آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۸ , Wednesday 29 January 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 88430
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲ آبان, ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۹
 • شما اینجا هستید :اجتماعی
 •   

  در هجدهمین قسمت از برنامه «مطب مجازی» بخوانید/ قسمت دوم

  علت افزایش صدای قلب/ کبودی لب‌های نوزاد را جدی بگیرید/ درمان قلب تک بطن کودکان/ چرا دریچه میترال قلب می‌لرزد؟

  متخصص قلب و عروق کودکان، با حضور در خبرگزاری فارس به سؤالات پزشکی مخاطبان برنامه «مطب مجازی» پاسخ داد.

  آوای شمال/ این خبرگزاری در راستای ارتقای سطح دانش سلامت مردم و برای حفظ و مراقبت از سلامت جسمی و روانی در جامعه و همچنین پیشگیری و آموزش شناخت برخی علایم و مشکلات زمینه‌ای بیماری‌ها، مطالب آموزشی و مصاحبه‌هایی را با بهره‌گیری از بهترین پزشکان کشور که هر هفته مهمان برنامه «مطب مجازی» هستند، منتشر می‌کند.

  محمدرفیع خورگامی، فوق تخصص قلب کودکان، فلوشیپ آریتمی و الکتروفیزیلوژی برای پاسخگویی به سوالات مخاطبان مهمان هجدهمین قسمت از برنامه «مطب مجازی» خبرگزاری فارس بود و به سوالات مخاطبان پاسخ داد.

  شما می‌توانید در ادامه مشروح پاسخ‌ها را بخوانید:

  سؤال: دختر من ۹ سال سن دارد و  اخیراً متوجه شده‌ام که صدای اضافی از قلبش شنیده می‌شود. پزشک تشخیص داده که نیازی به درمان خاصی وجود ندارد و در سال آینده باید قلب دخترم اکو شود. آیا این عارضه نیازی به پیگیری دوره‌ای دارد؟

  ـ افزایش صدای قلب یکی از سؤالات شایعی است که بسیاری از افراد با مراجعه به پزشکان جویای علت آن می‌شوند. صدای قلب حاصل گردش جریان خون در ساختار قلب است و به طور طبیعی قلب صدایی را از خود ایجاد می‌کند اما در برخی موارد به دلیل بیماری‌هایی که قلب گرفتار آنها می‌شود صدای اضافی از آن شنیده می‌شود.

  باید توجه کنیم که هر گونه صدای اضافی نشان‌دهنده بیماری قلبی نیست اما برخی صداها به دلیل بیماری‌هایی مثل کم‌خونی و تب می‌تواند از قلب بروز کند. به این کودک نیز توصیه می‌شود که طبق توصیه پزشک متخصص اکوی قلب انجام دهد.

  سؤال: آیا بیماری پرولابس مادر می‌تواند باعث ایجاد بیماری قلبی در جنین شود؟

  ـ بیماری پرولابس در حقیقت نوعی حالت شل‌شدگی در اتصال سمت چپ دریچه دهلیزی – بطنی اطلاق شده که این موضوع باعث ایجاد نشتی خون می‌شود. باید توجه کنیم که این بیماری منجر به ایجاد عوارض شدید در کودک نخواهد شد اما لازم است که میزان و دلیل آن با انجام اکوی قلبی مشخص شود. اگر شدت بیماری پایین باشد مشکلی برای مادر و نوزاد ایجاد نخواهد کرد و اگر شدت این بیماری زیاد باشد ممکن است برای مادر و همچنین کودک عوارضی در پی داشته باشد. لذا توصیه می‌شود که فرزند این مادر پس از تولد تحت معاینه پزشک متخصص قرار گیرد.

  سؤال: فرزند من یک ساله است و تپش قلب زیادی دارد؟ این کودک مرتب دچار تعریق شدید می‌شود آیا این موضوع نشانه‌ای از بیماری قلبی است؟

  ـ قلب مانند یک الکتروموتور عمل می‌کند و با جریان الکتریکی پمپاژ خون را انجام می‌دهد که اگر این سیستم به دستی عمل نکند ممکن است عمل پمپاژ خون با تندی یا کندی صورت گیرد. احساس سرگیجه و از دست رفتن هوشیاری معمولاً با تپش قلب بروز می‌کند همچنین استرس شدید، بیماری‌های عمومی بدن، کم‌خونی و اختلالات تیروئید می‌تواند باعث بروز تپش قلب شود.

  اگر تپش قلب به صورت ناگهانی بروز کند خطرناک خواهد بود. همچنین درد شدید ناحیه سینه، حالت تهوع و تعریق زیاد از جمله نشانه‌های بیماری قلبی است لذا توصیه می‌شود این کودک با مراجعه به پزشک و انجام ‌آزمایش‌های کم‌خونی و اختلالات تیروئید از نبود بیماری قلبی اطمینان یابد.

  سؤال: فرزند من ۴ سال سن دارد و زمانی که هوا سرد می‌شود بر لب‌هایش کبودی مشاهده می‌کنیم آیا کبودی لب ارتباطی به بیماری‌های قلبی دارد؟

  ـ بیماری‌های مادرزادی قلب به دو دسته تقسیم می‌شود که یکی از نشانه‌های آنها کبودی لب‌هاست که لازم است مادران در دوران نوزادی و شیرخوارگی به این موضوع دقت داشته باشند. بهترین روش تشخیص بیماری‌های قلبی در سنین نوزادی توجه به لب‌ها و زیر ناخن کودکان است که اگر این دو ناحیه حالت کبودی داشته باشد ممکن است نوزاد به بیماری قلبی مبتلا شده باشد.

  سردی هوا، گریه بیش از حد کودک نیز باعث کبودی لب‌ها خواهد شد که این موضوع نشان‌دهنده بیماری قلبی نیست و معمولاً علایم کبودی که به دلیل بیماری‌های قلبی است در زمان استراحت یا شیر خوردن نوزاد بروز می‌کند.

  سؤال: آیا بیماری قلب تک ‌بطن کودکان درمان قطعی دارد؟

  ـ قلب از ۴ حفره تشکیل شده است که دو حفره دهلیزی در بالا و دو حفره بطنی در پایین قلب قرار دارد. بیماری قلب تک ‌بطن یک اصطلاح است که به دلیل عدم تشکیل دیواره بین دو بطن چپ و راست نامگذاری شده است. این بیماری یکی از پیچیده‌ترین بیماری‌های قلبی به شمار می‌رود.

  ترمیم کامل قلب تک‌بطن میسر نیست اما با روش‌های ترمیمی و تسکینی که پزشکان استفاده می‌کنند می‌توانیم ادامه حیات فرد را میسر سازیم.

  سؤال: علت لرزش دریچه میترال چیست این بیماری در آینده چه عوارضی در پی خواهد داشت؟

  ـ لرزش دریچه میترال یا همان پرولابس که در سؤال قبلی توضیح داده شد به خودی خود بیماری خطرناکی نیست و باعث ایجاد مشکل جدی در شرایط فیزیولوژیکی قلب نخواهد شد. توصیه می‌شود افرادی که به این بیماری مبتلا هستند از خستگی شدید پرهیز کنند. همچنین مصرف مواد خوراکی محرک مانند قهوه و نسکافه به این افراد توصیه نمی‌شود و بهتر است این بیماران هر دو سال یک بار برای یک چکاپ قلبی به پزشک متخصص قلب مراجعه کنند.

   

  برچسب ها :

  نظرات