پلی که با حملات انتحاری این گروه به تلی از خاک تبدیل شد پل بتنی و مدرن در جاده اصلی میان اربیل و موصل بود. برخی از پیشمرگه‌ها پدربزرگ‌هایی هستند که نبرد با داعش جنگ سوم یا چهارم آنها در طول عمرشان است. «سعید محمود»، یکی از همین پیرمردان است که سبک و سیاق لباس و سبیل‌‌هایش یادآور هندوستان در دوران استعمار بریتانیا است. او به سی‌ان‌ان می‌گوید: «چند شب پیش اینجا باران می‌آمد.

  عوامل داعش با قایق از رودخانه عبور می‌کردند. ما تا صبح با آنها مشغول نبرد بودیم. وقتی نیروهای پشتیبان ما رسیدند آنها را مجبور به فرار به آن‌سوی رودخانه کردیم. هواپیماهای ائتلاف هم آنها را بمباران کردند.»

  کردها به تأسی از دیوار باستانی «هادریان»، دیواری بتنی با طول ۱۰۰ مایل کشیده و گرداگرد آن نرده و سیم خاردار کشیده‌اند تا مانع حمله خودروهای انتحاری داعش به شهروندان کرد شوند. در برخی قسمت‌های این دیوار بتنی و بر بالای تپه‌ها دیده‌بانانی گذاشته‌اند اما آنها هم در تیررس تک‌تیراندازهای داعش هستند. برخی از خودروهای داعش که از سوی پیشمرگه‌ها به غنیمت گرفته می‌شود از سوی خود پیشمرگه‌ها دوباره مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  یکی از مبارزان کرد که نام خود را ذکر نکرد به شوخی می‌گوید: «ما از آمریکایی‌ها سلاح می‌گیریم. چگونه؟ آمریکایی‌ها سلاح به ارتش عراق می‌دهند و وقتی آنها از برابر داعش می‌گریزند سلاح‌‌هایشان به دست تروریست‌ها می‌افتد. ما هم این سلاح‌ها را دوباره از داعش می‌گیریم.» او می‌گوید داعش به این زودی‌ها منطقه کردستان را رها نخواهد کرد. آنها چشم به کرکوک، منطقه نفت‌خیز کردستان، دوخته‌اند.

  «فاتح محمد» فرمانده کردها در کرکوک می‌گوید: «در پایان ژانویه که هوا مه گرفته بود نیروهای داعش از ۴ جهت به منطقه حمله کردند و چندین پل و منطقه مسکونی را گرفتند. دو روز طول کشید تا با کمک نیروهای ائتلاف آنها را عقب برانیم.» فاتح محمد در حالی که به آسمان و به پرواز هواپیماهای نیروهای ائتلاف می‌نگرد، می‌گوید: «ما باز هم منتظر حمله داعش هستیم. اگر ما نبودیم شهر به دست داعش افتاده بود. آنها به این زودی‌ها کردستان را رها نخواهند کرد. اکنون پیشمرگه‌ها و کردستان در سیبل داعش قرار گرفته‌اند.»

  برچسب ها :

  نظرات