آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ , Sunday 21 October 2018

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 91129
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۵ آذر, ۱۳۹۶ - ۱۹:۰۲
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  یونیسف: بیش از ۵ میلیون کودک و نوجوان در سوریه به کمک‌ نیاز دارند

  صندوق کودکان ملل متحد با اشاره به شرایط وخیم حاکم بر سوریه ناشی از جنگ، در زمینه وضعیت اسف‌بار کودکان و نوجوانان این کشور هشدار داد.

  آوای شمال/ صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) درباره وقوع زمستان فاجعه‌بار در سوریه هشدار داد.

  بنابر گزارش خبرگزاری آلمان، در شمال سوریه دمای هوا به شدت افت داشته است و صدها هزار کودک نیازمند سرپناه و لباس گرم هستند و این در شرایطی است که زیرساخت‌ها به طور کامل نابود شده است.

  یونیسف اعلام کرد که کودکان و نوجوانان به شدت از پیامدهای جنگ سوریه آسیب دیده‌اند. بیش از ۵ میلیون کودک و نوجوان در نقاط جنگ‌زده به کمک‌های انسان‌دوستانه نیاز دارند و این در شرایطی است که در نیمه اول سال جاری بیش از ۳۰۰ کودک کشته شده‌اند و  افزون بر ۲۰۰ خردسال هم زخمی شده‌اند. «گیرت کاپلائر» مدیر منطقه‌ای یونیسف در خاورمیانه و شمال آفریقا در این مورد گفت: «جنگ سوریه موضوعی ورای همه اینهاست و میزان آسیبی که به افراد وارد شده، غیرقابل تصور است.»

  سازمان ملل اعلام کرده است که در سال قبل حدود ۲ هزار و ۵۰۰ مورد از نقض حقوق‌بشر علیه  خردسالان ثبت شده است و یونیسف هم اعلام کرد که در سال ۲۰۱۶  خشن‌ترین سال برای کودکان در مناطق جنگی بود. کودکان علاوه بر اینکه کشته شدند، بدنشان مثله شد و یا اینکه از آنها به عنوان سرباز هم استفاده شد.

  «کریستین اشنایدر» مدیر یونیسف در آلمان گفت: «هر کودکی که من دیدم، داستانی دردناک از مرگ، آوارگی و یا از دست دادن تجربه کرده بود.» وی که نوامبر گذشته به سوریه سفر کرده است، شاهد برخی جریانات بوده است و می‌گوید که در حلب شاهد تصویری آخرالزمانی بوده است.» علاوه بر اینها خطر رفتن افراد بر روی مین هم وجود دارد. اشنایدر گفت: «کودکانی که در خرابه‌های بازی می‌کنند را خطر مرگ تهدید می‌کند.» و به همین دلیل امکان بازگشت کودکان آواره به محل قبلی زندگیشان وجود ندارد.

  یونیسف اعلام کرده است که  جنگ سوریه، بدترین وضعیت فرار و بحران را به جای گذاشته است به طوری که حدود ۶ میلیون سوری در قالب پناهجو به کشورهای دیگر رفته‌اند و ۵ میلیون دیگر هم به کشورهای همسایه گریخته‌اند. ۱ میلیون و ۷۵ هزار کودک امکان مدرسه رفتن ندارند و بنابر اعلام یونسیف، بیش از نیمی از مردم این کشور نیازمند کمک‌های فوری هستند. ۶۹ درصد از سوریه‌ایها در فقر مطلق زندگی می‌کنند و با روزی کمتر از ۲ دلار روزگار می‌گذرانند. میزان بیکاری هم در این منطقه نگران کننده است  به طوری که در میان جوانان زیر ۲۵ ساله، سه‌چهارم افراد بیکار هستند.

  در آلمان احزاب دموکرات‌مسیحی و سوسیال‌مسیحی در زمینه امکان بازگرداندن پناهجویان به سوریه در حال بحث هستند و «یواخیم هرمان» رئیس امور داخلی ایالت بایرن هم خواستار بررسی امکان باز گرداندن پناهجویان شده است که با مخالفت سیاستمداران حزب دموکرات‌مسیحی مواجه شده است.

   

  برچسب ها :

  نظرات