آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ , Tuesday 11 December 2018

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 95230
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۳ دی, ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۳
 • شما اینجا هستید :اخبار استان
 •   

  معاون استاندار مازندران مطرح کرد

  سهم ۷۵۰ میلیارد تومانی مازندران در طرح تکاپو/ ثبت‌نام ۲۷ هزار متقاضی در موسسات کاریابی مازندران

  معاون استاندار مازندران ضمن اشاره به ثبت‌نام 27 هزار و 549 جوینده کار در موسسات کاریابی مازندران گفت: از این میزان، تعداد 4 هزار و 419 نفر مشغول به‌کار شدند.

  آوای شمال/ حسن خیریان‌پور در جلسه کارگروه تخصصی اشتغال استان مازندران اظهار کرد: تاکنون ۱۷ جلسه استانی و ۱۳۲ جلسه شهرستانی برگزار شد که یکی از ظرفیت‌های سال‌جاری، ظرفیت خوداشتغالی و مشاغل خانگی است.

  وی افزود: از ۱۳۰ میلیارد تومان تسهیلات این بخش، ۷۰ میلیارد تومان به ۴ هزار و ۷۵۹ نفر معادل ۷۶ درصد پرداخت شد.

  معاون استاندار مازندران با بیان اینکه عمده‌ترین مشکلات این حوزه، بالا رفتن مستمری و عدم رغبت اخذ تسهیلات از سوی فعالان است، گفت: عدم تأمین دو ضامن برای تسهیلات بانکی و عدم  تأیید بانک‌های عامل از موانع این رغبت است.

  خیریان‌پور با بیان اینکه در بحث کارورزی نیز تعداد ۹ هزار و ۷۸۹ نفر ثبت‌نام کرده‌اند، خاطرنشان کرد: از این میزان، تعداد ۳ هزار و ۲۷۳ نفر واجد شرایط هستند که ۶۹۲ بنگاه اعلام آمادگی برای پذیرش آنان کرده‌اند که تاکنون، ۱۹۰ نفر آنان بکارگیری شدند.

  وی در ادامه به طرح تکاپو اشاره و عنوان کرد: سهمیه مازندران در این طرح، ۷۵۰ میلیارد تومان است که با راه‌اندازی سامانه کارا از سوی بانک مرکزی، امکان استفاده استان‌ها فراهم می‌شود.

  معاون استاندار با بیان اینکه ۳۲ میلیارد تومان تسهیلات برای مشاغل پشتیبان در نظر گرفته شده است، ادامه داد: در کنار تخصیص، ۴۸۰ میلیارد تومان تسهیلات اشتغال‌زایی روستایی از محل صندوق ملی، ۶۷۰ میلیون دلار نیز سهمیه‌ی سرمایه‌گذاری خارجی استان است.

  خیریان‌پور ضمن اشاره به ۷۴۰ میلیارد تومان سهمیه بسته رونق تولید مازندران، متذکر شد: شاهد سخت‌گیری‌ها در سیستم بانکی نسبت به سال‌های قبل هستیم.

  وی تصریح کرد: هنوز سهمیه ۲۹۰ میلیارد تومان برای ۱۴۵ بنگاه متقاضی بخش نوسازی صنایع به این استان تحقق نیافته است.

  معاون استاندار مازندران در پایان به ثبت‌نام ۲۷ هزار و ۵۴۹ جوینده کار در موسسات کاریابی مازندران اشاره و اذعان کرد: از این میزان، تعداد ۴ هزار و ۴۱۹ نفر مشغول به‌کار شدند.

  مردم به آمارهای ما اعتماد ندارند

  عبدالله رضیان عضو مجمع نمازندگان مازندران نیز در این نشست گفت: بنده چندین مرتبه در این جلسات حضور پیدا کردم اما گزارشات بیشتر آمارسازی و آمارها هم غیرواقعی بوده است.

  وی افزود: این جلسات بیشتر جلسه‌زدگی را داشته و خروجی چندانی را هم نداشته است.

  نماینده مردم قائمشهر، سوادکوه و جویبار در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: نکته مهمی که در کشور وجود دارد آن است که مردم به آمارهای ما اعتماد ندارند و آن چیزی را قبول دارند که فضای مجازی به آن‌ها می‌گوید و این بی‌اعتمادی، آسیب بزرگی است که به ما وارد می‌کند.

  رضیان خاطرنشان کرد: هرچند ۴۸۰ میلیارد تومان به سامانه بهین‌یاب تزریق شده است اما ما ریزش داشتیم، رویش نداشتیم و فقط در حفظ اشتغال تلاش کردیم.

  وی تأکید کرد: ما باید در حوزه اشتغال، فکر اساسی کنیم. مشکل اشتغال، مشکل جدی ما است.

  عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی متذکر شد: من بارها اشاره کردم که ما هیچ آماری نداریم که چقدر در مازندران تحصیلکرده داریم، نوع تحصیلاتشان چیست، وضعیت فعلی اشتغال تحصیلکرده‌ها چگونه است و در واقع آمار مشخصی از وضعیت فعلی اشتغال در مازندران نداریم.

  رضیان با بیان اینکه روزانه با جوانان زیادی مواجه می‌شویم که از ما اشتغال مطالبه می‌کنند، عنوان کرد: نزدیک به یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از جمعیت مازندران در برون استان به‌سر می‌برند که این موضوع به‌دلیل عدم فرصت اشتغال در استان است.

  وی با بیان اینکه با حمایت بانک ملی بنا شد ۲۶ میلیارد تومان به نساجی مازندران تزریق شود، بیان کرد: در صورت تحقق این موضوع، علاوه بر ۳۶۰ اشتغال قبلی، ظرفیت ۳۰۰ اشتغال جدید نیز فراهم می‌شود.

  نماینده مردم قائمشهر، سوادکوه و جویبار در مجلس شورای اسلامی اعلام کرد: مشکل فعلی کارگران این کارخانه، عدم تمدید بیمه کارگران و هم‌چنین حقوق معوق یک و دوماهه آنان است.

  رضیان با بیان اینکه اشتغال در کشور گران است و هر شغل ۲۰۰ تا ۵۰۰ میلیون تومان هزینه دارد، مطرح کرد: تعامل میان سپاه و دولت را مثبت می‌بینم و این تعامل می‌تواند سازنده باشد.

  وی در بخش پایانی سخنانش اذعان کرد: بیش از ۴ هزار کارگر فولاد در شهرستان‌های ساری، قائم‌شهر و سوادکوه داریم که در معرض آسیب هستند که باید مشکلات و دغدغه‌ی آنان مرتفع شود.

  برچسب ها :

  نظرات