آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸ , Sunday 19 January 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 88336
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱ آبان, ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۸
 • شما اینجا هستید :اقتصادی
 •   

  صادرات ۱۵ میلیون تن کالای معدنی به چین/چابهار مرکز صادرات معدنی ایران

  واردات کالاهای غیر اساسی به کشور تولیدات داخلی را نابود کرده و رشد بیکاری را در پی دارد و بالعکس صادرات کالاهایی که در کشور نیاز نیست باعث رشد در اقتصاد کشور می شود.

  آوای شمال/ صادرات غیرنفتی ایران تحت تأثیر نفت، اقتصاد دولتی و سیاست است که در هر سه مورد دولت عامل اصلی تاثیر گذاری این قضیه می باشد، دولت می تواند با جهت گیری ها و استراتژی ها و برنامه های خود تأثیر گذارترین عامل در توسعه صادرات غیر نفتی باشد و مهم ترین استراتژی دولت برای توسعه صادرات غیرنفتی می تواند تقویت بخش خصوصی واقعی در اقتصاد و کمک به آنها در ایجاد و تقویت صنعت و تولید برون گرا و رقابتی باشد.

  هفته گذشته مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان وبلوچستان به منظور صادرات کالاهای غیر نفتی از ساخت ترمینال کالای معدنی با ظرفیت صاردات سالانه ۲میلیون تن سنگ معدن در بندر شهید بهشتی چابهار خبر داد.

  بهروز آقایی با اشاره به شناسایی ۱۴۳ محدوده اکتسافی امید بخش معدنی در سیستان وبلوچستان اظهار کرد: سیستان وبلوچستان رنگین کمان معادن ایران است چراکه بیش از یک میلیارد‌ تن ذخایر معدنی در این استان شناسایی شده که معادن آنتیموان سفیدآبه،مس چهل کوره،تیتانیوم،طلا و سنگ های ارزشمند معدنی از جمله آن هاست.

  وی افزود: بیش از ۱۵میلیون تن کالای معدنی سالانه از ایران به چین صادر می شود و از آنجایی که اکثر معادن در شرق کشور واقع هستند و بهترین و کوتاه ترین مسیر برای ترانزیت آن ها چابهار است،تنها بندر اقیانوسی ایران می تواند به مرکز صادرات معدنی کشور تبدیل شود.

  به گفته مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان، ساخت ترمینال کالاهای معدنی برای صادرات ۲میلیون تن سنگ معدن درسال باسرمایه‌گذاری بیش از ۲۸۰میلیارد تومانی بخش خصوصی در کمتر از دوسال آینده از راهبرد های اصلی مجتمع بندری چابهار است.

  آقایی بابیان اینکه بندر چابهار آمادگی لازم جهت بارگیری مواد معدنی شرق و شمال شرق کشور را نیز دارد گفت: براساس برآورد های انجام شده ترمینال مواد معدنی بندر شهید بهشتی پس از احداث ظرفیت بارگیری روزانه حداقل ۱۰تا ۱۲هزار تن سنگ معدن را دارد.

   محمد رضا گنجی به مناسبت روز ملی صادرات در گفت و گو با خبرنگار چهاربهاران، اظهار کرد: ما باید سعی کنیم از صادرات کالاهای خام و مواد اولیه که با قیمت خیلی پایین صادرمی شود جلوگیری و مواد اولیه را به صورت کالاهای مصرفی مردم تولید و به بازار تقاضا عرضه کنیم.
  وی افزود: کالاهایی هستند که فقط با یک بسته بندی زیبا میتوان به قیمتی بیشتر به خارج از کشور صادر کرد و سود و ارز بیشتری از آن کالا به دست آورد که متاسفانه چنین برنامه هایی به نحو احسن اجرا نمی شود.

  وی ادامه داد: چون از چین به ایران واردات زیاد است متقابلا باید صادرات را به چنین کشورهایی افزایش داده تا اقتصاد کشور گامی به سمت جلو بردارد.
  کارشناس امور اقتصادی عنوان کرد: از ورود اجناسی که در خود کشور تولید میشوند جلوگیری شود تا تولید کننده داخلی نیز تشویق و ارز کمتری از کشور خارج شود و این رویه اقتصاد مقاومتی می باشد.

  وی خاطرنشان کرد: باغداری در اردبیل به خاطر فروش نرفتن محصول سیب خود همه درختان سیب را قطع کرد، این یعنی بازار صادرات میوه در کشور برای تولیدکنندگان توسط کارشناسان دولت مشخص نشده است.
  وی تصریح کرد: واردات چه بی اساس و چه کاربردی هر دو باعث خروج ارز از کشور میشوند پس بهتر است از واردات محصولات تولید داخل و بی اساس جلوگیری کرده تا ارز کمتری از کشور خارج شود.

  برچسب ها :

  نظرات