آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ , Wednesday 13 November 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 9346
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۹ بهمن, ۱۳۹۳ - ۱۰:۱۷
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  تأکید بر راه اندازی رشته آینده پژوهی در دانشگاه‌ها

  آوای شمال/ آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس هیأت امنای دانشگاه آزاد در شصت و نهمین اجلاس این دانشگاه خطاب به مسئولان دانشگاه آزاد گفت: زحمات شما مجموعه بی‌نظیری را در انقلاب اسلامی خلق کرده است، البته نواقص زیاد بوده و در برخی ابعاد عقب هستیم و باید شتاب کنیم ولی اگر خداوند نگذارد که حسودان […]

  آوای شمال/ آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس هیأت امنای دانشگاه آزاد در شصت و نهمین اجلاس این دانشگاه خطاب به مسئولان دانشگاه آزاد گفت: زحمات شما مجموعه بی‌نظیری را در انقلاب اسلامی خلق کرده است، البته نواقص زیاد بوده و در برخی ابعاد عقب هستیم و باید شتاب کنیم ولی اگر خداوند نگذارد که حسودان و کم خردان مانع کار شوند با همین روند می‌توانیم بدون شک یکی از سرمایه‌های عظیم دنیای اسلام را در اختیار امت اسلامی قرار دهیم.

  وی با تشکر از جاسبی مؤسس این دانشگاه،‌ گفت:‌ جاسبی از شروع کار دانشگاه آزاد در تلاش بوده و مجموعه‌ای از خاطراتش را هم مهیا می‌کند. مسئولان و مدیران دانشگاه نیز تاریخچه اقدامات خود را تهیه کنند تا دنیا بیشتر دانشگاه آزاد را بشناسد.

  هاشمی رفسنجانی خاطرنشان کرد: دانشگاه آزاد هیچ هزینه‌ای بر بیت‌المال و دولت نداشته است بلکه از طریق کارهای عمرانی، اشتغال‌آفرینی و ارائه مالیاتی از حقوق کارکنان به دولت کمک کرده است.

  رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام عنوان کرد:‌ هشت سال تلاش شد تا دانشگاه آزاد نابود شود و رقیبی با کیفیت پائین و بودجه دولتی ایجاد کردند تا این دانشگاه را از دانشجویان جدید محروم کنند ولی امروز می‌بینیم که مردم به هر قیمتی به دانشگاه آزاد می‌آیند و دانشگاه آزاد نیز شرایط تأمین وام با نرخ پرداخت ارزان را برای دانشجویان فراهم کرده‌ است.

  وی با اشاره به توسعه رشته‌های مختلف در دانشگاه آزاد خاطرنشان کرد: فرجی دانا وزیر سابق علوم که یادش بخیر با مردانگی دست دانشگاه آزاد را باز کرد و ما امروز می‌توانیم در تمام رشته‌ها دانشجو بگیریم و امیدوارم بخش پزشکی دانشگاه آزاد هم توسعه یابد تا با همین رویه که تحصیلات دانشگاهی ارائه می‌کنیم خدمات پزشکی هم عرضه کنیم.

  وی با اشاره به چگونگی تأسیس دانشگاه آزاد عنوان کرد:‌ با امام خمینی(ره) صحبت کردیم و این مسئله مطرح شد که فرزندان مردم قصد تحصیلات عالیه دارند ولی کرسی دانشگاهی نیست که موافقت شد با هزینه مردم دانشگاه آزاد تشکیل شود و حالا کرسی برای تمام افراد وجود دارد و حذف کنکور که جزء آرزوهای محال بود به صورتی شده است که امروز کسی برای ورود به دانشگاه مشکل ندارد و جامعه از این نظر دچار فقر نیست.

  هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه باید کاری کنیم تا افراد فقیر هم بتوانند وارد دانشگاه شوند،‌ گفت: باید صندوقی تهیه کرد که افراد خیر شهریه دانشجویان را به صورت وام پرداخت کنند.

  رئیس هیأت امنای دانشگاه آزاد با تأکید بر ایجاد رشته آینده‌پژوهشی در این دانشگاه اظهار داشت: نمی‌دانم چقدر در دانشگاه‌های دولتی آینده‌پژوهشی آغاز شده است و در دانشگاه آزاد نیز هنوز گزارشی به من نداده‌اند ولی باید این رشته که جزء‌ مهمترین ضروریات زندگی است و ائمه نیز بر آن تأکید دارند راه‌اندازی شود.

