آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷ , Wednesday 21 November 2018

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 90682
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۱ آذر, ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۸
 • شما اینجا هستید :اجتماعی
 •   

  رانده شدگان از بهشت با عنوان تعدیل/ درهای شورا به روی چه کسانی باز شده است؟

  اخباری از تعدیل نیرو در شورای شهر در بهشت به گوش می رسد، اما از همان جا خبر می رسد که نیروهای جدیدی نیز در حال جذب هستند.

  آوای شمال/ هنوز بیشتر از ۴ یا ۵ ماه از آغاز کار شورای پنجم نمی گذرد اما تغییرات اداری در شورای پنجم شهر تهران آنچنان زیاد بوده که مورد توجه قرار گرفته است.

  تغییرات در حوزه منابع انسانی از مهمترین تغییرات در این شورا محسوب می شود که طی دو ماه گذشته حسابی سر و صدا به پا کرده است. این تغییرات با عنوان تعدیل نیرو آغاز شد اما در ادامه برخی شواهد نشان داد که عنوان تعدیل نیرو برای این تغییرات مناسب نیست.

  البته تاکنون کارمندان بسیاری از شورا تعدیل شده اند. کارمندانی که سابقه فعالیت چندین ساله در این شورا داشته و برخی از آنها از زمان شورای اول در ساختمان خیابان بهشت فعال بودند و حالا از بهشت رانده شده اند.

  اما تعدیل به معنای خداحافظی با نیروی های مازاد است. آنچنان که اعضای شورای شهر تهران می گویند، شورای شهر تهران ۱۴۰ پست مصوب دارد و اکنون حدود ۵۰۰ نفر در این شورا فعال هستند.

  شورای پنجمی ها به دنبال تعدیل نیروها از ۵۰۰ به ۱۴۰ نفر هستند اما خبرهایی از شورا به گوش می رسد که به ازای هر نیروی تعدیل شده، نیروی جدید به شورا اضافه شده است.

  تعدیل نیرو در مجموعه شهرداری نخواهیم داشت

  ذکر این نکته نیز حائذ اهمیت است که محمد علی نجفی شهردار جدید در ابتدای شروع فعالیت خود در سیستم مدیریت شهری تهران وعده داد که تعدیل نیرو در مجموعه شهرداری اتفاق نخواهد افتاد.

  آوردن کارشناسان جدید توسط اعضای جدید امری طبیعی است

  زهرا نژاد بهرام عضو هیئت رئیسه شورای شهر تهران نیز در گفتگو با خبرنگار حوزه شهری گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان در خصوص تسویه حساب با بعضی از کارکنان در روزهای اخیر گفت: یک سری از نیروها از شهرداری به شورا مامور شده بودند و دوباره به شهرداری برگشتند، تنها نیروهایی که پایان کار به آنها تعلق گرفته است کسانی هستند که مشاوران و کارشناسان اعضای قبلی بودند و با رفتن اعضای قبلی بعضیشان همچنان مورد استفاده قرار گرفتند و به بعضی ها نیاز نبود و تعدیل شدند.

  عضو شورای پنجم شهر تهران با بیان اینکه کارکنان تعدیل شده پایان قراردادشان رسیده بود اظهار کرد: علاوه براینکه زمان قرار داد با این افراد تمام شده بود، این یک امر طبیعی است که مثل همه ی ادوار گذشته اعضای جدیدی که می آیند کارشناسان خودشان را بیاورند. یک سری از نیروها استخدام رسمی و یا قراردادی ثابت هستند که به کارشان ادامه می دهند اما یک سری از کارکنان ساعتی و بعضی نیز قرارداد سالانه دارند و همان کسانی هستند که با اعضای سابق آمده اند و لذا در پایان زمان قراردادبا این نیروهای خداحافظی می شود.

   اگر تعدیلی هم باشد قطعا سیاسی نیست

  علی اعطاء سخنگوی شورای اسلامی پنجم شهر تهران در گفتگو با خبرنگار حوزه شهری گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان اظهار داشت : چون این مبحث در رابطه با تشکیلات داخلی است لذا به حوزه سخنگو ارتباطی نداشته و بنده هم اطلاعی از جزئیاتش ندارم.

