آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۲۸ تیر ۱۳۹۸ , Friday 19 July 2019

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 9110
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۶ بهمن, ۱۳۹۳ - ۱۱:۵۶
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  جهانگیری برای شرکت در کمیسیون عالی مشترک ایران و عراق به بغداد سفر می کند

  آوای شمال/ معاون اول رییس جمهوری را در این سفر سه روزه «محمد رضا نعمت زاده»، «سید حسن قاضی زاده هاشمی»، «عباس آخوندی» و «محمود حجتی» وزیران صنعت، معدن و تجارت، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، مسکن و شهرسازی، جهاد کشاورزی و مجید انصاری معاون امور مجلس رییس جمهوری همراهی می کنند. همچنین در این […]

  آوای شمال/ معاون اول رییس جمهوری را در این سفر سه روزه «محمد رضا نعمت زاده»، «سید حسن قاضی زاده هاشمی»، «عباس آخوندی» و «محمود حجتی» وزیران صنعت، معدن و تجارت، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، مسکن و شهرسازی، جهاد کشاورزی و مجید انصاری معاون امور مجلس رییس جمهوری همراهی می کنند.

  همچنین در این سفر مسعود سلطانی فر معاون رییس جمهوری و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، غلامحسین شافعی رییس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران، یحیی آل اسحاق رییس اتاق بازرگانی تهران، حسین امیرعبداللهیان معاون عربی و آفریقای وزیر امور خارجه، رستم قاسمی مشاور معاون اول رییس جمهوری و دبیر ستاد توسعه اقتصادی ایران و عراق و سعید اوحدی رییس سازمان حج و زیارت حضور دارند.

  حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این سفر برای گفت و گو با مقامات عراقی درباره ریزگردها است.

  این سفر جهانگیری به دعوت حیدر العبادی نخست وزیر عراق انجام می شود.

  جهانگیری قرار است ضمن حضور و سخنرانی در کمیسیون عالی مشترک ایران و عراق در بغداد و مراسم امضای چند موافقت نامه و یادداشت تفاهم همکاری در نشست خبری مشترک با نخست وزیر عراق شرکت کند.

  وی همچنین با فواد معصوم و حیدر العبادی رییس جمهوری و نخست وزیر این کشور دیدار و در زمینه گسترش مناسبات تهران – بغداد بویژه در عرصه سیاسی و اقتصادی، مسایل منطقه و بین المللی گفت و گو کند.

  دیدار و گفت و گو با ابراهیم جعفری وزیر امور خارجه و سلیم الجبوری رییس مجلس عراق از دیگر برنامه های معاون اول رییس جمهوری اسلامی ایران در این سفر است.

  همزمان با سفر معاون اول ریس جمهوری به کشور عراق که در رأس سفر هیأت عالی رتبه دولتی، خصوصی و تعاونی به آن کشور انجام می شود، نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در بغداد نیز از ۲۷ تا ۳۰ بهمن ماه جاری برگزار می شود که جهانگیری از این نمایشگاه بازدید می کند.

  شرکت در جمع تجار و بازرگانان ایرانی در عراق از دیگر برنامه های معاون اول رییس جمهوری در این سفر است.

  وی همچنین قرار است با حجت الاسلام سید عمار حکیم رییس مجلس اعلای اسلامی عراق و اعضای ائتلاف شیعه دیدار و گفت و گو کند.

  دیدار با مراجع عظام تقلید در نجف اشرف از دیگر برنامه های معاون اول رییس جمهوری به عراق است.

  حجم مبادلات تجاری ایران و عراق در حال حاضر حدود ۱۲ میلیارد دلار است که هدف اصلی از برگزاری کمیسیون عالی مشترک ایران و عراق افزایش مبادلات دو کشور به ۲۰ میلیارد دلار است.

  نشست مقدماتی سومین کمیسیون همکاری های ایران و عراق از روز دوشنبه ۱۹ بهمن ماه به مدت دو روز با حضور نمایندگان وزارتخانه ها و نهادها و سازمان های دولتی دو کشور در بغداد آغاز به کار کرد.

  به گفته ولی الله افخمی معاون وزیر صنعت و معدن و تجارت از جمله اهداف نشست کمیسیون عالی دو کشور شناسایی و رفع موانع موجود بر سر گسترش روابط است.

  وی افزود: حجم فعلی مناسبات اقتصادی و تجاری دو کشور متناسب با ظرفیت ها نیست.

  افخمی با اشاره به حجم فعلی مبادلات تجاری میان دو کشور گفت: هدف اصلی این نشست افزایش مبادلات دو کشور به ۲۰ میلیارد دلار است.

  وی ادامه داد: مذاکرات طرفین در نشست های مقدماتی به صورت اسناد همکاری در سفر معاون اول رییس جمهوری ایران به عراق به امضای مقامات دو کشور می رسد.

  برچسب ها :

  نظرات