آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷ , Friday 14 December 2018

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 90807
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۳ آذر, ۱۳۹۶ - ۰۱:۴۴
 • شما اینجا هستید :اقتصادی
 •   

  بودجه سال ۹۶، کلاف سردر گم دولت/ ابهام در درآمد ۵۰ هزار میلیارد تومانی از محل هدفمندی یارانه ها/ سرنوشت نامعلوم تخصیص ۲۵ هزار میلیارد تومانی رئیس جمهور

  عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات کشور با اشاره به ایرادات و نواقص موجود در بودجه سال 96 اظهارداشت: بودجه سال 96 از ایرادات عمده ای برخوردار بود که یکی از ایرادات عمده و مهم آن عدم شفافیت بودجه بود یعنی منابع در ان مشخص نشده بودند و برخی از منابع بودجه ای در آن قید نشده بودند.

  آوای شمال/ با اشاره به ایرادات و نواقص موجود در بودجه سال ۹۶ اظهارداشت: بودجه سال ۹۶ از ایرادات عمده ای برخوردار بود که یکی از ایرادات عمده و مهم آن عدم شفافیت بودجه بود یعنی منابع در ان مشخص نشده بودند و برخی از منابع بودجه ای در آن قید نشده بودند.

   

  ** عدم وجود شفافیت در منابع بودجه سال ۹۶ /مشخص نبودن درآمد ۵۰ هزار میلیارد تومانی از محل هدفمندی یارانه ها

  وی بر همین اساس اضافه کرد: برخی از منابعی هم که در بودجه مشخص کرده بودند بعبارتی منبع نبودند ، یعنی اوراق را جز منابع بودجه در نظر گرفته بودند ، که دولت با استفاده از اوراق رقم کسری بودجه خود را تامین و پوشش داده بود؛ همچنین از دیگر ایرادات منابع بودجه سال ۹۶ می توان به درآمد هدفمندی یارانه ها اشاره کرد.

   

  عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات کشور با بیان اینکه ۵۰ هزار میلیارد تومان درآمد یارانه ها در بودجه سال ۹۶ قید نشده بود افزود: یکی از ایرادات مهم و اساسی بودجه سال ۹۶ عدم درج درآمد ۵۰ هزار میلیاردی از محل هدفمندی یارانه ها در بودجه بود، یعنی دولت از این رقم برای استفاده در بودجه سال ۹۶ استفاده نکرده است.

   

  ** عدم وجود شفافیت در محل هزینه های دولت/ حقوق های نامتعارف و نجومی نتیجه عدم وجود شفافیت مالی در هزینه های دولت

  حاجی بابایی همچنین با اشاره به عدم وجود شفافیت در بحث هزینه های دولت اضافه کرد: هیچ گونه شفافیتی در هزینه های دولت وجود دارد و این موضوع در بودجه سال ۹۶ درج نشده و شفاف هم نبود؛ هزینه های دولت مربوط به حقوق و دستمزد کارمندان و کارگران است که این موضوع در بودجه هر ساله لحاظ می شود، هزینه هایی که در بودجه لحاظ نمی شود همان حقوق های کلانی است که برخی از مدیران و دولتی ها دریافت می کنند.

   

  وی ادامه داد: تمام این هزینه های غیر شفاف دولت یا صرف حقوق های غیر متعارف و کلان می شود که هیچ توجیه قانونی برای این امر وجود ندارد، یا اینکه صرف هزینه های جاری دولت می شود که این هزینه ها هم هزینه های خارج عرف و گزافی است که دولت در حال پرداخت انها است.

  ** عدم وجود شفافیت در موضوع تخصیص های دولت/سرنوشت نامعلوم تخصیص ۲۵ هزار میلیارد تومانی رئیس جمهور

  این نماینده مجلس همچنین با اشاره به عدم شفافیت در تخصیص های دولت نیز عنوان کرد: از دیگر ایرادات مهم بودجه سال ۹۶ موضوع میزان تخصیص های دولت است؛ دو سوم تخصیص های دولت اوراق است نمی گوییم اوراق مشکل دارد چرا که برای رونق دولت مفید هم می باشد اما اقای روحانی گفته است که ۲۵ هزار میلیارد تومان تخصیص پیدا کرده کاش این رقم تخصیص مشخص می شد.

   

  حاجی بابایی بر همین اساس اضافه کرد: اقای روحانی گفته است که ۲۵ هزار میلیارد تومان تخصیص داده است ، بهتر است دولت بگوید به هر استان کشور به چه میزان تخصیص پیدا کرده است با این رقمی که رئیس جمهور کشور گفته است به هر استانی مبلغی بالغ بر ۸۰۰ میلیارد تومان تخصیص پیدا می کند که این رقم ، رقم بسیاری بالایی است و در حقیقت این امر دیده نشده است.

   

  ** مهم ترین ایراد بودجه سال ۹۶ رشد ۴۰ درصدی استفاده از فروش نفت

  وی یکی دیگر از ایرادات بودجه سال ۹۶ را رشد استفاده از فروش نفت برشمرد و گفت: از دیگر ایرادات مهم بودجه سال ۹۶ رشد استفاده از فروش نفت می باشد دولت در سال جاری رقم استفاده از فروش نفت را افزایش داده یعنی دولت ۱۱۶ هزار میلیارد تومان از محل فروش نفت برداشت کرده است در حالی که این رقم در سال گذشته ۷۵ هزار میلیارد تومان بوده که این امر نشان می دهد برداشت ما از محل فروش نفت در سال جاری ۴۰ درصد افزایش یافته است.

  برچسب ها :

  نظرات