آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ , Saturday 15 August 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 9098
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۶ بهمن, ۱۳۹۳ - ۱۱:۴۹
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  «داعش» حاصل تفکر نرم‌افزاری غرب است

  آوای شمال/ امیر سرتیپ محمدحسین دادرس در جلسه هم‌اندیشی با پژوهشگران سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس ارتش، با بیان اینکه قاعده قدرت حکومتی در دنیا تغییر کرده است، اظهار داشت: با تغییر قاعده، همه چیز تغییر کرده و با شکستن مرزها بر زندگی اجتماعی انسان‌ها تاثیر گذاشته است. وی افزود: امروز این […]

  آوای شمال/ امیر سرتیپ محمدحسین دادرس در جلسه هم‌اندیشی با پژوهشگران سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس ارتش، با بیان اینکه قاعده قدرت حکومتی در دنیا تغییر کرده است، اظهار داشت: با تغییر قاعده، همه چیز تغییر کرده و با شکستن مرزها بر زندگی اجتماعی انسان‌ها تاثیر گذاشته است.

  وی افزود: امروز این قاعده در کوتاه مدت با ایجاد یک فضای مجازی زندگی را تحت تاثیر خود قرار داده است و افراد بدون حضور فیزیکی، می‌توانند در اقصی نقاط دنیا حضور داشته و به تبادل اطلاعات پردازند.

  امیر دادرس با بیان اینکه در فضای مجازی تنها روح فرد در اختیار ماست، ادامه داد: در این نوع ارتباط هوش، حواس و تمام گیرنده‌های فرد در ارتباط با نظام بیرونی فعال شده است؛ این نظام مجازی پشتوانه و سرعت خود را مدیون انقلابی است که در تکنولوژی به وقوع پیوسته است.

  معاون هماهنگ کننده ارتش تصریح کرد: فضای الکترونیک همه چیز را دگرگون کرده است و امروز شاهد ارائه تئوری در اروپا هستیم که در مدت کوتاهی این تئوری‌ها تایید و یا رد می‌شوند که این امر نقدپذیر بودن نظریات را نشان می‌دهد.

  وی خاطرنشان کرد: فضای مجازی حاکمیتی ایجاد کرده که بر مبنای آن، حاکمیت نظام خانواده، نظام آموزشی یک جامعه، نظام حکومتی کمرنگ‌تر شده و این یعنی امروز دنیای مجازی، سلطه پیدا کرده است؛ به عبارت دیگر، اگر بخواهیم ببینیم قدرت نظام امنیتی یک منطقه، نظام امنیتی جامعه، نظام امنیتی در فضای بزرگتر چگونه تعریف شده است، باید ببینیم که این حاکمیت که در ابتدا می‌توانست ثبات ایجاد کند، از کجا شروع می‌شود و به کجا می‌رسد؛ به همین دلیل است که امروزه تا حدودی توجه دنیا از ژئوپلیتیک (جغرافیای سیاسی) به ژئواکونومی (جغرافیای اقتصادی) و باز جلوتر به ژئوکالچر (جغرافیای فرهنگی) متمایل شده است.

  امیر سرتیپ دادرس بیان کرد: امروز در نظام رفتاری یک جامعه، فکر انسانی مورد توجه است و بر همین مبنا، دنیای امروز تشکیلاتی را به نام تکفیری و داعش راه انداخته است و این، نشات گرفته از تفاوت در رویکردها و دیدگاه‌هاست.

  در غرب تئوریسین‌ها به جای «دین» برنامه می‌نویسند/ محو شیعه و سنی در تفکر داعش

  معاون هماهنگ کننده ارتش، با اشاره به تفاوت‌های موجود در دنیای اسلام و غرب، اضافه کرد: تفاوت در این دو، تفاوت در مبنای فکری آن‌ها است و ما به عنوان مسلمان معتقدیم که دین اسلام برای تمام شئون زندگی دارای برنامه است و این در صورتی است که در غرب، تئوریسین‌ها برای زندگی برنامه می‌نویسند.

  امیر دادرس اذعان کرد: در غرب با تغییر زمان، افراد با افکار متفاوت به ترسیم برنامه زندگی می‌پردازند و در این قضیه محیط بیرونی اتفاقات روز دنیا، توانمندی و امکانات و… برای آن‌ها ملاک قرار می‌گیرد و این در حالی است که دین مبین اسلام یک برنامه را در قالب زمانهای متفاوت ارائه کرده است.

  وی با بیان اینکه ابزار سلطه از سخت افزار به نرم افزار تغییر وضعیت داده است، اظهار داشت: بر همین مبنا غرب در صدد تسلط بر فرهنگ جوامع انسانی است؛ پس می توان گفت تئوریسین‌های غربی توانسته اند دنیای غرب را به این توجه برسانند که  “هرکس بر امواج فکری جامعه حاکم شد می‌تواند حاکم بر دنیا باشد” و قدرت را در دست خواهد داشت. جنس این طراحی‌ها، نرم افزاری است و چون از عمق و نفوذ بیشتری برخوردار است، خطر بیشتری را هم متوجه جوامعی که با این تهدید روبرو هستند، می‌کند.

  معاون هماهنگ کننده ارتش، با تاکید بر اینکه گروهک تروریستی داعش حاصل تفکر نرم افزاری است، تصریح کرد: در این طراحی، شیعه و سنی در مقابل یکدیگر قرار می‌گیرد و سپس هر دو به وسیله داعش از بین می‌روند و دشمن بدون پرداخت هزینه‌ای به اهداف خود در منطقه می‌رسد.

  امیر دادرس ادامه داد: برای از بین بردن چنین طرح‌هایی باید از جنس خودشان اقدام کنیم؛ با این روند، فضای مجازی، فضای گفتمانی و فضای ادراکی شد. بنابراین آینده متعلق به آن کسی می‌باشد که در این فضا بتواند مقدمات خودش را کشف کند.

  وهابیت دست پرورده انگلستان است

  وی بیان کرد: در این سو، دشمن در کشور جمهوری اسلامی ایران که کشوری با قومیت‌های مختلف است، به دنبال تفرقه است و با ایجاد فضایی ارزش‌های قومی را در تقابل با ارزشهای ملی قرار داده است و تلاش می‌کند فضایی ایجاد کند که ارزشهای ملی در تقابل با ارزشهای دینی باشد؛ با این روند، به ترتیب بحران هویت و بحران مشروعیت ایجاد می‌شود.

  معاون هماهنگ کننده ارتش ادامه داد: وهابیت توسط انگلستان طراحی شده و با استفاده از امکانات و ایجاد شبکه‌های مختلف، شیعه‌ای را تبلیغ می‌کند که به اهل تسنن توهین می‌کند که در نهایت آتش شعله بر افروخته می‌شود و این امر توسط تشیع انگلیسی که دارای تشکیلات است، تامین می شود.

  امیر دادرس گفت: برای آنکه گرفتار تحریف نشویم، باید به این اعتقاد که حق و واقعیتی را که در عمل اتفاق افتاده بی‌کم و کاست بگوئیم، سهم و حق هر نهادی باید برابر واقع محفوظ باشد و در این راه از خود سعی و تلاش کافی را نشان دهیم.

  وی با خطاب قرار دادن محققین و نویسندگان دفاع مقدس، اظهار کرد: شما محققین و نویسندگان تاریخ دفاع مقدس که از فرماندهان و پیشکسوتان آن دوران سراسر افتخار هستید، در این برهه وظیفه جمع‌آوری اسناد و مدارک را بر عهده دارید که وظیفه سنگینی بر دوش شماست.

   

   

  برچسب ها :

  نظرات