  وی با تشریح چگونگی پیشرفت انسان‌ها در ادوار مختلف عنوان کرد:‌ اتفاقات دنیا به سرعت رخ می‌دهد و دنیا به دهکده کوچک جهانی تبدیل می‌شود به طوریکه در حال حاضرت بسیاری از تصمیمات در حوزه‌های مختلف نیز در مراکز بین‌المللی مانند سازمان ملل گرفته می‌شود و به همان اندازه اختیارات کشورها کاهش می‌یابد یعنی هر سال بخشی از اختیارات حکومت‌ها گرفته می‌شود و دنیا به سمت حکومت واحد جهانی حرکت می‌کند.

  هاشمی رفسنجانی افزود: دنیا به سرعت در حال تغییر است و سرعت توسعه آموزش نیز افزایش یافته است، زمانی بود که با ابتکارات مقابله می‌شد زیرا هریک قرن یک بار تحولات رخ می‌داد ولی حالا هر روز دنیا در حال تغییر و ارائه خدمات جدید است.

  رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت: زمانی که بلندگو تازه آمده بود مسجدها آن را تحریم کرده بودند و خیلی‌ها با آن مخالف بودند حتی برخی غذا خوردن با قاشق و چنگال را حرام می‌دانستند، در زندان علمایی مانند آیت‌الله منتظری و آیت‌الله طالقانی که روشنفکر هم بودند زمان گوش دادن اخبار آنچه قبل و بعد از اخبار پخش می‌شد گوش نمی‌کردند ولی حالا دنیا به روز تغییر می‌کند.

  هاشمی رفسنجانی گفت: القاعده، داعش و امثال اینها که دنیا را خراب می‌کنند از سلفی‌گری بیرون آمدند یعنی می‌خواهند بگویند ما باید همان باشیم که زمان پیغمبر بود و فکر نمی‌کنند آن زمان بسیاری از تکنولوژی‌ها نبود و فقط می‌گویند هرآنچه از غرب بیاید حرام است.

  وی با بیان اینکه امثال داعش نمونه زندگی در گذشته و سنت‌پرستی هستند، گفت:‌ همین‌ها ۲۰۰دختر جوان دانش‌آموز را می‌ربایند.

  وی افزود: در گذشته یک قرن طول می‌کشید تا تحولی رخ دهد ولی حالا هر روز رخ می‌دهد. مگر ما می‌توانیم دنیا را تحریم کنیم؟ مگر می‌توانیم در تحریم دنیا باشیم و اسلام را هم پیش ببریم؟ در علائم ظهور امام زمان گفته‌اند زمان ظهور علم بشیریت آنقدر پیشرفت می‌کند که فرد در آن طرف جهان مأموریتش را در کف دست خودش می‌خواند.

  هاشمی رفسنجانی گفت: «ظالم به نفسه»‌ همین تفکر سلفی و ارتجاعی عقب‌گرد است. در حالیکه میانه‌روی یعنی هم به گذشته و هم به آینده بنگریم و السابقون هم شاید به این مفهوم باشد که افرادی در مسابقه برای آینده هستند،‌البته در تفسیر چنین ادعایی ندارم و فقط به مضمون اشاره کردم.

  وی افزود: ما باید برای رشته آینده‌پژوهشی نیرو تربیت کنیم،‌ آمریکایی‌ها کتابچه‌ای منتشر کردند که با محاسبات علمی آینده را برنامه‌ریزی کردند و آینده پژوهی وظیفه دانشگاه‌هاست.

  هاشمی رفسنجانی گفت: ما تا چند سال پیش به تولید جدید نفت از خاک‌های رس اصلاً فکر نمی‌کردیم ولی حالا رخ داده است و باید برای سال‌های آینده هم آینده‌پژوهی کنیم.

  وی اضافه کرد: گداخت هسته‌ای که اولین آن در فرانسه با شراکت چند کشور دنیا در حال ساخت است این هدف را دارد که بر روی زمین و در دریا مرکزی ایجاد کند که نور و حرارت منتشر کند و اصلاً هم نگران نیستند زیرا شکافت هسته‌ای ندارد بلکه جوش هسته‌ای است.

  وی افزود: البته حرارت خورشید تمام شدنی نیست چه بسا خداوند در درون خورشید زایندگی قرار داده باشد تا خود را برای همیشه حفظ کند. ولی ما در این مسئله علم نداریم.

  وی با بیان اینکه باید جنگ‌های آینده را هم پیش‌بینی کنیم،‌ گفت: جنگ‌های آینده ممکن است با وسایلی مثل تانک و توپ نباشد بلکه در درون انسان‌ها و با پخش میکروب‌ها اتفاق بیفتد.

