آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۸ , Sunday 17 November 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 9225
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۶ بهمن, ۱۳۹۳ - ۱۳:۲۵
 • شما اینجا هستید :ورزشی
 •   

  درس هایی که آلمان جنگ زده به ایران می دهد/ در فوتبال بدون ستاره می توان قهرمان شد

  آوای شمال/ وقتی سوت پایان فینال جام جهانی برزیل به صدا در آمد، آلمانی ها توانسته بودند ثابت کنند که بدون ستاره نیز می توان قهرمانی شایسته بود. آلمان نه مسی داشت و نه رونالدو. از بازیکنان گران قیمتی نظیر گرت بیل نیز خبری نبود. یکی از تحلیل گران مطرح فوتبال در مورد موفقیت های […]

  آوای شمال/ وقتی سوت پایان فینال جام جهانی برزیل به صدا در آمد، آلمانی ها توانسته بودند ثابت کنند که بدون ستاره نیز می توان قهرمانی شایسته بود. آلمان نه مسی داشت و نه رونالدو. از بازیکنان گران قیمتی نظیر گرت بیل نیز خبری نبود. یکی از تحلیل گران مطرح فوتبال در مورد موفقیت های آلمان معتقد است: «آلمان فقط تیم است. همین و بس.»

  foolex

  تیم بودن و یکپارچگی آلمان ها تنها مختص به فوتبال آن ها نمی شود. آلمان در اقتصاد خود نیز آنقدر منظم است که بسیار آسان مشکلات سخت را پشت سر می گذارد. یکی از سخت ترین خاطراتی که در ذهن مردم آلمان نقش بسته است، روزهای بعد از جنگ جهانی دوم می باشد. مردم جنگ زده آلمان نه تنها جنگ را باخته بودند بلکه تمامی زیرساخت ها و امکانات و زیربناهایشان را هم از دست داده بودند. در همان روزها، مردمان پر طاقت آلمانی، خستگی جنگ را فراموش کردند تا به سازندگی کشورشان بپردازند. از قوت غالب سیب زمینی تا کار کردن دو شیفت، تنها بخشی از آن چیزی بود که مردم آن کشور از خود به نمایش گذاشتند. آلمان خیلی زود توانست از سیاه چاله جنگ جهانی دوم، رهایی یابد و بار دیگر روی خوش زندگی را تجربه کند. شاید خیلی زودتر از کشورهای فاتح جنگ نظیر انگلستان. برای همین بود که نشریه انگلیسی در همان سال ها، با حسادت در مورد آلمان نوشت: «هم اکنون نیروهای کاری آلمان زندگی راحت و آرامی دارند. حتی طبقه کارگر هم می تواند از انواع مواد و فرآورده های غذایی به خوبی بهره ببرد» آلمان با گل گوتزه ۲۱ ساله قهرمان جام جهانی شد تا نشان دهد، در آینده نیز حرف های زیادی برای گفتن دارد.

  foolex1

  آنچه در آلمان ویرانه گذشت/ خانه ای در خرابه
  آلمان دیگر آلمان نبود. آلمان به خرابه ای تبدیل شده بود که شهروندان آن با حسرت، گذشته آن را به خاطر می آوردند. دیگر خبری از اقتدار هیتلر و نازی ها نبود و اقتدار دیروز آلمان جای خود را به اشغال چهار کشور پیروز داده بود. شوروی، انگلستان، فرانسه و آمریکا بر سر جسد آلمان با هم به توافق رسیده بودند تا آن را میان هم تقسیم کنند. اما روزهای سخت خیلی زود سپری شد و پیشرفت های شگرف آلمان، لقب «معجزه اقتصادی» را از آن خود کرد. این کشور توانست در مدت زمان کوتاهی خود را از خرابی نجات دهد و بار دیگر ستاره اقتصاد اروپا شد. اما به راستی چرا آلمان توانست بسیار زودتر از کشورهای پیروز جنگ جهانی از خرابی ها رهایی پیدا کند؟ اقتصاددانان به دنبال توضیح این موضوع به مساله سرمایه انسانی دست یافتند. یعنی گرچه آلمان سرمایه فیزیکی نظیر پل و جاده نداشت و از نفت و منابع طبیعی هم بهره ای نبرده بود، اما نیروی انسانی کارآمد و ساختارهای فرهنگی این کشور باعث شد خیلی زود به وضعیت اولیه خود بازگردد.

