آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۳ مهر ۱۳۹۹ , Thursday 24 September 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 88476
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳ آبان, ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۲
 • شما اینجا هستید :سیاسی
 •   

  هر سه قوه پیگیر حل مشکل سپرده گذاران هستند/سپرده‌های کمتر از ۲۰۰ میلیون تومان به سرعت تسویه می‌شود

  رئیس مجلس گفت: هر سه قوه پیگیر موضوع سپرده گذاران و موسسات مالی و اعتباری هستند.

  آوای شمال/ حسینعلی حاجی‌دلیگانی نماینده مردم شاهین‌شهر طی تذکری در صحن علنی امروز چهارشنبه(۳ابان ماه) خطاب به لاریجانی رئیس مجلس گفت:‌ در جلسه غیرعلنی از بانک مرکزی خواسته شد تا ظرف مدت هفت روز گزارشی را از موسسات مالی و اعتباری به مجلس ارائه کنند.

  وی تأکید کرد: اما تاکنون هیچ اتفاقی نیفتاده و بانک مرکزی پاسخگو نبوده است.

  علی لاریجانی رئیس مجلس در پاسخ به تذکر حاجی‌دلیگانی گفت: در موضوع کاسپین مسائلی مطرح شد و رئیس بانک مرکزی هم به مجلس آمد و به وی تأکید شد که این موضوع را باید سریعا پیگیری کند.

  وی ادامه داد: برای حل مسائل سپرده گذاران موسسات مالی و اعتباری مشکلاتی وجود داشت، برخی از اموال و دارایی‌های این شرکت‌ها و موسسات اعتباری و بانک‌ها بر اساس نظر دستگاه قضایی توقیف شده بود بنابراین امکان استفاده از دارایی‌ها و ارائه آن به مردم ممکن نبود.

  رئیس مجلس تأکید کرد: جلسات مختلفی برای بررسی این موضوع برگزار شد، در این جلسات مطرح شد که چگونه می‌توان بر اساس قوانین پول‌های مردم را عودت داد و قوه قضاییه هم اگر می‌خواست پول‌ها را بدهد باید نسبت به سپرده گذاران پول‌ها را پرداخت می‌کرد و آنها را مضطرب می‌کردند.

  وی تصریح کرد: لذا باید توقفی ایجاد می‌شد تا حکم صادر شود و پول های سپرده گذاران به یک نسبت پرداخت شود و این در حالی است که براساس بررسی‌ها ۹۵ درصد سپرده گذاران زیر ۲۰۰ میلیون تومان مشکل دارند.

  لاریجانی اذعان داشت: گفته شد که باید راهی پیدا شود تا افراد سپرده زیر ۲۰۰ میلیون دارند هم به مطالبات خود برسند تا شرایط برای تسویه مابقی سپرده گذاران هم فراهم شود که البته در این مورد به یک ساز و کار شرعی نیاز بود، براساس یک مدت زمانی این موضوع حل شد و با عنایتی که به حل این مسئله انجام شد قرار شد برای این موارد امکانات، اموال و دارایی‌ها لحاظ کنند تا پول مردم داده شود.

  رئیس مجلس تأکید کرد: در فاصله زمانی که این تصمیم اتخاذ و ابلاغ شد یک سری از سپرده گذاران شکایت کردند و گفتند که اموال ما این گونه شده و دادگاه هم حکم داد تا حساب‌ها مسدود شود بدون آنکه از جریان کار اطلاعی داشته باشند، در حالی که قرار بود از حساب‌ها بدهی‌ها برداشته شود. حساب سپرده گذاران مسدود شد و قرار شد که شماره حساب‌ها باز شود.

  وی با اشاره به اینکه ما مستمرا پیگیر موضوع مشکل سپرده گذاران موسسات مالی و اعتباری هستیم، گفت: روزانه پیگیر رفع مشکل سپرده گذاران هستیم تا حل شود، مطمئنم با پیشرفتی که حاصل شده سپرده‌های کمتر از ۲۰۰ میلیون تومان به سرعت تسویه می‌شود که اگر پرداخت نشود توسط ما انجام می‌شوند تا برای مابقی سپرده گذاران هم فکری شود.

  لاریجانی تصریح کرد: در هر صورت مشکلی به وجود آمده که باید راه حلی پیدا کرد و در این مورد در حال رسیدگی هستیم، سپرده گذاران موسسات مالی و اعتباری اضطراب نداشته باشند زیرا سه قوه در حال پیگیری مشکلات آنان هستند.

  رئیس مجلس خاطرنشان کرد: البته مخالف این نیستم که جلسه غیرعلنی دیگری با حضور رئیس بانک مرکزی برگزار شود تا در این مورد و حتی درباره مشکلات بانکی دیگری توضیحاتی را ارائه کند.

  برچسب ها :

  نظرات