آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۸ , Thursday 12 December 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 88658
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۶ آبان, ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۳
 • شما اینجا هستید :اقتصادی
 •   

  سانسور جزئیات آمار واردات و صادرات سال ۹۵ توسط گمرک+عکس

  با منفی شدن روند تجارت خارجی کشور در امسال، گمرک اقدام به سانسور آمار سال ۱۳۹۵ کرد تا امکان مقایسه جزئیات این مسئله برای رسانه‌ها وجود نداشته باشد.

  آوای شمال/ بر اساس کارنامه تجارت خارجی در نیم سال اول سال جاری، ۲۳٫۵میلیارد دلار انواع کالا وارد کشور شد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۱۵ درصد افزایش نشان می‌دهد، این در حالی است که صادرات غیر نفتی ۳ درصد کمتر شده است. بر این اساس، تراز تجاری کشور در نیمه اول امسال منفی ۳ میلیارد دلار شده است.

  همه این آمار و ارقام، برخلاف تبلیغات دولت درباره رشد اقتصادی دورقمی و بازگشت رونق اقتصادی به کشور است. ضمن آن که مانور تبلیغاتی دولتمردان درباره مثبت شدن تراز تجاری کشور در سال ۱۳۹۵ نیز در سال جاری به بن‌بست خورده است.

  از سوی دیگر، جزئیات آمار تجارت خارجی کشور نشان می‌دهد در نیمه اول امسال واردات کالاهای غیرضروری شتاب زیادی به خود گرفته است. این در حالی است که دولتمردان تمایل دارند به افکار عمومی اینطور پاسخ دهند که علت افزایش ۱۵ درصدی واردات در نیمه اول امسال، رشد واردات کالاهای سرمایه‌ای و مواد اولیه مورد نیاز واحدهای تولیدی است.

  با این حال، گمرک برای آن که دست رسانه‌ها به جزئیات آمار نرسد و نتوانند اقدام به مقایسه میزان واردات کالاهای غیرضروری و کالاهای دارای مشابه تولید داخل در سال ۹۶ با سال ۹۵ کنند، جزئیات آمار واردات سال ۱۳۹۵ را از روی سایت خود حذف کرده است. این سانسور هم شامل آمار ماهانه تجارت خارجی کشور در سال ۱۳۹۵ است و هم آمار سالانه.

  در حالی که پیش از این آمار سالانه تجارت خارجی کشور به طور کامل توسط گمرک منتشر می‌شد، مدتی است گمرک بخش‌های مهم آمار سالانه سال ۱۳۹۵ را نیز حذف کرده است.

  این در حالی است که اگر ادعای دولتمردان درباره این که علت افزایش ۱۵ درصدی واردات در نیمه اول امسال، رشد واردات کالاهای سرمایه‌ای و مواد اولیه مورد نیاز واحدهای تولیدی است، درست بود، نیازی به سانسور جزئیات آمار واردات سال ۱۳۹۵ نبود و این آمار را در دسترس همگان قرار می‌دادند تا با مقایسه روند واردات گروه‌های کالایی سال جاری و سال گذشته، به ادعای دولت پی ببرند.

  اما وقتی جزئیات آمار واردات سال گذشته، سانسور می‌شود، حکایت از آن دارد که دولتی‌ها نمی‌خواهند مردم بفهمند که علت رشد ۱۵ درصدی واردات در سال جاری، واردات بی رویه کالاهای مصرفی، اجناس بنجل و غیرضروری و کالاهای دارای مشابه تولید داخل است.

   

   

  برچسب ها :

  نظرات