آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۸ , Thursday 21 November 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 9055
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۶ بهمن, ۱۳۹۳ - ۱۰:۵۹
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  حصر گل و بلبل نیست ولی زندان هم نیست /میخواهند اقلیت قدرتمند در خبرگان داشته باشند

  آوای شمال/ سیداحمد خاتمی، عضو هیأت رئیسه مجلس خبرگان رهبری در گفت‌وگویی مفصل با فارس درباره مسائل مختلفی همچون رهبری در دوران انقلاب و پس از پیروزی، عملکرد شورای نگهبان، حصر موسوی و کروبی و همچنین انتخابات مجلس خبرگان رهبری اظهارنظر کرده است. وی ضمن بیان اینکه “خبرگان در مُشت هیچ جریان سیاسی نیست و […]

  آوای شمال/ سیداحمد خاتمی، عضو هیأت رئیسه مجلس خبرگان رهبری در گفت‌وگویی مفصل با فارس درباره مسائل مختلفی همچون رهبری در دوران انقلاب و پس از پیروزی، عملکرد شورای نگهبان، حصر موسوی و کروبی و همچنین انتخابات مجلس خبرگان رهبری اظهارنظر کرده است. وی ضمن بیان اینکه “خبرگان در مُشت هیچ جریان سیاسی نیست و اصلاح‌طلبان به اقلیت قدرتمند در خبرگان نخواهند رسید”، درباره حصر موسوی و کروبی نیز گفته است: نظام داهیانه‌ترین تدبیر را در مواجه با سران فتنه داشتند. سوابق آنها در نظر گرفته و به حصر اکتفا گردید. البته حصر گل و بلبل نیست ولی زندان هم نیست. 

  عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان درباره شاخصه‌های سبک رهبری امام خمینی (ره) “اسلام‌محوری”، “دین‌محوری” و خدامحوری” را از جمله شاخصه‌های امام(ره) برشمرد و گفت: ویژگی رهبری امام این بود که مردم را باور کرد…ممکن است کسی دم بزند از مردم اما مردم را باور نداشته باشد اما امام این باور را داشت که مردم قدرت هستند و این قدرت را امام در مقابله با طاغوت بسیج کرد….سومین ویژگی امام نفرت از استکبار و مواضع شجاعانه در برابر استکبار بود….
   امام با نفرت از آمریکا از دنیا رفت
  وی با بیان اینکه “نهضت آزادی رفتند پاریس و گفتند…باید مبارزه پارلمانتاریستی کنیم و نظام را سلطنتی کرده و کم کم از طریق مجلس شاه را سرنگون کنیم امام گفت شما هم بروید ایران بگویید مرگ بر شاه”، افزود: برخی از آقایان میزگویند که ما اواخر عمر به امام نامه نوشتیم که مشکل آمریکا را حل کنید… اینکه بگویند نامه به امام نرسید خلاف واقع است. یقینا نامه رسید اما امام اقدامی نکرد… معنایش این است که تا شیطنت آمریکا هست رابطه‌ای برقرار نخواهد بود. امام با نفرت از آمریکا از دنیا رفت.
  سیداحمد خاتمی درباره گروه‌هایی که با شاه مبارزه می‌کردند گفت: من ابدا قبول ندارم که کمونیست‌ها و یا حتی امثال نهضت آزادی در جایگاه رهبری میانی انقلاب بوده باشند. البته منکر مبارزات نهضت آزادی در برابر شاه نیستم ولی جایگاه آنها رهبری نبود…اولین گروهی که از قطار انقلاب پیاده شدند کمونیست‌ها بودند. امام در پاریس فرمودند حتی برای سقوط شاه با کمونیست ها همراهی نخواهیم کرد. اما درباره جبهه ملی و نهضت آزادی وضع یک مقداری متفاوت است… البته حساب نهضت آزادی از حساب جبهه ملی نیز جداست از این رو که نهضت آزادی ظواهر شریعت را پذیرفته بودند… در اوج اقتدار حضرت امام ۱۳۶۵ جزوه‌ای را با عنوان نقض ولایت مطلقه فقیه منتشر کردند که بنده  این جزوه را دارم. البته حرفی هم برای گفتن نداشتند تنها اینکه شیخ انصاری ولایت مطلقه فقیه را قبول نداشته است در حالی که شیخ انصاری در مکاسب به ولایت فقیه تشکیک می‌کند اما در کتاب‌القضا ولایت فقیه را می‌پذیرد و امثال شبهات دیگری همچون استبداد و … را در این جزوه منتشر کردند. بنابراین معتقد نیستم گروه‌های چپ یا التقاطی یا لیبرال‌ها سهمی در رهبری انقلاب اسلامی داشته باشند.
   دلایل پذیرفتن نخست‌وزیری بازرگان از سوی امام
  وی درخصوص دلایل پذیرفتن نخست‌وزیری بازرگان از سوی امام مدعی شد: در پی این نیستم که عنوان کنم چه کسی نخست‌وزیری آقای بازرگان را پیشنهاد کرد اما به هر حال نظر امام این نبود… بنده بر این باورم  اگر بختیار موفق نمی‌شد و شاه می‌دید زمینه برای ماندن وجود دارد چه بسا در مرحله بعدی به نخست‌وزیری آقای بازرگان تن می داد گرچه شاه پیشنهاد هم کرده بود ولی بازرگان نپذیرفته بود.. خدا خواست این ۹ ماه  اینها کشور را به دست بگیرند و آمریکا فریب بخورد و اقدام سریع نداشته باشد… آمریکا در ۵۰ سال اخیر به ۲۵ کشور حمله نظامی کرده است و برای آن‌ها کاری نداشت.
  وی در ادامه درباره تشکیل مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه “رهبر منتخب‏ خبرگان‏، ولایت‏ امر و همه‏ مسئولیت‌های‏ ناشی‏ از آن‏ را بر عهده‏ خواهد داشت‏ و رهبر در برابر قوانین‏ با سایر افراد کشور مساوی‏ است‏”، گفت: بر اساس  اصل ۱۱۱ «هر گاه‏ رهبر از انجام‏ وظایف‏ قانونی‏ خود ناتوان‏ شود یا فاقد یکی‏ از شرایط مذکور در اصول‏ پنجم‏ و یکصد و نهم‏ گردد، یا معلوم‏ شود از آغاز فاقد بعضی‏ از شرایط بوده‏ است‏، از مقام‏ خود بر کنار خواهد شد. تشخیص‏ این‏ امر به‏ عهده‏ خبرگان‏ مذکور در اصل‏ یکصد و هشتم‏ می‏‌باشد… اصل این اصل بر این اساس بوده است که اگر کسی از نهاد رهبری شکایتی داشته باشد این شکایت کجا باید پیگیری شود؟ یکی آنجا می‌گوید دادگاه‌های معمولی، یکی شورای نگهبان را پیشنهاد می‌کند و یکی هم می‌گوید در این عرصه خبرگان رهبری ورود کنند و این شکایت را  بررسی کنند. اگر ببینند شکایت وارد است شرایط رهبری زیر سوال می‌رود و وی از مقام خود عزل می‌شود.
   
  در قانون اساسی مساله نظارت بر رهبری وجود ندارد
  سیداحمد خاتمی با اشاره به اینکه “در قانون اساسی مساله نظارت بر رهبری وجود ندارد و اصل سخن مراقبت از استمرار و داشتن شرایط رهبری است”، تصریح کرد: اگر چنین بود قطعا باید آئین‌نامه نظارت بر رهبر در قانون اساسی می‌آمد، خبرگان باید وارد می‌شدند. اصل ۵۷ قانون اساسی می‌گوید «قوای حاکم در جمهوری اسلامی ایران عبارت‏اند از قوه مقننه، قوه مجریه و قوه قضاییه که زیر نظر ولایت مطلقه امر و امامت امت بر طبق اصول آینده این قانون اعمال می‌‏گردند. این قوا مستقل از یک دیگرند.»…سخن این است در صورت پذیرش نظارت اختصاصی به نهادهای زیر مجموعه دفتر خلاصه نمی‌شود چون کل سه قوه زیر نظر ولی فقیه است. البته مقام معظم رهبری همین کلمه نظارت را بزرگوارانه فرمودند.
  حصر گل و بلیل نیست ولی زندان هم نیست
  وی در ادامه با اشاره به حوادث بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۸۸، گفت: در یک روایتی از امام صادق(ع) است که اولین مرتبه شرک این است که فردی نظری برای خود انتخاب کند و این نظر معبود وی شود. مثلا فتنه ۸۸ قصه کودتا علیه نظام ولایی بود. سران فتنه بیانیه‌های آتشینی می‌دادند. ما که یادمان نرفته است. طی ۸ ماه هر مناسبتی بود در تهران درگیری بود اما نظام داهیانه‌ترین تدبیر را در مواجه با سران فتنه داشتند آنها را  زندانی نکردند در حالی که قانون اجازه می‌داد به‌خاطر جرایمی که مرتکب شدند زندانی شوند ولی سوابق آنها در نظر گرفته و به حصر اکتفا گردید. البته حصر گل و بلبل نیست ولی زندان هم نیست.
   
