آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۹ , Tuesday 14 July 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 91074
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۴ آذر, ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۴
 • شما اینجا هستید :حوادث
 •   

  9 ماه از زلزله فریمان گذشت؛

  پس از گذشت ۲۶۸ روز؛ زنگ پایان بی‌خانمانی زلزله‌زدگان خراسانی به گوش می‌رسد

  حدود 9 ماه از وقوع زلزله شش ریشتری سفید سنگ شهرستان فریمان می‌گذرد و زمزمه‌ها خبر از اتمام بازسازی مناطق آسیب دیده می‌دهد.

  آوای شمال/ حدود ۹ ماه از وقوع زلزله شش ریشتری سفید سنگ شهرستان فریمان می‌گذرد و مسئولان استان خبر از اتمام بازسازی مناطق آسیب دیده می‌دهند؛ اما با چادرهای سفید رنگ هلال احمر که هنوز کم و بیش در روستاها به چشم می‌خورد این سوال در ذهن متبادر می‌شود که آیا بازسازی تمام شده است یا خیر؟.

  پس از وقوع زلزله فریمان ستاد بحران استانداری خراسان رضوی تعداد روستاهای آسیب دیده را ۷۳ روستا و در مجموع حدود پنج هزار واحد مسکونی اعلام کرد.

  ۲۳ فروردین‌ماه این ستاد مرحله نخست بازسازی را با همکاری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی برای هزار و ۸۰۰ واحد مسکونی که بیش از ۶۰ درصد تخریب شده بودند را آغاز کرد.

  قرار بود آبان‌ماه بازسازی تمام شود

  اواخر شهریورماه نیز مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان رضوی اعلام کرد که به علت قرار گرفتن در ماه مبارک رمضان و برگزاری انتخابات، قدری تأخیر در روند بازسازی صورت گرفته؛ اما تا ابتدای آبان ماه افراد می‌توانند در خانه‌های خود مستقر شوند.

  امروز ۱۴ آذرماه است که سیدرضا موسوی‌نیا، مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان رضوی در گفت‌وگو با صبح توس از اتمام تقریبی بازسازی مناطق زلزله زده خبر می‌دهد و می‌گوید: تمام خانه‌ها به طور کامل ساخته شده‌اند و تنها تعداد بسیار محدودی از واحدها در حال تکمیل شدن هستند.

  مردم پای کار نبودند

  وی علت تاخیر در روند اجرای بازسازی را پای کار نبودن خود مردم عنوان می‌کند و می‌گوید: در این مدت اهالی ساختمان‌ها مرتب خارج از شهر بودند؛ اما به هر حال با این روند کار به اتمام رسیده است.

  مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان رضوی پیرامون وام ارائه شده به زلزله‌زدگان بیان می‌کند: تمام مردم زلزله‌زده از این وام استفاده کردند و این مطلب که عنوان می‌کنند شش میلیون از وامشان آزاد نشده است صحت ندارد؛ تنها مبلغ دو میلیون تومان به منظور قسط آخر نگه داشته شده تا مردم بدهی خود را به عوامل اجرایی از جمله مصالح فروشان و پیمان‌کاران بدهند.

  اتمام بازسازی رسما هفته آینده اعلام می‌شود

  موسوی‌نیا با بیان اینکه هفته آینده اتمام بازسازی مناطق زلزله زده فریمان رسما اعلام می‌شود، تصریح می‌کند: اینکه کسی در چادر زندگی می کند صحت ندارد؛ بنده خودم در منطقه بودم و مشاهده کردم مردم از این چادرها یا برای انبار استفاده کرده و وسایل مازاد خود را در آنان نگه‌داری می‌کنند و یا به دلیل کمبود فضا از این چادرها برای دورهم نشینی‌ها و بازی کودکانشان بهره می‌برند.

  چادرها محل انبار و بازی کودکان شده است/ جراید سوءاستفاده کنند چادرها را جمع می‌کنیم

  وی اضافه می‌کند: ما نیز الزام به جمع‌آوری چادرها نکردیم؛ اما اگر افکار عمومی و رسانه‌ها قصد سوء استفاده از این موضوع را داشته و عنوان کنند مردم هنوز در چادر هستند به طور قطع ما مجبور می‌شویم که چادرها را جمع‌آوری کنیم که این مسئله صورت خوشی ندارد.

  مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان رضوی با تاکید بر اینکه چادر هست؛ اما به این معنی نیست که کسی خانه ندارد، تصریح می‌کند: برخی عنوان می‌کنند که خانه‌هایشان هنوز خیس است یا می‌خواهند کابینت خود را گسترش داده و یا خانه را با سلیقه خود تکمیل کنند لذا به این منظور چادرها را هنوز نگه داشته‌اند.

  وام بلاعوض به تمام زلزله‌زدگان داده شد

  موسوی‌نیا در پایان با بیان اینکه ما از خانه‌های اتمام یافته عکس گرفتیم؛ تاکید می‌کند: کسی نیست که بی‌خانمان بوده یا وام نگرفته باشد؛ وام بلاعوض به وفور برای همه بوده و هیچ مانعی برای دریافت آن وجود نداشته است.

  حسن حسینی، معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان رضوی نیز در گفت‌وگو با صبح توس، اظهار می‌کند: به دنبال زلزله‌ای که در فروردین‌ماه سال جاری در استان رخ داد شهرستان‌های تربت جام، سرخس و فریمان درگیر این واقعه شدند و در مجموع ۸۳ روستا خسارت دیدند.

  معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان رضوی تسهیلات ارائه‌شده به مردم مناطق زلزله‌زده را ۲۰ میلیون تومان وام با سود پنج درصد عنوان کرده و می‌گوید: همچنین پنج میلیون تومان وام بلاعوض به آنان ارائه شده و با تمهیداتی که در استانداری انجام شد بحث صدور پروانه برای این افراد رایگان شده است.

  هدیه مقام معظم رهبری برای بازسازی

  حسینی با بیان اینکه بحث هزینه نظارت برای این‌ها با هماهنگی دفتر مرکزی بنیاد مسکن رایگان شده است، خاطرنشان می‌کند: از محل هدیه مقام معظم رهبری به روستاییان ما به هر واحد مسکونی ۱۸۰ پاکت معادل ۹ تن سیمان دادیم.

  وی با اشاره به این‌که با کل تسهیلات ارائه‌شده به مردم، امکان ساخت خانه‌ای ۶۰ متری با در و پنجره، و نمای داخلی گچ‌کاری شده و یک متر کاشیکاری و یک آشپزخانه اوپن وجود دارد، تصریح می‌کند: آن دسته از روستاییان که خودشان در ساخت و ساز مشارکت داشتند اکنون خانه‌هایشان تکمیل است و در آن ساکن هستند؛ اما حدود ۱۸ هزار روستایی عنوان کردند که ما کسی را نداریم که برایمان کار کند؛ لذا ما به این افراد پیمانکار و مجری معرفی کردیم.

  معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان رضوی اضافه می‌کند: برخی افراد نیز عنوان کرده‌اند که ما نمی‌توانیم مصالح را تامین کنیم به همین دلیل با مصالح‌فروش نیز صحبت کرده و تعهد داده‌ایم که افراد پول شما برمی‌گردانند.

  برچسب ها :

  نظرات