آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ , Wednesday 14 November 2018

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 90701
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۲ آذر, ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۶
 • شما اینجا هستید :اجتماعی
 •   

  نزول ۴ پله‌ای ایران در رتبه‌بندی جهانی سهولت در فضای کسب و کار/ قانون‌های دست و پاگیر برچیده شوند

  نایب‌رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: بر اساس آمار جهانی در زمینه سهولت دستیابی به فضای کسب‌ و کار طی سال 2018 میلادی ایران با چهار رتبه سقوط نسبت به سال پیش در رتبه 124 قرار دارد.

  آوای شمال/ نخستین و مهم‌ترین مسئله در کشور بحث اشتغال جوانان است که تحقق این هدف را باید رشد اقتصادی دانست.

  وی با بیان اینکه رشد اقتصادی الزامات، زیرساخت‌ها و منابع خاصی نیاز دارد، افزود: خوشبختانه در کشور منابع و نیروی انسانی مناسب وجود دارد اما لازمه تبدیل این منابع به ارزش‌افزوده رشد اقتصادی است.

  نایب‌رئیس اتاق بازرگانی ایران خاطرنشان کرد: در اوایل انقلاب، کشور وارد جنگی تحمیلی سنگینی شد که آسیب‌های جدی به اقتصادمان وارد کرد و از طرفی بعد از انقلاب از راه‌های مختلف تحریم‌های یک‍جانبه‌ای علیه ایران صورت گرفت و امکان استفاده از فناوری و منابع مالی خارجی از ما گرفته شد.

  وی افزود: در مقاطعی با وجود کسب درآمد حاصل از فروش نفت وضعیت درآمدی خوبی داشتیم اما این منابع با سوءمدیریت به ارزش‌افزوده تبدیل نشده و باعث شد که نرخ تشکیل سرمایه ثابت نرخی نباشد که یک رشد اقتصادی ثابت و پایداری داشته باشیم.

  سلاحورزی با بیان اینکه هم‌زمان با شروع تحریم‌های اخیر درآمدها کاهش پیدا کرد و امکان جذب سرمایه و استفاده از تکنولوژِی از کشور سلب شد، افزود: در کشور سرمایه‌گذاری‌های خارجی قابل‌توجهی حتی بعد از برجام صورت نگرفت و دلیل این موانع مختلف خارجی و داخلی است.

  وی ادامه داد: با توجه به تهدیدهای آمریکا در قبال ایران سرمایه‌گذار خارجی برای سرمایه‌گذاری در کشور احساس امنیت نمی‌کند، چراکه معتقدند با خروج احتمالی آمریکا از برجام و اعمال دوباره تحریم‌ها متحمل ضرر می‌شوند.

  نایب‌رئیس اتاق بازرگانی ایران اظهار کرد: با وجود فرصت‌های مناسب در اطراف کشور از نظر داخلی قوانین و مقررات ما جذب‌کننده سرمایه‌گذار نبوده و بسترهای مقدماتی برای جذب سرمایه‌گذار خارجی فراهم نیست.

  وی با اشاره به اینکه بیش از ۱۱ هزار قانون و ۸۰ هزار مقررات در کشور وجود دارد، افزود: هرساله بانک جهانی و مؤسسات اقتصادی مطرح رتبه‌بندی کشورها را در زمینه سهولت کسب فضای کسب‌ و کار اعلام می‌کنند که بر اساس آمار سال ۲۰۱۸ میلادی ایران با چهار رتبه سقوط نسبت به سال پیش از آن در رتبه ۱۲۴ قرار دارد.

  سلاحورزی افزود: آمار بالا نشان‌دهنده این است که سرمایه‌گذاران به شرایط مناسب و سهولت فضای کسب‌ و کار سایر کشورها را برای سرمایه‌گذاری خود انتخاب کرده و کشورهای با فضای کسب‌وکار مناسب اصلاح مداوم و کاهش مقررات را در دستور کار خود قرار می‌دهند.

   

  برچسب ها :

  نظرات