  هاشمی رفسنجانی ادامه داد:‌ باید رشته‌ای در دانشگاه داشته باشیم که مدیران تراز بالا تربیت کنیم مانند ارتش که افراد خودشان را تربیت می‌کنند تا هیچ وقت دستشان خالی نباشد.

  رئیس هیأت امنای دانشگاه آزاد گفت: از دانشگاه‌ها خواهش می‌کنم وارد این ساز شویم حتی در صورت لزوم از میدان‌های بین‌المللی هم استفاده کنیم.

  وی با اشاره به ضرورت توسعه فرهنگ در دانشگاه‌ها گفت:‌ خیال نکنیم فرهنگ را همیشه می‌‌توان با منبر و موعظه تأمین کرد، فرهنگ کم‌کم با آموزش‌های جهانی در درون انسان‌ها شکل می‌گیرد و مثل باران بر سر انسان‌ها می‌بارد، جوان از منابعی فرهنگ را می‌گیرد و این فرهنگ در درون وی شکل‌گیری می‌شود چطور می‌توان او را تغییر داد؟

  هاشمی رفسنجانی خاطرنشان کرد: انسان دائماً در معرض علوم مختلف قرار می‌گیرد و ساخته می‌شود، اگر فکر کنیم می‌توانیم با ابزار معدود و سنتی فرهنگ فرزندانمان را حفظ کنیم ممکن است مدت کوتاهی صورت گیرد ولی باید به گونه‌ای باشیم تا آنطور که می‌خواهیم ابزار به دست فرزندانمان برسد.

  رئیس هیأت امنای دانشگاه آزاد عنوان کرد:‌ آینده پژوهشی و آینده نگری و براساس آینده‌نگری عمل کردن از وظایف دانشگاه‌هاست و به دلیل وسعت کار و آسان‌تر شدن با ارتباطات جهانی می‌توانیم این کار را انجام دهیم.

  هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه دنیا دانشگاه‌های غیردولتی را بهتر می‌پذیرد، عنوان کرد:‌ به دانشگاه آزاد پیشنهاد شده است تا در مسئله آموزش جوش هسته‌ای همکاری کند. همانطور که در مذاکرات هسته‌ای هم آنها به هیأت مذاکره‌کننده پیشنهاد کردند که جوش هسته‌ای و گداخت هسته‌ای را به ما آموزش دهند.

  وی افزود: اگر روزی انرژی جامعه و حرارت و نور جامعه از سیستم نور خورشید با قیمت مناسب تأمین شود بسیاری از بحث‌ها کنار می‌رود و دانشگاه آزاد باید این مسائل را در دستور کار قرار دهد و من مطمئنم دنیا با ما همکاری می‌کند.

  رئیس هیأت امنای دانشگاه آزاد گفت: مسئله خاص دیگر اینکه هدف تأسیس دانشگاه آزاد جذب جوانان دانشجو بوده است تا راه جوانان برای تحصیل ساده شود و این کار را انجام دادیم ولی باید بدانیم بزرگترین سرمایه علم و دانش و آینده در دانشجویان است و محور ما در جامعه باید دانشجو باشد و باید مواظب باشیم که ما در خدمت دانشجو هستیم نه دانشجو در خدمت ما.

  وی گفت:‌ ما با بودجه دانشجوها زنده‌ایم و آنها ولی‌نعمت ما هستند، بنابراین باید هرکاری انجام دهیم تا آنها راضی باشند.

  هاشمی رفسنجانی دانشجومحوری را یکی از راهبردهای اساسی دانشگاه آزاد عنوان کرد و گفت: البته مشکلاتی خواهیم داشت زیرا در جامعه حسادت‌هایی دیده می‌شود ولی ما نباید خسته شویم، کدام پیامبر یا امامی بی‌مزاحم بوده است؟ حضرت علی (ع) که مرد دوم تاریخ بشریت است دشمنانی داشت به طوریکه پس از شهادت وی برخی می‌گفتند مگر علی نماز می‌خواند؟ ولی حضرت علی(ع) از این حرف‌ها خسته نمی‌شد و کار خود را انجام می‌داد.

  وی افزود:‌ خصومت‌ها و کارشکنی‌ها و عدم همکاری وجود دارد ولی کار ما باید ادامه یابد،‌انسان با تلاش و رنج و کوشش به طرف خدا می‌رود.

  برچسب ها :

  نظرات