آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸ , Wednesday 23 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 88864
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۸ آبان, ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۲
 • شما اینجا هستید :سیاسی
 •   

  مسدود شدن حساب ایرانیان در چین مختص ایرانیان نبوده است/ اتهامات علیه دری اصفهانی درست نیست/مین زدایی و مبادله زندانیان؛ دو محور اصلی آستانه”۷″

  سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: مین زدایی و مبادله زندانیان و اجساد دو محور اصلی نشست آستانه 7 است.

  آوای شمال/  بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری که امروز (دوشنبه، ۸ آبان) با حضور خبرنگاران و اصحاب رسانه برگزار شد، با اشاره به  نشست آستانه ۷ و محورهای مذاکرات آن اظهار کرد: روز گذشته اجلاس کارشناسی آن را آغاز کردیم و در روزهای آتی نشست اصلی آن را برگزار خواهیم کرد.

  مین زدایی و مبادله زندانیان دو محور اصلی نشست آستانه۷

  وی با تأکید بر اینکه مین زدایی و مبادله زندانیان و اجساد دو محور اصلی این نشست است، تصریح کرد:  در اجلاس ششم آنچه هدف گذاری شده بود به نتیجه رسید و امیدواریم هم چون دور ششم بتوانیم به تفاهمات لازم دست پیدا کنیم و گام‌های مثبتی را برای صلح و ثبات سوریه و منطقه برداریم.

  سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص مسدود شدن حساب ایرانیان در چین، اذعان داشت: موضوع خاص ایران نیست و در گذشته تا حدی برطرف شد، اما این مشکل مجددا بروز کرده است، از طریق ارگان‌های اقتصادی پیگیری کردیم و موضوع در دستور کار است، علتی که چینی‌ها اعلام کردند موضوعات داخلی و مشکلات بانکی خودشان است که امیدوارم مشکلات مرتفع شود.

  قاسمی درباره گپ زدن مسائل موشکی با غربی‌ها، تصریح کرد: ما با افراد بسیاری گپ می‌زنیم از دوستان و خانواده تا مقامات گرفته و این یک موضوع عمومی است و مسئله خاصی نیست. وقتی سفارتخانه وجود دارد این گپ و گفت جز مسائل اولیه است، اگر منظور مذاکرات با کشورهای اروپایی است، مسئله دیگری است که بر اساس نوع موضوع قابل تفسیر و مطالعه است.

  سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به ائتلاف عربی ضد یمن که درباره ایران اظهاراتی داشته است، گفت: موضع وزارت خارجه روشن است. از همان زمان که بیرحمی علیه یمن شروع شد، ما موضع خود را روشن کردیم و فرافکنی‌های ریاض مسئله تازهای نیست و عادت به این کار دارند، به هر حال تکلیف سعودی‌ها در عربستان درباره یمن مشخص است و نمی‌توان پس از سالیان چند با اشاره به نام دیگران در واقع گناهی که مرتکب شدند را به دیگران نسبت دهند و حریم جدیدی را تعریف کنند.

  چارت نهایی وزارت امور خارجه به زودی نهایی می‌شود

  وی درباره چارت جدید وزارت امور خارجه تأکید کرد: تغییرات ساختاری و اساسی در وزارت خارجه جدی است و ادامه دارد و روند خود را طی میکند و به سرعت به سازمان استخدامی رسید و سازمان امور استخدامی به زودی چارت را نهایی میکند. در قسمت تاپ چارت ما معاونت اقتصادی و سیاسی خواهیم داشت و هنوز نفراتی که باید مسئولیت این حوزه ها را بگیرند مشخص نشده و آنچه مطرح میشود گمانه زنی است و در فرصت مقتضی افراد مسئول اعلام میشوند، مضاف بر اینکه روند اداری باید طی شود و شاید کندی شکل گرفته به همین دلیل است، اما به هر حال وزارت امور خارجه به کارش به خوبی ادامه میدهد.

  دومین اجلاس سه‌جانبه ایران، روسیه و آذربایجان برگزار می‌شود

  قاسمی با اشاره به نشست سه جانبه ایران، روسیه و آذربایجان، بیان کرد: این دومین اجلاس است. اجلاس اول در باکو بود. در کنار اجلاس، دیدارهای دو جانبه خواهیم داشت، دستور کار وسیع است و از مسایل دوجانبه، منطقه‌ای و مبارزه با تروریسم است. از بامداد چهارشنبه تا شامگاه این مهمانان را خواهیم داشت و دیدار با مقامات جمهوری اسلامی ایران که مقدمات آن انجام شده است؛ هیئت‌های مهمان در سطوح بالای سیاسی و اقتصادی حاضر خواهند بود.

  سخنگوی دستگاه دیپلماسی بیان کرد: رفت و آمد با انگلستان خوب است و در ماه‌های آینده تبادلات زیادی خواهیم داشت و در حال برنامه‌ریزی برای این مهم هستیم، اما درباره تاریخ دقیق حضور هیئت کنسولی انگلستان اطلاعی ندارم.

  براساس اظهارات وزیر اطلاعات برخی اتهامات وارد شده به دری اصفهانی درست نیست

  سخنگو دستگاه دیپلماسی در خصوص اظهار بی‌اطلاعی نهاوندیان از معرفی دری اصفهانی و معرفی آن توسط وزارت امور خارجه اظهار کرد: آنچه قوه قضاییه مطرح می‌کند نظر آنهاست و قابل احترام است، من در این باره اظهار نظر نخواهم داشت. آنچه بر اطلاعات ما صحه می‌گذارد و وزیر اطلاعات اعلام کردند دری‌اصفهانی عضو وزارت خارجه نبودند و توسط ارگان‌های دیگر معرفی شدند به عنوان مشاور که تعداد آنها بسیار بالاست. دری اصفهانی با وزارت دفاع همکاری داشتند و بازگشت ۱٫۷ میلیارد دلار و موضوع طلا از خدمات وی است‌. بنابراین ملاک برای ما نهادهای امنیتی کشورمان است و این وظیفه این نهاد است و در فرصت مقتضی اطلاعات لازم را اعلام خواهند کرد، اما اظهارات وزیر اطلاعات نشان می‌دهد که برخی اتهامات علیه ایشان درست نیست.

   برخی اطلاعات درباره ناامنی در مرزهای عراق درست نیست

  وی با اشاره به بسته شدن مرز تجاری شلمچه گفت: وزارت کشور ستادی را ایجاد کرده و تماس‌های مکرر با دولت عراق داریم و اگر مشکلی پیش آید حل می‌شود، برخی اطلاعات درباره ناامنی درست نیست، بنابراین بحث خاصی نیست و هماهنگی های لازم در حال انجام است.

  برچسب ها :

  نظرات