آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۱ بهمن ۱۳۹۸ , Tuesday 21 January 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 88415
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲ آبان, ۱۳۹۶ - ۰۰:۲۳
 • شما اینجا هستید :اخبار استان
 •   

  ابتکار در مازندران:

  مازندران بیشترین آسیب را از پسماند می‌بیند/ لزوم توجه به اقتصاد بانوان

  معاون امور زنان ریاست‌جمهوری گفت: زنان سرپرست خانوار یکی از اهداف مهم در برنامه‌های مورد توجه سازمان بهزیستی و معاونت زنان است.

  آوای شمال/ معصومه ابتکار در نشست نمایندگان تشکل‌های مردم نهاد و کارآفرینان در ساری با بیان اینکه هنوز در عرصه اجتماعی و خانواده مشکلاتی داریم، اظهار کرد: استان مازندران در بسیاری از شاخص‌ها رو به بهبود بوده که این امر بیانگر، تلاش‌های موثر در این زمینه است.

  وی با اشاره به جلسه‌ای که در مازندران با سرمایه‌های اجتماعی داشته، ارائه مباحث و نظرات آنها در حوزه‌های مختلف را نشان‌دهنده انگیزش بالای اجتماعی آنان دانست و افزود: دولت یازدهم و دوازهم برای بسط و شکوفایی این سرمایه‌های ملی و برای ایجاد بسترها و زمینه‌های لازم برای فعالیت سازمان‌های مردم‌نهاد و بخش خصوص تلاش کرده است.

  معاون امور بانوان رئیس‌جمهور تصریح کرد: ما می‌توانیم از طریق برنامه جدی بین دولت و مردم به مفهوم نهادهای مدنی و تشکل‌های بخش خصوصی و فعالان عرصه اقتصادی، این استعدادها را به منصه ظهور برسانیم و در این فکر باشیم که بر مشکلات فائق آییم و در جهت تحقق اهداف و چشم‌اندار کشور و سیاست‌های کلی مقام رهبری گام برداریم.

  ابتکار با اشاره به اقداماتی که در طی دو سال گذشته به مسئله کارآفرینی بانوان صورت گرفته، گفت: زنان سرپرست خانوار یکی از اهداف مهم در برنامه‌ها و مورد توجه سازمان بهزیستی و معاونت زنان بوده چراکه اتکای اقتصاد خانواده مستقیما به دوش این زنان است و اگر توجه کافی به آنها نشود، ما آسیب‌های اجتماعی را از این ناحیه خواهیم داشت.

  وی با اشاره به اینکه به اشتغال فارغ‌التحصیلان توجه خوبی شده است، خاطرنشان کرد: در طی دو سال گذشته با توجه به آمار، روند اشتغال بانوان رو به افزایش بوده و سعی ما بر کم کردن این فاصله است تا از سرمایه اجتماعی دختران خود نیز بتوانیم استفاده کنیم.

  معاون امور بانوان رئیس‌جمهور یکی از ملزومات این امر را وجود نگاه تخصصی برشمرد و بر استفاده از فناوری‌های نوین در بحث کارآفرینی تأکید کرد و افزود: مشاغلی که در رفع مشکلات موجود جامعه موثرند مانند کارآفرینی سبز هم باید مورد توجه قرار گیرد، به‌ویژه برای استان مازندران که چالش‌های زیست محیطی آن در واقع چالش اقتصادی و هم بهداشتی است.

  این مسئول یادآور شد: نصب پرچم آبی در ساحل بابلسر در سال گذشته بیانگر آن بود که دیگر سواحل دچار مشکل است و اگر در این امر کاری انجام نشود، اقتصاد گردشگری و اشتغال آسیب خواهند دید و دریا که یک سرمایه ملی و فرصت است تبدیل به یک چالش خواهد شد.

  ابتکار با ابراز خرسندی از موفقیت طرح یاوران اجتماعی در مرحله اول، این طرح را مهم ارزیابی و بر استمرار آن با کمک استان‌ها ‌تأکید کرد.

  وی یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های سازمان‌های مردم‌نهاد را شبکه‌سازی برشمرد و گفت: شبکه‌سازی در حوزه محیط‌زیست بسیار خوب صورت گرفته و در حوزه‌های دیگر هم شبکه‌سازی بهترین شیوه و روش است.

  معاون امور بانوان رئیس‌جمهور با بیان اینکه آئین‌نامه مشارکت‌های اجتماعی در دولت، قانوناً این فرصت شبکه‌سازی را فراهم می‌کند، اظهار کرد: ما در سه یا چهار سطح همچون دخالت در برنامه‌ریزی‌ها شورای سیاست‌گذاری، نهادهای سیاست‌گذاری استان، مشارکت نهادهای مدنی را در برنامه‌ریزی‌های ملی دیده‌ایم.

  این مسئول با بیان اینکه ما به جذب مشارکت مردم، آموزش و ایجاد جریان اجتماعی نیاز داریم، یکی از موضوعات مهم در این زمینه را حفظ خانواده دانست و بیان کرد: خانواده ایرانی در معرض آسیب است و ما نیازمند یک جریان اجتماعی قوی در این عرصه هستیم و این جریان اجتماعی می‌تواند اشتغال‌زایی کند و نقش خانواده در کشاورزی یا اثر خانواده سالم و آسیب‌دیده بر کودکان را ارزیابی کند.

  ابتکار از دیگر مباحث مهم به دیده‌بانی اشاره کرد و افزود: می‌توان از توان سازمان‌های مردم‌نهاد در بحث دیده‌بانی اعم از نقد و ارزیابی بهره بریم.

  وی با بیان اینکه در بسط سرمایه‌های اجتماعی و جریان‌سازی‌های اجتماعی و در بحث کارآفرینی، دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی می‌توانند جریان‌سازی علمی داشته باشند، خاطرنشان کرد: با وجود سابقه فعالیت‌های سازمان‌های مردم نهاد در کشور، نمی‌توان از تجربه جهانی در این عرصه غافل بود و همکاری با دانشگاه‌ها و موسسات علمی در این زمینه مهم است.

  ابتکار با بیان اینکه جریان‌سازی اجتماعی می‌تواند ابعاد بسیار وسیعی بگیرد، به عنوان مثال گفت: در رابطه با کارآفرینی و تولید کالایی مانند کیسه پارچه‌ای که شاید کوچک و محلی به‌نظر برسد با ایجاد جریان‌سازی و گسترش این امر در استان مازندران که بیشترین آسیب را از پسماند و پلاستیک می‌بیند یک حرکت اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و بهداشتی با پیشگامی زنان ایجاد خواهد شد.

  وی در پایان با بیان اینکه ما در این زمینه بسیار عقب هستیم، گفت: اروپاییان سال‌هاست که از نایلون‌های پلاستیکی اجتناب می‌کنند و حتی برخی کشورهای افریقایی و آسیایی در این زمینه درحال تبدیل به کشور بدون پلاستیک یکبار مصرف هستند.

  برچسب ها :

  نظرات