آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷ , Friday 14 December 2018

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 91002
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۴ آذر, ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۰
 • شما اینجا هستید :اقتصادی
 •   

  عضو کمیسیون کشاورزی مجلس بیان کرد؛

  واردات بی‌رویه برنج، تهدیدی برای سلامت مردم و اقتصاد کشور/تعرفه پایین واردات، چالش اصلی تولیدکنندگان داخلی

  عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس در خصوص واردات محصولات کشاورزی گفت: واردات بی‌رویه برنج علاوه بر ضرر اقتصادی که برای برنج‌کاران داخلی دارد، سلامت مصرف کنندگان را نیز به خطر می اندازد.

  آوای شمال/ علی ابراهیمی، عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری شازند ما در خصوص واردات برنج به کشور گفت: به استناد قانون تمرکز وظایف بخش کشاورزی در وزارت جهاد کشاورزی، هر نوع واردات از قبیل نهاده و محصولی که باید به کشور وارد شود در اختیار جهاد کشاورزی به عنوان متولی و سیاستگذار این بخش است.

  وی افزود: متاسفانه شاهد اقداماتی هستیم که بعضا در راستای منافع تولیدکنندگان کشور نیست و باعث ضرر و زیان آنها می شود که یکی از این موارد واردات برنج است.

   

   

  این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: مزیت تولید برنج در کشور ما علاوه بر کیفیت و از نظر کمیت نیز بسیار بالاست؛ با وجود پایین بودن مصرف سرانه برنج در کشور که کمتر از یک میلیون تن در طول سال هست اما شاهد واردات بی رویه این محصول هستیم که این امر به تولید داخل ضربه می زند.

  واردات برنج، تهدیدی برای اقتصاد کشور و سلامت مردم

  ابراهیمی تصریح کرد: این واردات بی‌رویه علاوه بر ضرر اقتصادی که برای برنج‌کاران داخلی دارد، سلامت مصرف کنندگان را نیز به خطر می اندازد، چراکه متاسفانه برنج‌های وارداتی از نظر سلامت مطمئن نیستند و حتی گزارش آلودگی به آرسنیک دارند و باید با جدیت بیشتر با این موضوع برخورد شود.

  وی اظهار کرد: برای واردات محصولات کشاورزی و حمایت از این بخش و همچنین با توجه به نیاز به نهاده های وارداتی، نظام تعرفه ای برای تنظیم بازار یکی از ابزار های مهم است.

  تعرفه پایین واردات محصولات به تولیدکننده داخلی مجال رقابت نمی دهد

  نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: متاسفانه برای واردات محصولات در شورای اقتصاد، تعرفه ها پایین در نظر گرفته شده و تولیدکنندگان داخلی در رقابت با محصولات وارداتی که حتی از نظر کیفیت هم برابری نمی کنند، دچار چالش می شوند.

  ابراهیمی خاطر نشان کرد: اجرای قانون تمرکز وظایف در جهاد کشاورزی نیاز به تصمیمات مسئولانه دارد تا بتوان از این خسارتها به بخش کشاورزی جلوگیری کنیم.

  برچسب ها :

  نظرات