آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۸ , Thursday 12 December 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 88792
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۸ آبان, ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۰
 • شما اینجا هستید :اجتماعی
 •   

  صدور پروانه فعالیت برای ۱۶۰۰ موکب/ اسقرار نیمی از موکب‌‌های ایرانی در خاک عراق

  قائم مقام ستاد عتبات در امور اربعین با بیان اینکه تاکنون برای ۱۶۰۰ موکب پروانه فعالیت صادر شده گفت: فعالیت نیمی از موکب‌ها در عراق است ضمن اینکه استان خوزستان بیشترین دارنده موکب‌ و استان تهران بیشترین حجم پذیرایی و اسکان را دارند.

  آوای شمال/ درباره آخرین تمهیدات اندیشیده شده برای موکب‌های اربعین حسینی گفت: تاکنون پروانه فعالیت برای بیش از ۱۶۰۰ موکب را صادر کرده‌ایم که این موکب‌ها فعالیت‌های خود را در روزهای آتی آغاز می‌کنند.
  وی ادامه داد: بیش از ۵۰ درصد از موکب‌های پروانه‌‌دار و ثبت شده در داخل ایران و مبادی ورودی مرزها و حدود ۵۰ درصد موکب‌ها در خاک عراق مستقر خواهند شد.
  قائم مقام ستاد بازسازی عتبات عالیات توضیح داد: بیش از ۸۰۰ موکب پروانه‌دار در مناطق مرزی و مسیر زائران در کشور ایران و استان‌های مرزی راه‌اندازی می‌شوند و حدود ۸۰۰ موکب کشورمان نیز در خاک عراق به فعالیت می‌پردازند.

  دو سوم حجم پذیرایی از زائران اربعین در خاک عراق
  به گفته گودرزی، حدود دو سوم پذیرایی ما در خاک عراق و حدود یک سوم پذیرایی هم در داخل مرزهای کشورمان و مسیر تردد زائران اربعین حسینی انجام می‌گیرد.
  وی افزود: بیشترین پذیرایی موکب‌های ما در شهر کربلا انجام می‌گیرد و به ترتیب این پذیرایی در نجف اشرف، مسیر راهپیمایی نجف تا کربلا، کاظمین و سامرا انجام می‌گیرد.
  قائم مقام ستاد بازسازی عتبات عالیات تصریح کرد: تعداد روزهایی که خدمات انجام می‌گیرد حدوداً ۲۰ روز خواهد بود اما میزان افزایش و کاهش خدمات بستگی به روزهای حضور زائران و ازدحام آنها در شهرها و مسیرهای راهپیمایی دارد.
  گودرزی توضیح داد: خدمات رسانی در مرزها و مبادی ورودی و خروجی حتی بیشتر از ۲۰ روز انجام می‌گیرد و این مهم به دلیل رفاه حال زائران انجام می‌گیرد.

  تمامی هزینه‌های موکب‌ها مردمی است
  وی با بیان اینکه امسال میزان خدمات، تعداد موکب‌ها و نوع فعالیت‌ها آنها نسبت به سال قبل افزایش یافته و متفاوت‌تر شده است، گفت: سال قبل حدود ۹۰۰ به صورت داوطلب به فعالیت پرداختند که برنامه پذیرایی و اسکان را انجام دادند اما تعداد موکب‌ها و خدمات آنها امسال افزایش چشمگیری داشته است.
  قائم مقام ستاد بازسازی عتبات عالیات درباره اینکه آیا تعداد موکب‌های پروانه دار امسال افزایش می‌یابد، اظهار کرد: بسیاری افراد و هیئت‌های مذهبی همچنان داوطلب راه‌اندازی موکب هستند اما با توجه به موقعیت و مقدورات شاید دیگر فرصتی برای ثبت نباشد؛ ضمن اینکه در نقاطی همانند کربلای یا نقاط دیگر فضای جدیدی برای موکب‌های داوطلب جدید وجود ندارد.
  گودرزی تصریح کرد: تمامی هزینه‌های موکب‌ها مردمی است و حتی هزینه‌های اصلی برخی موکب‌ها که وابسته به نهاد یا سازمانی هستند از سوی مردم تامین می‌شوند و از منابع دولتی بهره‌ای نمی‌برند.

  مکان‌یابی و آمایش سرزمینی برای موکب‌ها بخشی از اقدامات ستاد عتبات 
  وی افزود: همه هزینه‌های اسکان و تغذیه در موکب‌های احداث شده مردمی است و ما نیز فقط سازماندهی، هماهنگی و توجه به زیرساخت‌ها را انجام می‌دهیم.
  قائم مقام ستاد بازسازی عتبات عالیات با اشاره به فعالیت کمیته اسکان، تغذیه و مشارکتهای مردمی گفت: به غیر از بحث پروانه دار کردن موکب‌ها و تهیه زیرساخت‌ها، مکان‌یابی و آمایش سرزمینی برای موکب‌ها نیز بر عهده ما بوده است؛ با توجه به گستردگی تعداد موکب‌ها باید برنامه‌ریزی مدونی برای جانمایی آنها انجام داد.
  گودرزی تصریح کرد: بسیاری از مردم نذورات خود را به به صورت نقدی و برخی افراد به صورت غیر نقدی به موکب‌ها ارائه می‌دهند؛ برخی موکب‌ها نیز تشکیلات مردمی راه‌اندازی کرده‌اند که امیدواریم همه افراد در این راه موفق باشند.

  ارائه بیشترین خدمات به زائرین از سوی استان‌های تهران و خوزستان 
  وی درباره اینکه کدام استان‌ها بیشتری موکب‌ها و خدمات را راه‌اندازی کرده‌اند، گفت: استان خوزستان بیشترین درخواست را برای راه‌اندازی موکب‌های پروانه‌دار به ثبت رسانده و فعالیت خود را در در مرزهای شلمچه و چذابه، بسیار زودتر از سایر نقاط آغاز کرده‌اند.
  قائم مقام ستاد بازسازی عتبات عالیات اظهار کرد: بعد از استان خوزستان، استان‌های ایلام و کرمانشاه نیز پای کار هستند و به فعالیت می‌پردازند.
  گودرزی تصریح کرد: از نظر آماری در عراق نیز استان تهران بیشترین آمار پذیرایی، اسکان و تعداد موکب‌ها را به خود اختصاص داده است.

   

  برچسب ها :

  نظرات