آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸ , Monday 22 July 2019

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 9119
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۶ بهمن, ۱۳۹۳ - ۱۲:۰۳
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  اینکه برخی می‌گویند رشد اقتصادی بدون تعامل با خارج امکان ندارد مخالف سخن رهبری است

  آوای شمال/ فواد ایزدی، تحلیل‌گر مسایل بین الملل با حضور در اردوی جهاد اکبر اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل موضوع بحث خود را با اشاره به نامه رهبری به جوانان غربی آغاز کرد و گفت: در یک سال و نیم اخیر کار ما مطالعه آمریکا بوده است و زیاد کار شده است. این نامه به […]

  آوای شمال/ فواد ایزدی، تحلیل‌گر مسایل بین الملل با حضور در اردوی جهاد اکبر اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل موضوع بحث خود را با اشاره به نامه رهبری به جوانان غربی آغاز کرد و گفت: در یک سال و نیم اخیر کار ما مطالعه آمریکا بوده است و زیاد کار شده است. این نامه به یک بهانه ای نوشته شد و بهانه آن در فرانسه اتفاق افتاد و آن هم بعد از حمله به مجله فرانسوی یک هجمه داشتیم که رهبری این تهدید را به فرصت تبدیل کردند.

  وی با تأکید بر حضور جوانان در این نامه گفت: چرا مخاطب جوانان هستند؟ چون رهبری می‌فرمایند آینده این سرزمین را دست شما می‌بینم، بنابراین جوانان باید خودشان را جدی بگیرند، شما اگر درس نخوانید و مطالعه جانبی نداشته باشید قطعاً ضرر می‌کنید. مخاطب این نامه جوانان بودند. تصویری که از اسلام ارائه می‌شود خیلی بد است و به شدت هم تبلیغاتی. ما شاهد اسلام هراسی به شدت هم تبلیغاتی هستم.

  استادیار دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران درخصوص ترویج اسلام هراسی افزود: تفکر اسلام هراسانه می‌گوید که اسلام یک تفکری است که هیچ نقطه مشترکی با فرهنگ دیگر ندارد و عقب‌تر نسبت به فرهنگ دیگر، یک ایدئولوژیک سیاسی است و نقد آن هیچ پایه و اساسی ندارد.

  وی درخصوص  ۲۹ صفحه استراتژی آمریکا  افزود: ۱۰۲ بار در مورد اینکه آمریکا رهبر دنیا باشد صحبت شده. این نگاهی است که این‌ها نسبت به خود دارند. حال سوال این است که چرا این‌ها باید رهبر باشند؟ پس یکی از ریشه‌های اسلام هراسی نگاه شرق شناسانه است.

  نویسنده کتاب دیپلماسی عمومی آمریکا در قبال ایران؛ نتیجه نگاه اسلام هراسانه باعث شده که ۵۷ درصد مسلمانان را در فرودگاه‌ها جدا کنند و اگر صاحب مغازه مسلمان است از آن جا خرید نکنند. از ابزار متعددی استفاده می‌شود. در تلویزیون اصطلاح عرب، فرد بد ظاهر و بد خلق و جانی است. سریال‌ها  و کتاب‌های متعدد که هر سال منتشر می‌شود. یکی از سناتورها گفته است من اگر مسئول ایالت شوم هر مسلمانی که وارد شود من دستگیر می‌کنم. آنها چون مسلمان‌ها را می کشند خب مردمشان انسان هستند پس ناراحتی و اعتراض به مسئولین کشور می‌کنند ولی اگر این افرادی که کشته می‌شوند حساسیت کمتر می‌شود. می‌خواهند بگویند اگر ما مسلمان کشتیم خیلی انسان نیستند.