  سخنگوی شورای شهر تهران افزود: اگر تعدیلی هم اتفاق بیفتد قطعا سیاسی نیست و بهتر است از میرلوحی که مسئولیت همین موضوع را در معاونت اداری و اجرایی شورا به عهده دارد سوال کنید.

  اعطا افزود : بنده خودم از راننده سابق و مسئولین روابط عمومی قبل استفاده کردم.

  از تعدیل اطلاعی ندارم

  محمد سالاری عضو دیگر شورای پنجم شهر تهران در گفتگو با خبرنگار حوزه شهری گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان در پاسخ به سوال مربوط به تعدیل کارکنان اداری شورا گفت: واقعا اطلاعی در این خصوص ندارم و لذا به دلیل اینکه میرلوحی مسئولیت اداری و اجرایی شورا را به عهده دارد از وی بپرسید تا پاسخ کامل و جامعی را دریافت کنید.

  برای اداره شورا ۱۴۰ نفر کافی است

  افشین حبیب زاده عضو شورای اسلامی پنجم شهر تهران تهران در گفتگو با حوزه شهری گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان در خصوص موضوع تعدیل کارمندان شورای شهر اظهار کرد: موضوع تعدیل نیرو در شورای پنجم اتفاقا سیاسی نیست. شورای شهر تهران براساس چارت تعریف شده طبق قانون باید ۱۴۰ نفر نیرو داشته باشد، طبیعی است که اگر ۱ نفر اضافه باشد باید به سازمان بازرسی کل کشور پاسخگو باشیم که مجوز قانونی این را از کجا گرفته ایم.

  عضو شورای پنجم شهر تهران افزود: متاسفانه در دوره گذشته شورا رعایت قانون در تعداد جذب نیرو لحاظ نشده است و عدد آن به حدود ۵۰۰ نفر رسیده و حدود ۳۶۰ نفر اضافه بر مجوز های قانونی به کار گرفته شده است که اعضای شورای چهارم چرایی آن را بهتر از ما می دانند.

  حبیب زاده اضافه کرد: ما خودمان را ملزم به رعایت قانون می دانیم و لذا کسانی که علاوه بر ۱۴۰ نفر در شورا هستند در واقع کارمندان شهرداری می باشند و به شهرداری تهران معرفی میشوند تا در جای دیگری که نیاز است به کار گرفته شوند.

  وی افزود : ما فکر می کنیم برای اداره شورا ۱۴۰ نفر کافی است و لذا جذب بیشتر از این تعداد نیرو در دوره های قبل بر خلاف ضوابط و قوانین انجام شده است.

  حبیب زاده در پایان تاکید کرد: ما خود را مکلف به استفاده از ۱۴۰ نفر می دانیم البته بجز مشاورین که هر فرد ۱۲۰ ساعت هر کیته ۳۰۰ ساعت و هر کمیسیون ۱۰۰۰ ساعت که مجوزهای قانونی آن ها وجود دارد.

  اگر مبنای تعدیل نیرو سیاسی باشد کار خوبی نیست

  احمد مسجد جامعی عضو شورای چهارم و پنجم شهر تهران در گفتگو با خبرنگار حوزه شهری گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان بیان کرد: بنده خیلی از تعدیل کارکنان اطلاع ندارم و لذا بهتر است از میرلوحی که مسئول است بپرسید اما اینکه مبنای سیاسی داشته باشد کار خوبی نیست.

  از مشاوران و کارشناسان سابق کمیسیون استفاده میکنم

  محمد علیخانی عضو و رئیس کمیسیون عمران و حمل ونقل شورای پنجم شهر تهران در گفتگو با خبرنگار حوزه شهری گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان اظهار داشت: بنده خیلی اطلاعی ندارم اما خودم از راننده قبلی و مشاوران سابق کمیسیون استفاده می کنم.