  foolex2

  ارهارد؛ سردار اقتصادی آلمان
  آلمان بعد از جنگ جهانی دوم، میان ۴ کشور پیروز در جنگ تقسیم شد. اما حدودا یک سال بعد انگلستان، فرانسه و آمریکا توافق کردند به اشغال آلمان خاتمه دهند و دولت مستقل آلمانی تاسیس کنند. در دولت مستقل آلمانی، آقای ارهارد وزیر اقتصاد شد. وی بلافاصله خواهان انجام اصلاحات اقتصادی گسترده به ویژه در حوزه اصلاحات ارزی شد. به دلیل تورم بالا، پول آلمان عملاً بی ارزش شده بود و اقتصاد عمدتاً به شکل تهاتری و کالایی کار می کرد که مانع شدیدی در برابر رشد صنایع بود. به محض اینکه خبر اصلاحات ارزی به بیرون درز کرد، فروشگاه ها تعطیل شدند تا اثرات پول جدید را بتوان تعیین کرد. همزمان شوروی ها عرضه کالاها به برلین را، قطع کردند. قدرت های غربی با تحویل هوایی آذوقه و کالاها به شهر واکنش نشان دادند که شروع یک طرح مشهور به «پل هوایی» و یکی از هیجان انگیزترین رویدادها در تاریخ پس از جنگ جهانی دوم بود. لذا آلمان توانست با سلامت از مسیر اصلاحات ارزی بگذرد.

  foolex3

  مردمانی که شوخی ندارند
  مردم آلمان را به سخت کوشی و جدیت می شناسند. برخی به طعنه می گویند که خندیدن در آلمان ممنوع است و یا اینکه بر خنده مالیات بسته اند؛ ظاهرا شوخی در آلمان فقط یک شوخی است! علاوه بر اینها مردم آلمان به میهن پرستی افراطی، تعلق خاطر به زبان و میهن خود، انضباط شدید و احترام به مقررات، جسارت و خشکی هم شناخته می شوند. مجموعه ویژگی های خوب و بد فوق که در فرهنگ مردم آلمان نهادینه شده است یکی از مهم ترین علل خروج سریع آلمان از بحران اقتصادی بعد از جنگ جهانی دوم بوده است. در شرایطی که مردم آلمان به خاطر سیاست های جنگ طلبانه و نژادپرستانه هیتلر در کام یک جنگ ویرانگر فرو رفته بودند، بعد از جنگ برای تسریع آبادانی میهن خود، دو شیفت کار می کردند و به اندازه فقط یک شیفت حقوق می‌گرفتند. اعتصاب را فراموش کرده و حداقل دستمزد را پذیرفته بودند. بنا به عادات خود سخت کوش و منظم و تابع مقررات بودند. بدین ترتیب شرایط را برای رشد سریع با پس انداز و سرمایه گذاری کافی فراهم آوردند و خیلی زود نتایج سخت کوشی و قناعت خود را چشیدند.

  طرح مارشال آمریکایی برای آلمان
  بعد از جنگ جهانی دوم، هراس از گسترش کمونیسم در کشورهای جنگ زده ، سردمداران نظام سرمایه‌داری را آسوده نمی گذاشت. مردمان فلاکت زده کشورهای مختلف از جمله آلمان، به طور بالقوه، تمایل زیادی به کمونیسم و قوانینی مثل مالکیت اشتراکی داشتند تا به حداقلی از رفاه دست یابند. لذا در فاصله کوتاهی بعد از جنگ برنامه های مختلفی مثل اصل ۴ ترومن و طرح مارشال برای کمک به اروپا تدوین شد. دریافت این کمک ها نقش به سزایی در توسعه آلمان داشت اما تعهداتی را نیز به این کشور تحمیل کرد. ۴٫۵ میلیارد دلار کمک مستقیم، کمک های مختلف غذایی و مانند آن تاثیر به سزایی بر اقتصاد آلمان داشت. در عین حال تعهداتی مثل تعهد جهت پرداخت خسارات، هزینه های اشغالگران، غرامات جنگی، صدور زغال سنگ و. .. بر این کشور تحمیل شد. از سوی دیگر برخی معتقدند که کمک های آمریکا به این کشور علاوه بر ایجاد نگه داشتن آلمان در بلوک غرب به عنوان یک هم پیمان آمریکا، اهدافی چون ترویج دلار به عنوان پول مشترک جهانی دنبال می کرده است.

  برچسب ها :

  نظرات