آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۸ , Wednesday 29 January 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 88458
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳ آبان, ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۸
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  اجازه نخواهیم داد آمریکا در مورد روابط ایران و عراق دخالت کند

  معاون سابق نخست وزیر عراق با مثبت ارزیابی کردن روابط این کشور با ایران، گفت که هیمنه احزاب سیاسی بزرگ در انتخابات آتی کمتر خواهد شد.

  آوای شمال/ معاون سابق نخست وزیر عراق در امور انرژی می‌گوید اوضاع این کشور بعد از شکست داعش در وضعیت بهتری است.

  شبکه المیادین گزارش داد، «حسین الشهرستانی» شامگاه سه‌شنبه گفت: «عراق در زمینه‌های مختلفی با ایران روابطی خوب دارد. ما هرگز دخالت آمریکا در این خصوص را نخواهیم پذیرفت».

  او در مورد نقش سردار قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس در عراق نیز گفت که او تمام آنچه را در توان داشت به کار گرفت و با نصیحت، از رهبران منطقه کردستان عراق خواست از برگزاری همه‌پرسی جدایی صرف نظر کنند.

  شهرستانی ادامه داد: «کسانی که بر روی سیطره بر ملت‌های منطقه حساب باز کرده بودند، شکست خورده‌اند».

  معاون سابق حیدرالعبادی گفت، عراق‌ها به تنهایی در میدان نبرد با گروه‌های تروریستی جنگیدند.

  وی به حمایت رژیم صهیونیستی از همه‌پرسی جدایی کردستان اشاره کرد و گفت افراد مورد حمایت این رژیم برای اصرار بر برگزاری این همه‌پرسی به اربیل مشورت می‌دادند.

  شهرستانی به انتخابات آتی عراق اشاره کرد و گفت که گروه‌هایی که برای آزادی شهرهای عراق فداکاری کرده‌اند، این حق را دارند که در این انتخابات شرکت کنند.

  وی ادامه داد: «سیطره احزاب بزرگ به دلیل آگاهی سیاسی عراقی‌ها در انتخابات آتی کاسته خواهد شد.»

  «رکس تیلرسون» وزیر خارجه آمریکا یکشنبه این هفته در جریان سفر خود به عربستان سعودی از بسیج مردمی عراق که در حال نبرد با داعش است، خواست بعد از تمام شدن جنگ با این گروه تروریستی، عراق را ترک کرده و به خانه‌هایشان برگردند.

  در واکنش به این اظهارات تیلرسون، العبادی، نخست وزیر عراق گفت که «رزمندگان الحشد الشعبی قهرمانان ملی عراق هستند». فرماندهی نیروهای الحشد هم از تیلرسون خواست بابت این اظهارات عذرخواهی کند.

  «قیس الخزعلی» دبیرکل عصائب‌اهل الحق عراق نیز در واکنش به اظهارات وزیر خارجه آمریکا، در خطاب به وی اعلام کرد: «این آمریکاست که باید نیروهایش را از عراق خارج کند».

   

  برچسب ها :

  نظرات