  رئیس کمیسیون عمران و حمل ونقل شورا تصریح کرد: فقط دبیر کمیسیون بود که علاوه بر اصرار ما به خواست خودش رفت تا از تخصص بالایش در شهرداری مناطق بهره ببرد و اتفاقا همچنان با ما در رفت و آمد و ارتباط است.

  علیخانی ادامه داد: اگر نیروی مازاد بر نیاز در سیستمی وجود داشته باشد عملکرد مختل می شود اما در جلسه ای که با نیروهای جدید منابع انسانی داشتیم در حال مطالعه برای تعریف کارهای مفید و جدید جهت به کار گیری نیروهای مازاد هستند.

  شورای جدید بیشتر به کارشناس نیاز دارد تا نیروی اداری

  محمود میرلوحی عضو شورا و معاون اداری و اجرایی رئیس شورای شهر تهران در همین رابطه در گفتگو با خبرنگار حوزه شهری گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان اظهار داشت: این افراد اخراج نشده اند بلکه قراردادی بودند و مدت زمان قراردادشان  تا ۳۱ مرداد امسال بود و به پایان رسیده است.

  وی با بیان اینکه طبق مصوبه قانونی سال ۷۸ شورا ۱۴۰ پست دارد ادامه داد: در ابتدای شهریور که شورای پنجم روی کار آمد مجموعه نیروهای شورا ۴۵۰ نفر به علاوه تعدادی از نگهبانان و نیروهای خدماتی به مرز ۵۰۰ نفر می رسید.

  نکته اول اینکه  شورا تصمیم دارد به مقررات و مصوبات برگردد و نکته دوم این که شورا عوض شده و بدیهی است که اعضای شورا افراد مشاور و کارشناسی را همراه خود بیاورند مگر اینکه احساس کنند از کارشناسان سابق کمیته ها و کمیسیون ها که به کار آشنا هستند، می توانند بهره ببرند که تشخیص با خودشان است. ما اگر در دوره قبل  بودیم سعی می کردیم بر اساس قانون و مصلحت شورا رفتار کنیم، به هر حال الان که در شورا هستیم همه باید تلاش کنیم شورا کارآمد شود.

  میرلوحی با اشاره به تعداد ۶۸ هزار و ۴۰۰ نفر پرسنل شهرداری گفت: طبق قانون وضعیت کارکنان شورا از حیث اداری و استخدامی تابع شهرداری است لذا تعدادی از این نیروها که در گذشته بودند و  یا قراردادی داشته و یا زیر مجموعه شرکت خدمات شهری و موسسه هادیان شهر شهرداری می باشند به شهرداری برمی گردند و در جایی دیگر مشغول می شوند.

  عضو شورای شهر تهران افزود: بعضی از این نیروها هم در ۶ ماه گذشته به کار گرفته شده اند که بکارگیری آن ها بر اساس نیاز نبوده است.

  وی با بیان اینکه شورای جدید بیشتر به نیروی کارشناس نیاز دارد تا نیروی اداری اضافه کرد : شورای پنجم در رویکردهای نوین خود مثلا در کمیسیون برنامه بودجه به دنبال سرمایه گذاری و منابع مالی پایدار است که این نیازمند حضور مشاورانی در کمیسیون هاست که بتوانند در راستای این رویکردهای جدید  و واقعیت های فعلی کمک رسانی کنند.

   اتوبوسی نیرو جابجا کردن عمل به قانون نیست

  مهدی چمران رئیس سابق شورای شهر تهران در گفتگو با خبرگار حوزه شهری گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان بیان داشت: از دوره اول شورای شهر تهران برای این شورا ۱۴۰ پست مصوب سازمانی تعیین شده بود.

  چمران افزود: ما در دوره دوم و سوم با  ۱۴۰ نفر پست سازمانی مصوب شده و کارکنان خدماتی که مجوز استفاده از آن ها نیز اخذ شده بود و تعدادی مشاور به ۲۰۰ نفر نمی رسیدیم.

