آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷ , Friday 14 December 2018

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت





 • کد مطلب : 90804
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۳ آذر, ۱۳۹۶ - ۰۱:۴۱
 • شما اینجا هستید :اقتصادی
 •   

  در ادامه واردات عجیب و غریب به کشور؛

  واردات ۵ میلیاردی اسپرم گاو آمریکایی در سال ۹۶!/نفس های آخر بهترین نژاد گاوهای ایرانی+جدول

  واردات بی رویه گاو شیرده و اسپرم گاو از کشور های اروپایی و غربی گاوهای بومی که نژاد های اصیل ایرانی هستند را در معرض انقراض قرار داده است.

  آوای شمال/ طبق آمار سازمان بنادر و دریانوردی، در سال ۹۶ یک تن و ۳۹۰ کیلوگرم اسپرم گاو از آمریکا وارد کشور شده است که ارزش واردات این کالا بیش از پنج میلیارد  و ۴۷۳ میلیون تومان برآورد شده است.

  علی ای حال اهمیت دامپروری و دامداری در سالی که مقام معظم رهبری آن را ” اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال” نامگذاری کرد اهمیت بیشتری پیدا می کند لذا اقتصادی کردن واحد های دامداری  در پرورش دام از گام های بلند است که باید توسط دولت پیگیری شود تا نژاد های بومی که به عنوان ذخایر ژنتیکی کشور محسوب می شود، حفظ شود.


  آنچه مسلم است بر اساس آمارها ۷۶ درصد از بازار اسپرم گاو ایران به آمریکا اختصاص داده شده است.

  در تماسی که خبرنگار عصرهامون با حسینعلی شهریاری نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی داشت، وی با بیان اینکه واردات از آمریکا ممنوعیتی ندارد، اظهار کرد: واردات اسپرم گاو برای اصلاح نژاد گاوهای شیرده است و اگر گاو های آمریکایی واقعا از گاوهای دیگر کشور ها بهتر است از انجا بخرند در غیر اینصورت جاهایی که نیاز نیست نباید حتی یک ریال از آمریکا خریداری شود.

  وی با بیان اینکه این مورد باید توسط جهاد کشاورزی تشخیص داده شود، افزود: این مسئله کار تخصصی بنده نیست لذا اظهار نظری نمی کنم.
  شهریاری خاطر نشان کرد: در بحث حوزه پزشکی نیز ما بسیاری از تجهیزات و امکانات پزشکی را از آمریکا وارد می کنیم چرا که از دیگر جاهای دنیا بهتر است و مردم ما باید از بهترین ها استفاده کنند.


  در ادامه در تماسی که خبرنگار عصرهامون با مهدی حسینی مدیر کل دامپزشکی سیستان و بلچستان داشت، وی با بیان اینکه واردات اسپرم گاو برای اصلاح نژاد استفاده می شود، گفت: در این حوزه معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی می تواند اظهار نظر کند.
  در ادامه در تماسی که خبرنگار عصرهامون با پیری معاون بهبود تولیدات دامی داشت وی در جلسه حضور داشت.
  علی ای حال طبق آمارهای رسمی گمرک، در مدت یکسال؛ یک هزار و ۱۰۶ کیلوگرم اسپرم گاو از آمریکا وارد شده که پس از آمریکا، کانادا با صادرات ۲۰۱ کیلوگرم اسپرم گاو، رتبه دوم بازار واردات اسپرم گاو ایران را در اختیار گرفته و آلمان در رتبه سوم است.

  کشورهای اروپایی شامل هلند، انگلستان، فرانسه، بلژیک،‌نروژ و ایتالیا نیز از بازار صادرات اسپرم گاو به ایران، بی‌نصیب نمانده‌اند.
  در شرایطی که تحریم های گسترده از سوی آمریکا شامل حال ایران شده است، واردات مواد غیر ضروری همچنان از آمریکا آزاد است.

  برچسب ها :

  نظرات