آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸ , Monday 9 December 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 88501
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳ آبان, ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۱
 • شما اینجا هستید :سیاسی
 •   

  آخرین وضعیت ساماندهی سپرده‌گذاران مؤسسات اعتباری+ جزئیات

  رئیس مجلس شورای اسلامی توضیحاتی پیرامون وضعیت ساماندهی مؤسسات اعتباری ارائه کرد.

  آوای شمال/ حسینعلی حاجی‌دلیگانی نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (چهارشنبه ۳ آبان پارلمان) در تذکری خطاب به لاریجانی که ریاست جلسه را به‌عهده داشت، گفت: درباره وضعیت ساماندهی سپرده گذاران مؤسسات اعتباری در یک جلسه غیرعلنی که با حضور رئیس کل بانک مرکزی چندی پیش برگزار شد، شما از وی خواستید که ظرف هفت روز آینده گزارشی از اقدامات انجام‌شده برای ساماندهی سپرده گذاران مؤسسات اعتباری اقدام کنند اما تاکنون پاسخ دریافت نکرده‌ایم و سپرده گذاران نیز برای دریافت حق و حقوق خود بلاتکلیف مانده‌اند که لازم است به آن رسیدگی کنند.

  براساس این گزارش علی لاریجانی که ریاست جلسه را به‌عهده داشت در پاسخ به تذکر نماینده شاهین‌شهر گفت: در موضوع کاسپین مواردی مطرح است و رئیس بانک مرکزی به مجلس آمد و به ایشان تأکید شد که موضوع را باید سریعاً پیگیری کند.

  وی افزود: برای حل مسائل سپرده گذاران مؤسسات مالی و اعتباری مشکلاتی وجود داشت که برخی از اموال و دارایی‌های این شرکت‌ها و مؤسسات اعتباری براساس نظر دستگاه قضایی توقیف شده بود، بنابراین امکان استفاده از دارایی‌ها و ارائه آن به سپرده گذاران امکان‌پذیر نبود.

  رئیس مجلس با بیان اینکه جلسات مختلف بین سه قوه و با حضور مدیران مؤسسات اعتباری برگزار شد تا موضوع روشن شود، اظهار داشت: این جلسات برای این بود که مشخص شود که چگونه طبق قوانین می‌توان پولهای سپرده گذاران را برگرداند.

  لاریجانی تصریح کرد: شرایط به‌گونه‌ای بود که اگر قوه قضاییه می‌خواست پولها را بدهد باید به‌نسبت کسانی که سپرده کرده‌اند به همه پولها را می‌داد و آنها را مسترد می‌کردند و شرایط به‌گونه‌ای بود که باید منتظر می‌ماندند تا حکم صادر و سپس پول‌ها پرداخت شود اما این درحالی است که براساس بررسی‌‌ها ۹۵ درصد سپرده‌گذاران کمتر از ۲۰۰ میلیون تومان سپرده دارند و با مشکلاتی مواجه‌اند.

  وی به یکی از راهکارها برای حل مشکل سپرده گذاران در مؤسسات اعتباری اشاره کرد و افزود: پیشتر گفته شد راهی باید پیدا شود که افرادی که سپرده‌شان کمتر از ۲۰۰ میلیون تومان است به حق و حقوقشان برسند تا شرایط برای تسویه حساب مابقی سپرده گذاران هم فراهم شود. البته در این راستا نیازمند یک سازوکار شرعی بودیم که براین‌اساس طی مدت زمانی، موضوع حل شد و با عنایتی که نسبت به حل مسئله انجام شد، مقرر گردید برای این موارد امکانات، اموال و دارایی‌هایی لحاظ کنند تا پول سپرده گذاران پرداخت شود.

  رئیس مجلس ادامه داد: در فاصله زمان که تصمیم مذکور اتخاذ و ابلاغ شد، مجموعه‌ای از افراد شکایت کردند و گفتند که “اموال ما در شرایطی قرار گرفته و دادگاه حکم صادر کرده تا حساب‌ها مسدود شود”، البته اینها از جریان کار اطلاع نداشتند. در صورتی که قرار بود از حساب‌ها برداشت صورت گیرد و براین‌اساس حساب سپرده گذاران مسدود شده بود و سپس قرار شد که حسابها باز شود.

  لاریجانی تأکید کرد: ما در سه قوه به‌طور مستمر مشکل سپرده گذاران مؤسسات مالی و اعتباری را پیگیری می‌کنیم تا مشکلات عزیزان حل شود.

  وی ادامه داد: بنده مطمئنم با پیشرفتی که در پرداخت سپرده گذاران مؤسسات اعتباری کمتر از ۲۰۰ میلیون تومان به‌سرعت تسویه می‌شود، باید راه‌حلی پیدا کرد که به مشکل سپرده گذاران در مؤسسات اعتباری رسیدگی شود.

  رئیس مجلس همچنین از پیگیری قوای سه‌گانه در حل مشکلات سپرده گذاران مؤسسات مالی و اعتباری خبر داد و خاطرنشان کرد: ما مخالف این نیستیم که یک جلسه غیرعلنی دیگری با حضور رئیس کل بانک مرکزی برای بررسی مشکلات سپرده گذاران و نیز دیگر مسائل بانکی به‌منظور ارائه توضیحاتی برگزار شود. از سپرده گذاران نیز می‌خواهیم که در حل مشکلاتشان اضطراب نداشته باشند.

  برچسب ها :

  نظرات