  رئیس سابق شورای شهر تهران اضافه کرد: در دوره چهارم شورا بر اساس قانون تعداد اعضای شورا از ۱۵ نفر به ۳۱ نفر افزایش یافت لذا آن ۱۴۰ نفر دیگر کفایت نمی کرد، به همین دلیل افزایش دو برابری تعداد اعضا افزایش دو برابری تعداد کارکنان را به همراه داشت که البته آن دوره  هم بنده رئیس شورا نبودم و اگر کسی سوالی دارد می تواند از مسئول مربوط در آن زمان مثل مدیر اجرایی سوال کند.

  وی افزود: همان زمان اعضا مصوب کردند که هر نفر از اعضا می توانند دو مشاور داشته باشند و هر کمیسیون نیز می تواند ۱۰۰۰ ساعت مشاوره بگیرد.

  چمران اظهار داشت: با اینکه کمیسیون ها تعداد زیادی مشاور آوردند اما بنده مشاوری نیاوردم و از مشاوران کمیسیون ها استفاده کردم.

  وی اضافه کرد: در سال دوم ما تعدادی از نیروها را تعدیل کردیم و با سایر آن ها که مورد نیاز شورا و خود اعضا  بودند قرارداد دقیقی تنظیم کردیم به همین جهت تعداد کارکنان اضافه شد.

  عضو سابق شورای شهر تهران ادامه داد: امروز در حالی از مازاد نیرو صحبت می کنند که مشاوران دوره قبل رفته اند و اگر منظورشان کارمندان شوراست که قطعا به آن ها نیاز است و اگر آنها را بردارند حتما  جایشان کسان دیگری را خواهند گذاشت.

  چمران افزود: اگر عده ای را بیرون کنند و جایش افراد دیگری نگذارند بحثی نیست ولی اینکه عده ای را تعدیل کنند و عده ای دیگر را جایگزین آن ها نمایند، نمی توانند مدعی شوند که طبق قانون تعدیل نیرو کرده اند.

  رئیس سابق شورای شهر تهران تاکید کرد: نجفی شهردار جدید تهران قول داد که با توجه به شرایط اقتصادی و بیکاری شهرداری تهران تعدیل نیرو نداشته باشد.

  وی افزود: ما در این چند سال در شورای شهر سعی کردیم این روش غلطی که در کشور وجود دارد که هر کسی جایی مدیر می شود نیرو جابجا می کند را انجام ندهیم. ما هیچ کسی را اخراج نکردیم و با وجود اینکه کارکنان دوره اول  شورا افرادی خاص بودند اما ما در دوره دوم از همه آن ها در شورا استفاده کردیم به جز یکی دو نفر که گزارش اخلاقی از حراست داشتند و حتی برای آن ها نیز جای مناسبی خارج از شورا لحاظ کردیم.

  وی اضافه کرد: با وجود ایراداتی که به ما می گرفتند اما بنده حتی راننده و منشی خود را در دوره دوم و نیمی از دوره سوم که منشی یکی از آقایان در دوره اول بود عوض نکردم و کل امور دفترم را با همان یک نفر انجام می دادم و تا آخر دوره هم کارها را با یک نفر پیش می بردم که خود او خسته شد و رفت.

  عضو سابق شورای شهر تهران با بیان اینکه ما اتوبوسی نیرو نیاوردیم و ببریم اظهار داشت:  نه کسی را آوردیم و نه بیرون کردیم، اینکه عده ای را اتوبوسی بیرون کرده و کسانی دیگر را اتوبوسی بیاورند این نه تنها کوچک کردن سیستم و عمل به قانون نیست بلکه اضافه کردن نیرو و بزرگ کردن مجموعه است.

  چمران با اشاره به مشکل ثانوی اتوبوسی نیرو آوردن و بیرون کردن اظهار کرد: تاثیر ثانوی چنین حرکتی این است که با آوردن نیروی جدید و کم تجربه  باید هزینه کسب تجارب  و زمان لازم برای یادگیری چم و خم کار نیز پرداخت شود.

  برچسب ها :

  نظرات