آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷ , Tuesday 23 October 2018

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 90760
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۲ آذر, ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۵
 • شما اینجا هستید :اجتماعی
 •   

  رکورد زنی اورژانس در خدمات رسانی زلزله زدگان به برکت اربعین سید الشهدا/ اسنپ پزشکان راه‌اندازی می‌شود/ سپاه خیلی خوب و مظلومانه در زلزله کمک کرد

  سرپرست اورژانس کشور اقدامات ویژه اورژانس برای کمک به زلزله‌زدگان را تشریح کرد.

  آوای شمال/ پیرحسین کولیوند، سرپرست سازمان اورژانس کشور در نشست خبرى که با حضور خبرنگاران در باشگاه خبرنگاران جوان برگزار شد، در خصوص امدادرسانی به مناطق زلزله‌زده غرب کشور، گفت: به محض اطلاع از زلزله با توجه به اینکه امکانات خوب و استانداردی را در مرزها داشتیم، ۱۰۰ تیم واکنش سریع و اتوبوس آمبولانس‌ها را به منطقه اعزام کردیم.

  وی ادامه داد: از سایر دانشگاه‌ها درخواست ارسال نیرو و خون و فرآورده‌های خونی کردیم،  از زمان وقوع تا کمتر از ۲۰ ساعت ۷۳۵۰ مصدو‌م‌ را به صورت زمینی و هوایی اعزام کردیم. به کمک هوانیروز و سپاه، ۲۰۶ پرواز ۲۱۶۵ مصدوم را هوایی اعزام کردیم.

  کولیوند تصریح کرد: ۱۹۳۰ عمل جراحی طی سه روز انجام شد. تمام پیوندهای عضو نیز موفقیت آمیز بوده است؛ متخصص طب اورژانس و پزشک در اتوبوس آمبولانس‌ها حضور داشتند.

  سرپرست اورژانس کشور افزود: ۴۴۴ مصدوم به تهران و البرز و ۱۲۵ مصدوم به همدان اعزام کردیم. از طرفی هیچ کمبود دارویی حس نشد.

  وی بیان کرد: در نصب و راه‌اندازی بیمارستان صحرایی در اسلام‌آباد غرب و ثلاث باباجانی و سرپل ذهاب نیز رکورد زدیم که می توانم بگویم همه این ها به برکت اربعین سیدالشهدا بود؛ تا صبح روز بعد از زلزله بلافاصله بیمارستان ۳۰ تخته سرپل ذهاب راه افتاد که در آن کارهای بزرگی از جمله عمل جراحی پیوند دست انجام شد.

  رکورد زنی اورژانس در خدمات رسانی زلزله زدگان به برکت اربعین سید الشهدا/ اسنپ پزشکان راه‌اندازی می‌شود/ سپاه خیلی خوب و مظلومانه در زلزله کمک کرد

  کولیوند اظهار کرد: تیم‌های واکنش سریع آمادگی کامل داشتند و از مرزها به منطقه منتقل شدند.

  سرپرست اورژانس کشور با بیان اینکه اوج همکاری و هم‌افزایی در این رویداد مشاهده شد، گفت: ظرف کمتر از ۲۰ ساعت به شرایط پایدار بهداشتی و درمانی رسیدیم، البته در این شرایط پایدار، اوضاع بحرانی‌تر است و ممکن است انواع مشکلات برای افراد سالم پیش آید. تا ۷ آذر به ۶۵ هزار نفر خدمات بهداشتی و درمانی ارائه شده است.

  تجهیز ۸ بیمارستان صحرایی در ایام اربعین

  وی در ادامه در خصوص اقدامات این سازمان برای مراسم اربعین، گفت: هشت بیمارستان صحرایی در چهار مرز مجهز شده بود که هر کدام از مرزها یک بیمارستان جنرال و یک بیمارستان هسته‌ای مستقر بود، از طرفی در تمام بیمارستان‌ها متخصص و فوق تخصص حضور داشت.

  کولیوند افزود: تمام پزشکان اعزامی، خدمات تخصصی ارائه می‌دادند؛ تعداد بسیاری از زائران اورژانس دندانپزشکی و دسترسی استفاده کردند.

  سرپرست اورژانس کشور با اشاره به اینکه ۱۰۰ نفر از تکنسین‌های فوریت پزشکی در عراق حضور داشتند، بیان کرد: بخشی از بیمارستان امام حسین(ع) عراق کاملا در اختیار ما بود و نیروهای ایرانی در مراکز بیمارستان امام زین العابدین و کفیل حضور داشتند.

  وی ادامه داد: به محض انتقال مصدوم از عراق به ایران، بلافاصله در صورت مساعد بودن شرایط، او را به شهر خودش اعزامی می‌کردیم تا از ترددها کاسته شود.

