آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ , Sunday 21 October 2018

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 90540
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۰ آذر, ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۸
 • شما اینجا هستید :اقتصادی
 •   

  تشدید بازار سیاه خودروهای خارجی/ برخی قیمت‌ها تا ۱۰۰ میلیون تومان افزایش یافت

  توقف ثبت سفارش واردات خودرو و عدم عرضه برخی خودروهای وارداتی از سوی بعضی شرکت‌های واردکننده باعث ایجاد هرج و مرج در بازار این خودروها شده است به‌ طوری‌ که شاهد افزایش قیمت ۱۰۰ میلیون تومانی برای بعضی محصولات هستیم.

  آوای شمال/ توقف ثبت‌ سفارش واردات خودرو و عدم عرضه برخی خودروهای خارجی طی روزهای گذشته باعث شده هرج و مرج در بازار خودروهای خارجی افزایش یابد و همین موضوع رشد ۴۰ تا ۱۰۰ میلیون تومانی قیمت بعضی خودروها را در بازار به همراه داشته است.

  در این مورد می‌توان به قیمت ۲۳۵ میلیون تومانی سورنتو در تیرماه امسال اشاره کرد که در حال حاضر به ۳۳۵ میلیون تومان رسیده و به این ترتیب افزایش قیمت ۱۰۰ میلیون تومانی را تجربه کرده است. البته هرج و مرج در بازار خودرو باعث شده تا برخی فروشندگان، این خودرو را حتی با قیمت ۳۵۰ میلیون تومان نیز عرضه کنند.

  همچنین قیمت سانتافه در این مدت با افزایش ۶۰ میلیون تومانی همراه بوده و از ۲۳۰ میلیون تومان به ۲۹۰ میلیون تومان رسیده است. در مورد سوناتا نیز باید به رشد ۴۰ میلیون تومانی قیمت این خودرو طی ماه‌های اخیر اشاره کرد که در حال حاضر ۲۰۰ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود.

  در بررسی بازار خودروهای وارداتی باید به رشد ۴۲ میلیون تومانی قیمت سراتو نیز اشاره کنیم که هم‌اکنون ۱۸۰ میلیون تومان معامله می‌شود. مسابقه افزایش قیمت خودرو به همین جا محدود نشده و در مورد توسان نیز باید به رشد ۵۸ میلیون تومانی قیمت این خودرو و عرضه آن با نرخ ۲۴۰ میلیون تومان اشاره کنیم.

  سعید مؤتمنی، رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو در این مورد به فارس می‌گوید: دو سال پیش خودرو از یک کالای سرمایه‌ای به کالای مصرفی تبدیل شد و افرادی نسبت به خرید اقدام می‌کردند که به این محصول نیاز مصرفی داشتند اما طی ماه‌های گذشته و با توقف ثبت سفارش واردات خودرو، این محصول به کالای سرمایه‌ای تبدیل شده و عده‌ای اقدام به خرید و نگه داشتن آن برای فروش با قیمت بالاتر می‌کنند.

  در چنین وضعیتی برخی نمایندگی‌های خودروسازان خارجی نیز نسبت به توقف عرضه محصولات‌ از قبل واردشده خود اقدام کرده‌اند و همزمان قیمت برخی از محصولاتشان را نیز افزایش داده‌اند که این موضوع هم بر بازار تأثیرگذار بوده است.

  هرچند خریداران کمی در شرایط فعلی برای خودروهای وارداتی در بازار وجود دارد، ولی شرکت‌های واردکننده بدون نظارت دستگاه‌های مسئول هر نوع رفتاری را در بازار انجام داده و به بازار سیاه خودروهای وارداتی دامن می‌زنند.

   

  برچسب ها :

  نظرات