  وی همچنین در خصوص انعکاس نامه آقا گفت: برخی رسانه‌های مشهور غربی بخشی از نامه آقا را منتشر کردند و تحلیل خود را آوردند و همه را نیاوردند ولی پوشش خبری وجود داشت. رسانه و دولت مردان غربی نسبت به امام ادبیات بد به کار می‌بردند که باعث مشهوریت حضرت امام می‌شد مخصوصاً آنها که تحت ستم بودند. باید چیکار می‌کردیم؟ ساختارهای موجود را شناسایی می‌کردیم و یک شبکه‌ای را ایجاد می‌کردیم. یکی از ویژگی‌های درست این است که شما باید شبکه درست کنید و شناسایی کنید. این کار را ما نکردیم و باعث شده تاثیرگذاری اش تا یک حدی باشد. متن سخنرانی آقا نیاز به افرادی دارد که برای توضیح زبان بلد باشند. آثاری در خصوص پیامبر اکرم (ص) نیز یا بد ترجمه شده است و یا اصلا ترجمه نشده است. در رشته ارتباطات آمده است که برای انتقال پیام درست به مخاطب باید او را بشناسید. دانش و زبان می‌خواهد. تفاوت بین جوان ما و غرب، نگاه جوان ما به غرب کاریکاتوری است، از راه فیلم و ظاهری. اما کسی که آنجا زندگی کرده است اینگونه نیست و جذابیت و شیفتگی برایش ندارد. یک دینی که در آنجا وجود دارد مسیحیت است که می گوید که مسیح فرزند خداست و کلیساها جذابیتی برای اقشار جوان ندارد و کشیش ها مشکل جدی دارند که در آنجا مراسمی چون دیسکو برگزار می‌شود.

  نویسنده کتاب منبع شناسی تروریسم و صلح؛ در خصوص فراگیری اسلام در جهان امروز افزود: دانشگاه لیویزنا در دانشگاه مکانی را چون کلیسا درست کرده بود که یهودی‌ها در شنبه ۲۰ تا ۲۵ نفر شرکت می‌کردند و نماز جمعه ۴۰۰ الی ۵۰۰ نفر می آمدند و نصف بیشتر دانشجویان مسلمان بودند. این برایشان خیلی سنگین بود که زمانی که محیطی را برای دانشجویان مسیحی خود ایجاد کرده اند تنها عده معدودی از مسیحی‌ها حضور پیدا می‌کنند.

  وی ادامه داد: اوایل دوره ۹۰ میلادی، خیلی از جوانان سیاه پوست را می‌دیدیم که اسمشان را عبدالله می گذاشتند و فکر می‌کردیم مسلمان است. در حالی که می گفت مسلمان نیست و تنها به دلیل علاقه ای که دارد این لقب را برای خود گذاشته است. هرچه مخالفت های ابرقدرت‌ها با مسلمانان بیشتر می‌شود. مردمانشان بیشتر ترغیب می‌شوند تا ببینند چرا حکامشان با اسلام مخالف است. یک سری خصوصیات در اسلام هست که در مسیحیت نیست و ادیان دیگر ندارند.

  ایزدی افزود: دوستان در وزارت خارجه زحمت می‌کشند و افراد مخلص هم هستند اما چند مسئله مطرح است. طرف مقابل ذهنیتی غلط از ما پیدا کرده است که ما بخاطر تحریم‌ها پای مذاکره رفته‌ایم. درحالی که این درست نیست. یکی از افراد دولت می‌گوید که رشد اقتصادی بدون تعامل با خارج امکان ندارد. این مخالف سخن رهبری است یا دیگری که می‌گوید خزانه‌ها خالی است. این یک سیاه نمایی است. نمی گویم کشور مشکلاتی ندارد اما این افکار باعث شده فکر کنیم که ایران در گوشه‌ای قرار گرفته است و اگر می‌خواهید مذاکره نتیجه بدهد نباید اجازه ورود به این افکار داد چون به شکست ختم می‌شود.

  ایزدی در پایان با اشاره به توافق نامه ژنو حرف خود را با هفت نکته به پایان رساند و گفت: بنده هفت نکته در مورد توافق ژنو نوشته‌ام که ۴ مورد مثبت و ۳ مورد منفی را بیان کرده ام. در متن توافق نامه آمده است که توافق طرفین نیاز است و طرف مقابل باید به این‌ها معتقد باشد. ایران اگر می‌گفت که غنی سازی ۵ درصدی می خواهد، طرف مقابل طبق اصل توافق طرفین باید قبول کند. دلیل نتیجه ندادن این مذاکره همین عدم موافقت طرف مقابل است.

  وی ادامه داد: مشکل دوم در حوزه تحریم فقط تحریم هسته ای است یعنی تحریم بانکی و نفتی سرجای خود باقی می ماند. این باعث شده که به توافق نرسیم. ما بر اصل این که اگر شما امتیاز می دهید ما هم امتیاز می دهیم پیش می رویم. بعضی ها می پرسند که آیا می شود توافق کرد؟ جوابش ساده است. زمانی توافق خواهیم شد که طرف منطقی عمل کند. 

  برچسب ها :

  نظرات