آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۸ , Wednesday 11 December 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 88236
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳۰ مهر, ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۱
 • شما اینجا هستید :اقتصادی
 •   

  بدعهدی توتال در ایران به نفع آمریکا/ یکسال از قرارداد با توتال گذشت؛ هنوز کارگاه و تجهیزات هم وارد ایران نکرده اند/ کشور را معطل توتال کردند آخر هم نتیجه نداد

  نائب رئیس کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به بدعهدی توتال در این در سال های گذشته تصریح کرد: در سال های گذشته نیز توتال با ایران قرارداد بست اما هیچ کاری را در فاز 11 پارس جنوبی پیش نبرد و در آن طرف با قطر قرارداد دیگری بست و گاز را از میدان مشترک بین ایران و قطر به سمت قطر سوق داد و خارج کرد.

  آوای شمال/ با اشاره به اعلانیه جدید شرکت فرانسوی توتال مبنی بر خروج از ایران در صورت خروج آمریکا از برجام گفت: از همان روزهای ابتدای شروع مذاکره با توتال و تدوین الگوی جدید قرارداد های نفتی موضوع تحریم ها را مکررا به دوستان مذاکره کننده وزارت نفت تذکر دادیم ولی آنها گوششان هیچ وقت بدهکار این حرف نبوده است.

  وی ادامه داد: از همان اول هم بدعهدی و پیمان شکنی فرانسوی ها در این قرارداد جدی گرفته نشده بود و دولت با دید خوشبینانه با آنها عقد قرارداد امضا کرد در صورتی که باید در قراردادشان زمان تحریم هم لحاظ می شد که این امر مهم از سوی دولت در این قرارداد درج نشده است.

  نائب رئیس کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به بدعهدی توتال در این در سال های گذشته تصریح کرد: در سال های گذشته نیز توتال با ایران قرارداد بست اما هیچ کاری را در فاز ۱۱ پارس جنوبی پیش نبرد و در آن طرف با قطر قرارداد دیگری بست و گاز را از میدان مشترک بین ایران و قطر به سمت قطر سوق داد و خارج کرد.

  خادمی همچنین با بیان اینکه یکسال از قرارداد ایران با توتال می گذرد اظهارداشت: حدود یک سال از قرارداد ایران و توتال می گذرد اما طبق اخرین جلسه ای که با وزیر نفت داشتیم هنوز هیچ کاری از توتال در ایران مشاهده نشده حتی کارگاه و تجهیزات لازم را وارد ایران نکرده است.

  وی ادامه داد: دولت اقتصاد کشور را یک سال معطل غربی ها کرد و در اخر هم هیچ نتیجه ای حاصل نشد و هنوز که هنوز است میدان فاز ۱۱ پارس جنوبی هیچ حرکنی در ان انجام نشده است؛ دولت هرچه زودتر با یکی از شرکت های داخلی مانند قرارگاه خاتم الانبیا (ص) برای توسعه این میدان قرارداد ببندد تا هرچه زودتر کار شروع شود زیرا که ایران ۱۱ سال از قطر در استحصال گاز و فراورده های نفتی عقب مانده است.

  برچسب ها :

  نظرات