آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸ , Monday 9 December 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 88371
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱ آبان, ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۱
 • شما اینجا هستید :اجتماعی
 •   

  چند پرسش معلمان از مسئولان/چرا واقعه طبس و ۱۳ آبان را به کتب درسی بازنگرداندید؟

  تعدادی از معلمان منطقه ۱۷، درباره حذف برخی مفاهیم از کتاب‌های درسی همچون ۱۳ آبان و واقعه طبس پرسش‌هایی را از مسئولان تدوین کتب درسی مطرح کردند.

  آوای شمال/ جمعی از معلمان منطقه ۱۷ درنامه‌ای که در اختیار خبرگزاری تسنیم قرار گرفت به حذف برخی مطالب و تصاویر در کتاب‌های درسی واکنش نشان دادند که پس از آن سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی در جوابیه‌ای دلایل عدم بازگشت درس شهید فهمیده به کتاب درسی پایه ششم را ارائه کرد.

  هم‌اکنون معلمان منطقه ۱۷ در نامه‌ای دیگر که در اختیار خبرگزاری تسنیم قرار گرفت، چند پرسش را از مسئولان سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی مطرح کردند.

  مشروح این نامه بدین شرح است:

  چندیست که پاسخ مسئول تالیف کتب درسی را در باب چرایی و چگونگی حذفیات برخی موارد از کتب دریافت کردیم.از آنجا که برخی مطالبات از جانب ما در نامه جوابیه پاسخ داده نشده بودچند روزی درنگ کردیم که شاید مسئولین متوجه شوند که به برخی موارد در پاسخ اصلا اشاره نشد.

  همچنین بخوانید: حذف «شهید فهمیده»‌از کتاب درسی پایه ششم/آموزش‌وپرورش چه پاسخی دارد؟

  همچنین بخوانید: ماجرای حذف بیت شهید و شهادت از کتاب فارسی دوم دبستان

  هم اکنون دو مورد مطرح است:

  ۱٫ در کتاب مطالعات پایه نهم در درس دوران پس از انقلاب مطالبی درباره روز دانش آموز، ۱۳ آبان و تسخیر لانه جاسوسی، آمریکایی‌هایی که دانشجویان آنها را گروگان گرفتند، واقعه طبس و اقدامات نظامی آمریکا علیه انقلاب اسلامی آمده بودکه این موارد دو سال است حذف شده و جالب اینکه در نامه معلمین این مسئله همراه با مستندات و گله مندی رهبر معظم انقلاب از وزیر آموزش پرورش مبنی بر نبود هیچ اثری از این واقعه عظیم در هیچ کتاب آموزشی در کل مقاطع تحصیلی در نظام آموزش و پرورش مطرح شد. اما در جوابیه هیچ پاسخ و حتی عکس العملی در این رابطه دیده نشد و این جای سوال فراوان دارد!

  اگر از حذف این مورد اطلاع داشتید، چرا رضایت دادید؟ باتوجه به حساسیت موضوع و اعلام گله مندی رهبر معظم انقلاب در جمع مسئولین که این سخنرانی سال تحصیلی قبل و بعد از استعفای آقای فانی در زمان مسئولیت آقای آشتیانی بیان شد و همه مردم دیدند، حتما شماهم دیده بودید.

  بعد از اتمام حجت حضرت امام خامنه‌ای در سال قبل وطبق جواب خودتان مبنی بر نقش رهبری در جامعه و طبق درس مطالعات پایه چهارم و پنجم ابتدایی که به اطاعت همه از مقام معظم رهبری اشاره شده است چطور این مورد دیگر مجددا چاپ نشد؟ آیا وظیفه و تکلیف نبوده که مطیع امر ولایت مطلقه فقیه باشیم؟

  با توضیحاتی که در جوابیه ارائه دادید و آدرس متن‌ها وجدول‌ها که زیر نظر کارشناسانه خودتان تالیف شده استاطاعت از امر رهبری واجب است چه برسد به رفع گله مندی ایشان از مسئولین آموزش و پرورش.اگر نامه مطالبات معلمان دقیق مورد بررسی قرار گرفت چرا به این جریان که بسیار برای مقام معظم رهبری مهم بوده است هیچ پاسخ و عکس العملی هم نشان داده نشد که جای بحث، درنگ و سوال زیادی دارد اگر هم بادقت بررسی نشده که شرمنده جای گله دارد!

  ۲- دو سال قبل از کتاب هدیه‌های آسمان درسی به اسم مساجد مسلمانان حذف شد این درس درباره محکوم کردن رژیم صهیونیستی و اشغال فلسطین و قدس عزیز بود. امسال این درس دوباره در کتاب هدیه‌های آسمان پایه چهارم گنجانده شد البته از جاپ مجدد این درس خرسندیم اگرچه نمی‌دانیم دلیل حذف چه بوده است.

  یعنی این درس هم خارج از دامنه مفهومی و درک شناختی دانش آموزان بوده یا این درس راهم طبق توضیح کارشناسی خودتان مانند درس محمد حسین فهمیده در پایه‌های دیگر وکتب دیگر برای تثبیت در یادگیری و الگو‌سازی بیشتر گسترش داده بودید!اگر چنین است خوب باعث تعجب است که چرا درس دوباره چاپ شد.اگرهم اینچنین نبوده دلیل حذف چه بوده است.

  نکته قابل بحث طبق مستندات چاپ مجدد این درس این است که پس می‌توان موارد حذف شده را دوباره به جایگاه خویش بازگرداند.
  باید با ریزبینی ولایی وخرد ناشی از ولایتمداری ببینیم هر کاری که انجام می‌دهیم آموزشی و پرورشی آیا برای وجدان خویش نیز پاسخ کامل وصحیحی داریم ؟ زیرا وجدان تنها محکمه‌‌ای است که نیاز به قاضی ندارد. این کلام امام علی (ع) است.

  برچسب ها :

  نظرات