آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۸ , Thursday 23 January 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 91257
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۸ آذر, ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۲
 • شما اینجا هستید :اخبار محمودآباد > سرخ‌رود > یادداشت مخاطبین
 •   

  یادداشت/ سلمان نیکپور

  قوها تهدید یا فرصتی برای مردم سرخ‌رود؟/ دردسر همچنان باقی است

  قوهای مهاجر آوازخوان که هرساله برای زمستان گذرانی به سرخ‌رود مهاجرت می‌کنند یه فرصت برای جذب توریست و گردشگر و رونق اقتصادی برای سرخ‌رود است اما نبود زیرساخت‌های لازم این موضوع را دغدغه‌ای برای مردم منطقه ایجاد کرده است.

  آوای شمال/ امسال دهمین سال است که سرزمین مادری‌ام سرخ‌رود میزبان مهمانان زیبای خود، قوهای مهاجر آوازخوان است.

  قوهایی که از ترس و وحشت شکار و از بین رفتن در سایر مناطق مازندران به سرزمین و آسمان سرخ‌رود و مردمان مهمان‌نواز منطقه وزرامحله شهر سرخ‌رود پناه آورده‌اند.

  بی‌شک این مهمان نوازی بی دردسر و بی دغدغه برای مردمان این منطقه نبوده است، چرا که به واسطه حضور قوهای زیبا، نظر دوستداران و علاقمندان به حوزه محیط زیست و حیات وحش به منطقه جلب می‌شود.

  از این موضوع که این فرصت به تنهایی می‌تواند به پلی برای جهش طلایی و رشد و توسعه بی‌نظیر برای شهر سرخ‌رود یا حتی شهرستان محمودآباد در حوزه‌های مختلف باشد می‌گذریم چرا که موضوع این نوشته نمی‌باشد. گرچه در گزارش‌های بعدی با عنوان “فرصتی که غنیمت نمی‌شماریم” به آن پرداخته می‌شود.

  در سال‌های ابتدایی چون این منطقه هنوز از لحاظ خبری جا افتاده نبود میزبان تعداد کمی از علاقمندان به حوزه حیات وحش بود و اگر هم مشکل یا دغدغه‌ای بوجود می‌آمد مردم بومی منطقه خودشان برای حل و فصل موضوع بر می‌آمدند ولی در پنج سال اخیر به دلیل افزایش حضور بیش از حد دوستداران و علاقمندان به حیات وحش که در بعضی از روزها تعدادشان بالغ بر ۵هزار الی ۶هزار نفر هم می‌رسد، توان حل این مشکلات و دغدغه‌ها و گره‌ها از دست مردم بومی منطقه خارج شده است و نیاز مبرم به همیاری و همکاری سازمان‌ها و نهادهای اجرایی و قانونی را ایجاد کرده است.

  از سال ۱۳۹۲ برای حل این مشکلات کمیته‌ای به نام کمیته مدیریت تالاب قو سرخ‌رود در فرمانداری شهرستان محمودآباد با حضور سازمان‌ها و دستگاه‌های مرتبط با موضوع شکل گرفت که به ارائه راه حل و مصوباتی برای حل موضوع هم رسید ولی متاسفانه هر سال به دلیل اجرای ناقص یا عدم اجرای بندهای مصوبات جلسه، هنوز هیچ مرحم یا تسکینی بر دردهای مردم بومی منطقه ایجاد نکرده است.

  البته امسال هم به رسم سال های گذشته این کمیته در فرمانداری شکل گرفت، دوستداران طبیعت راه حل‌های خود برای برطرف شدن این معضل ارائه داده‌اند اما امسال نیز مثل سال‌های گذشته این راه حل‌ها نادیده گرفته شد، چرا که بنا بر اندیشه افرادی ما اطلاعاتی در حوزه اکوتوریسم و گردشگری نداریم.

  با این اوصاف امیدوارم امسال شاهد ارائه و اجرای راه حل‌هایی از طرف دستگاه‌های مسؤول برای حل این معضل و دغدغه مردم که خواسته‌ای به حق، معقول و بسیار ساده و پیش افتاده برای زندگی است، باشیم.

  اگر نتوانیم این موضوعات کوچک و پیش پا افتاده را حل کنیم، در مواجهه با مشکلات بزرگتر چه باید کنیم؟ این مردم بومی امروز در اوج سردرگمی، کلافه بودن، نارضایتی، ناخشنودی و رنجیده حالی قرار دارند.

  امیدی دوباره نیز داریم که روزی فرا نرسد که حسرت فرصت‌های از دست رفته شهر و شهرستانمان را ببریم.

  ولی باز …

  دردسر همچنان باقی است …

   

  سلمان نیکپور

  مسؤول سازمان مردم نهاد زیست‌محیطی قوهای مهاجر

  برچسب ها :

  نظرات