  رکورد زنی اورژانس در خدمات رسانی زلزله زدگان به برکت اربعین سید الشهدا/ اسنپ پزشکان راه‌اندازی می‌شود/ سپاه خیلی خوب و مظلومانه در زلزله کمک کرد

  کولیوند در پاسخ به سوال خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ مبنی بر اینکه بسیاری از زائران اربعین بیماری های زیادی را به داخل کشور منتقل می کنند و اورژانس چه اقدامی برای شناسایی و مقابله با این بیماری ها دارد، گفت: چندین مورد بیماری وبا در مراسم اربعین شناسایی شد ولی هیچ بیماری واگیرداری بعد از مراسم اربعین وارد کشور نشده است.

  رئیس اورانس کشور عنوان کرد: بسیاری از این زائران اربعین که به ما مراجعه می‌کردند دچار مشکلات گوارشی شده بودند اما  اگر از جای مطمئن مواد غذایی را تهیه می‌کردند دچار این مشکلات نمی‌شدند، برخی زائران دچار  مشکلات گوارشی شدیدی داشتند که در این شرایط خطر مرگ وجود دارد و ما مجبور بودیم چند سرم به آنها تزریق کنیم تا حال مساعدی پیدا کنند.

  وی افزود: این موضوع نیازمند رعایت بهداشت جمعی و فردی است، این مباحث بهداشتی باید در مساجد و دانشگاه‌ها و شبکه‌های اجتماعی مطرح شود تا از بیماری‌ها در مراسم اربعین پیشگیری شود، ما آمادگی لازم در این زمینه را داریم و مطالب آن نیز در قالب کلیپ و بروشور موجود است، همچنین کتابی را تحت عنوان سلامت زائران چاپ و منتشر کردیم.

  نیاز اورژانس به بالگرد دید در شب

  کولیوند در ادامه با اشاره به نیاز این سازمان به بالگرد  پرواز در شب، گفت: در زلزله غرب کشور کار ما معطل اورژانس هوایی نبود، اما واقعیت این است که به بالگرد دید در شب نیاز داریم.

  سرپرست اورژانس کشور تصریح کرد: با دولت و مجلس هم صحبت شده تا این شرایط را برای اورژانس کشور، فراهم کند تا نه تنها در حوادث طبیعی، بلکه در حوادث جاده‌ای و ترافیکی نیز به صورت هوایی خدمت‌رسانی کنیم.

  وی اظهار کرد:  تجهیز بالگرد وظیفه من است، شرایط خرید فراهم شود، مسئولیت خود را با سرعت انجام می‌دهم.

  رکورد زنی اورژانس در خدمات رسانی زلزله زدگان به برکت اربعین سید الشهدا/ اسنپ پزشکان راه‌اندازی می‌شود/ سپاه خیلی خوب و مظلومانه در زلزله کمک کرد

  راه اندازی اورژانس ریلی در بیمارستان های اصلی پایتخت

  کولیوند در خصوص راه‌اندازی اورژانس ریلی، گفت: ترافیک در تهران موجب می‌شود نیروهای اورژانس دیر به محل حادثه برسند و ما شرمنده می‌شویم. به همین منظور موتور آمبولانس‌ها را اضافه کردیم.

  سرپرست اورژانس کشور افزود: اورژانس ریلی نیز با هماهنگی سازمان مترو، پدافند غیرعامل و شهرداری به بیمارستان‌های اصلی تهران مثل شهدا، سینا و امام خمینی راه‌اندازه می‌شود که نیاز به احداث رمپ‌ها و تونل‌هایی دارد.

  وی بیان کرد: در این زمینه هماهنگی اولیه انجام شده است و امیدواریم به زودی انجام شود.

  جذب نیروهای زن در اورژانس کشور

  کولیوند‌ در پاسخ به سوال خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛درباره اینکه با وجود کمبود نیرو در اورژانس‌ نیروهای مورد نیاز‌ در مواقع بحران‌ و اربعین‌ را چگونه ساماندهی‌ می‌کنید‌، گفت: برای اربعین‌ به طور کلی از نیروهای داوطلب استفاده می‌کنیم و اگر پزشکان و پرستاران و نیروهای پیراپزشک‌ وارد سایت اورژانس شوند قسمتی وجود دارد که می‌تواند به عنوان نیروی داوطلب با ثبت مدارک‌ ثبت‌نام‌ کنند‌ و به عنوان‌ نیروی داوطلب‌ اورژانس‌ فعالیت‌ کنند‌.

  وی با بیان‌ اینکه‌ در اورژانس با کمبود شدید‌ نیروی انسانی‌ مواجه هستیم‌، گفت: اکنون تعداد قابل توجهی‌ نیروی اورژانس زن نداریم‌ و به دنبال آن‌ هستیم‌ که نیروهای عملیاتی‌ اورژانس زن‌ تربیت‌ کنیم‌، زیرا در مواردی‌ چون کد ۲۴۷ در سکته‌‌های قلبی‌ بسیاری از خانم‌ها به نیروهای مرد‌ اجازه‌ گرفتن‌ نوار قلب‌ نمی‌دهند و به همین دلیل ما مجبوریم‌ فرد بیمار را به سرعت‌ به بیمارستان منتقل‌ کنیم اما با جذب نیروی تکنسین‌ زن این مشکلات حل می‌شوند‌.