  وی افزود: جالب است اینها در حالی مجلس خبرگان را تضعیف کنند که خیز گرفته‌اند خبرگان را بگیرند! بنده به شما اطمینان می‌دهم بدانند مجلس خبرگان ولایی بوده ولایی می‌ماند و خواهد ماند و البته خودشان هم معترف هستند نمی‌توانند اکثریت خبرگان را بگیرند. می‌گویند اقلیت قدرتمند باید داشته باشند. به آن من می‌گویم به اقلیت ولایت‌سیز در خبرگان هم نخواهند رسید.
  امضا برای اخراج عضو خبرگان رهبری
  سیداحمد خاتمی درباره اختلاف‌نظرهایی که در میان خبرگان درباره جریان اتفاقات سال ۸۸  پدید آمده بود، با بیان اینکه “مطلقا اختلاف نظر نبوده است”، افزود: تنها یک نفر از خبرگان در این زمینه اعتراض داشت که مطرود خبرگان شد و برای اولین بار در خبرگان متنی نوشته شد و بیست و چند تن برای طرد این آقا نامه امضا کردند اما رهبری محبت کردند و از خبرگان خواستند این اتفاق نیفتد. آیا یک نفر جریان است؟ در جریان سال ۸۸ اکثریت قریب به اتفاق اتحاد نظر داشتند… بر این باور هستیم که باید قداست خبرگان را حفظ کرد… نباید این مجلس در دایره تنگ جریان‌ها و احزاب قرار بگیرد و البته.. این مجلس.. در مشت هیچ جریان و حزبی نیست.
   
  انتخاب آقای منتظری به عنوان قائم مقام امام خطای خبرگان بود
  وی در پاسخ به سوالی درباره اولین دوره مجلس خبرگان و انتخاب آقای منتظری به عنوان قائم مقام امام نیز  گفت: انتخاب آقای منتظری به عنوان قائم مقام امام خطای خبرگان بود. اشتباه کردند و باید نظر امام را می‌گرفتند و بعد اقدام می‌کردند. امام می گوید والله با قائم مقامی آقای منتظری مخالف بودم و این دیگر جای توجیه ندارد اما در این ماجرا تعدادی که دست‌اندرکار بودند چه بسا اهداف سیاسی را دنبال می کردند اما اکثریت خبرگان نیت خیر داشتند… من در مورد اشخاصی که دنبال این ماجرا بودند چیزی نمی‌گویم ولی یک کلمه دارم و آن اینکه آنهایی که بعد از عزل منتظری همچنان حاضر نبودند به نظر امام تمکین کنند در خبرگان تلاش کردند برای جا انداختن آقای منتظری.
  مملکت را نمی‌شود شورایی اداره کرد
  وی درباره دلیل دوبار رای‌گیری برای انتخاب آیت‌الله خامنه‌ای به عنوان رهبری گفت: به این خاطر بود که بار دوم پس از رای دادن به متمم قانون اساسی بود محکم‌کاری صورت گرفت و الا نظر امام راحل در همان زمان که متمم تصویب نشده بود مشروعیت را برای رهبری تثبیت کرد. امام چندبار فرموده بودند آقای خامنه‌ای لیاقت رهبری را دارند. رای گیری اول مشروع بوده است و دومی هم محکم‌کاری بوده. در دوره دوم متمم قانون اساسی شرط مرجعیت را حذف کرد و الان هم رهبری از مراجع تقلید هستند و مقلدین ایشان هم از سایر مراجع دیگر اگر بیشتر نباشند کمتر نیست. البته در همین متمم به موضوع حذف شورایی بودن رهبری هم اشاره شده است. تجربه نشان داده است مملکت را نمی‌شود شورایی اداره کرد.

  برچسب ها :

  نظرات