آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷ , Tuesday 16 October 2018

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 90675
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۱ آذر, ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۱
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  فرانسه: برنامه موشکی بالستیک ایران مطابق با قطعنامه‌های سازمان ملل نیست!

  وزارت امور خارجه فرانسه مدعی شد برنامه موشکی بالستیک ایران مطابق با قطعنامه‌های سازمان ملل نیست و این موضوع باید مورد رسیدگی قرار گیرد.

  آوای شمال/ وزارت امور خارجه فرانسه با اعلام تعهد پاریس به اجرای دقیق برجام مدعی شد: برنامه موشکی بالستیک ایران مطابق با قطعنامه‌های سازمان ملل نیست و این موضوع باید مورد رسیدگی قرار گیرد.

  به نقل از خبرگزاری رسمی کویت، آنیس روماته اسپاین سخنگوی وزارت امور خاراجه فرانسه روز پنج‌شنبه در یک نشست خبری تاکید کرد: توافق هسته‌ای با ایران که مورد تردید واشنگتن قرار گرفته، توافقی محکم و قوی است که اجرای درست آن موجب دور نگه داشتن برنامه هسته‌ای ایران از انحراف به سمت اهداف نظامی می‌شود.

  وی افزود: فرانسه مایل به مذاکره مجدد یا اصلاح توافق هسته‌ای با ایران نیست اما توسعه موشک‌های بالستیک ایران و آزمایش آنها مشکلی جدی در زمینه قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل محسوب می‌شود.

  سخنگوی دستگاه دیپلماسی فرانسه ادامه داد: در خصوص برنامه موشکی بالستیک ایران باید بگویم که مطابق با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت نیست و منطقه را بی‌ثبات می‌کند. این یک نگرانی است که باید به همراه متحدان اروپایی و آمریکایی خود مستقل از توافق وین به آن رسیدگی کنیم.

  وی همچنین گفت: فرانسه امیدوار است که گفت‌وگوها بر سر برنامه موشکی بالستیک ایران به درستی پیش رود و ما در واقع ظرف چند ماه گذشته وارد گفت‌وگوی سیاسی با ایران شده‌ایم. این موضوع به ما اجازه می‌دهد تا به این مساله و سایر موضوعات به ویژه مسائل منطقه‌ای که درباره آن انتظاراتی از ایران داریم رسیدگی کنیم.

  فرانسه در حالی این ادعاها را مطرح می‌کند که مقامات ایران همواره تاکید کرده‌اند که تهران همچون هر کشور دیگری حق دارد توان دفاعی خود را برای مقابله با تهدیدات و حفاظت از خاک خود گسترش دهد. موشک‌های ایران نیز بخشی از تلاش ایران برای توسعه ظرفیت دفاعی‌اش است، بنابراین جمهوری اسلامی ایران به توسعه موشک‌های خود ادامه می‌دهد و برای این کار از هیچ کس اجازه نمی‌گیرد.

  همچنین قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل که در تایید برنامه جامع اقدام مشترک به تصویب رسید مانع از توسعه برنامه موشکی ایران نمی‌شود.

  برچسب ها :

  نظرات