  راه اندازی سامانه ای مشابه اسنپ برای امدادرسانی سریع

  کولیوند‌ در ادامه از راه‌اندازی‌ سامانه‌ای چون‌ اسنپ‌ برای پزشکان خبر داد و افزود: به دنبال آن هستیم که سامانه‌ای مثل‌ اسنپ‌ برای پزشکان و پرستاران ایجاد کنیم و کیف‌ نجات‌ یا جان‌ بگ‌ در اختیار‌ آنها قرار دهیم‌ تا به محض اعلام‌ نیاز‌ فردی‌ به خدمات‌ پزشکان و پرستارانی‌ که در نزدیکی‌ بیمار‌ قار دارند‌ به سرعت‌ به بالین‌ آنها مراجعه‌ کنند و هزینه‌ها‌ کاهش پیدا کند‌.

  سرپرست‌ اورژانس‌ کشور ادامه داد: برای کمبود‌ نیروی‌ انسانی اورژانس‌ ردیف‌ استخدامی در آزمون وزارت بهداشت‌ قرار دادیم‌ تا نیروهایی‌ جذب اورژانس‌ کشور شوند‌.

  رکورد زنی اورژانس در خدمات رسانی زلزله زدگان به برکت اربعین سید الشهدا/ اسنپ پزشکان راه‌اندازی می‌شود/ سپاه خیلی خوب و مظلومانه در زلزله کمک کرد

  تهیه نقشه جامع خطرپذیری در کشور

  کولیوند درباره آمادگی برای زلزله در تهران، گفت: در تهران شرایط بسیار دشوار است. نقشه جامعه خطرپذیری کشور را تهیه کردیم و اپلیکیشن موبایل آن نیز آماده است تا مردم مشاهده کنند هر شهری چه مخاطراتی دارد.

  سرپرست اورژانس کشور با بیان اینکه این برنامه با هماهنگی قرارگاه ثارالله در حال آماده شدن است، اظهار کرد: باید آمادگی بیش‌تری داشته باشیم، زیرا زلزله در تهران شرایط بحرانی را ایجاد می‌کند.

  انتشار کتابی برای سلامت زائران اربعین حسینی

  وی  درباره ارائه آموزش به پرسنل و زائرین اربعین برای سال آینده گفت: امسال نیز برای کارکنان ‌و زائران آموزش‌های داشتیم که آموزش مختص زائران به طور کامل انجام نشد.

  کولیوند افزود:  ۱۱ ماه دیگر فرصت داریم تا آموزش‌های خودامدادی، دیگر امدادی و حفظ سلامت و پیشگیری از بیماری‌ها را برای مراسم سال آینده انجام دهیم.

  سرپرست اورژانس کشور ادامه داد: مدارس، مساجد و رسانه ملی نقش موثری در این زمینه خواهند داشت.

  فروردین ماه امسال بر اساس تصویب مجلس، اورژانس به سازمان تبدیل شد

  وی درباره مستقل شدن این سازمان از وزارت بهداشت گفت: فروردین ماه امسال براساس تصویب مجلس، اورژانس به سازمان تبدیل شد و در حال حاضر نیز به دنبال ساختمان مناسبی هستیم تا از وزارت بهداشت مستقل شویم.

  لزوم ایجاد امکانات اضطراری در مراکز درمانی

  کولیوند با بیان اینکه در تمام مراکز درمانی باید امکانات اضطراری فراهم باشد، افزود: کمبودهای سرویس بهداشتی در مناطق زلزله زده نه تنها مشکل مردم بود بلکه نیروهای بهداشتی و درمانی نیز با این مشکل مواجه بودند، در ۲۴ ساعت اول زلزله حتی خود من آب برای خوردن نداشتم به دلیل کمبود آب نیروهای بهداشتی درمانی که  به علت انتقال مصدومان دستهایشان خونی شده بود، آب برای شست و شو نداشتند به همین دلیل باید در مراکز درمانی منبع آب هایی تعبیه شود تا در شرایط بحرانی از آنها استفاده کنیم.

  مدیریت اجساد کار اورژانس نیست

  سرپرست اورژانس کشور عنوان کرد: مدیریت اجساد در جریان زلزله برای ما مشکل آفرین بود، مدیریت اجساد وظیفه پزشکی قانونی بود ولی تمام اجساد را به بیمارستان می آوردند و ما مجبور بودیم برای اینکه روحیه بقیه خراب نشود آنها را با آمبولانس به کرمانشاه منتقل کنیم زیرا بسیاری از آنها قابل شناسایی نبودند به همین دلیل برای مدیریت اجساد در شرایط بحران باید با دستگاه های مربوطه گفت و گو کنیم.

  برچسب ها :

  نظرات