آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۱ بهمن ۱۳۹۸ , Tuesday 21 January 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 88190
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۹ مهر, ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۴
 • شما اینجا هستید :اقتصادی
 •   

  زخم کهنه مشکلات معدن کاران دوباره سر باز کرد/ معوقات کارگران معدن آق دربند یک‌ساله شد!

  جستجوی معدن کاران سرخسی در عمق ۱۳۰۰ متری زمین برای نان حلال در حالی ادامه دارد، که معوقات آنان یک ساله شده و نیازمند پیگیری جدی مسئولان است.

  آوای شمال/ نان درآوردن از دل کوه به قیمت جان؛ این ساده‌ترین تعریفی است که از کار سخت و دشواری چون معدن می‌توان به کار برد و اگر از کسی سؤال کنی که از سختی شغلی که داری بگو، می‌گوید بعد از کار در معدن شغل من سخت‌ترین شغل‌ها است.

   

  جستجوی نان حلال در عمق ۱۳۰۰ متری زمین

  جستجوی معدن کاران سرخسی در عمق ۱۳۰۰ متری زمین برای نان حلال در حالی ادامه دارد، که معوقات آنان یک ساله شده و نیازمند پیگیری جدی مسئولان است.

  کارگران معدن زغال‌سنگ آق دربند شهرستان سرخس چند سالی است که باوجود تغییرات مدیریتی در این معدن با مشکلات زیادی همچون معوقات حقوقی و بیمه دست‌وپنجه نرم می‌کنند و این امر موجبات اعتراضات آنان را فراهم کرده به‌طوری‌که ۱۹ مهرماه امسال برای سومین بار کارگران این معدن در مقابل استانداری خراسان رضوی تجمع کرده و خواسته‌های به‌حق خود را از مسئولان مطالبه کردند.

   

  پایگاه خبری تحلیلی نسیم سرخس، به‌عنوان تریبون مردم شهرستان سرخس اسفندماه پارسال مشکلات کارگران معدن زغال‌سنگ آق دربند شهرستان سرخس را در گزارشی با عنوان «حقوق معوقه کارگران معدن آق دربند سرخس یک‌ساله شد!»، پیگیری کرده بود که باگذشت شش ماه از این گزارش و وعده‌های مسئولان مشکلات معدن کاران سرخسی همچنان پابرجاست.

  کارگران معدن آق دربند سرخس یک سال معوقات حقوقی دارند

  حامد بالوانه، رئیس جدید شورای کار معدن زغال‌سنگ آق دربند سرخس در گفتگو با خبرنگار نسیم سرخس، با اشاره به مشکلات کارگران معدن آق دربند سرخس و پیگیری معوقات حقوقی و بیمه کارگران اظهار کرد: از مهرماه سال گذشته کارگران معدن زغال‌سنگ آق دربند سرخس یک سال معوقات حقوقی دارند.

   

  وی تصریح کرد: آخرین دریافتی کارگران معدن آق دربند سرخس مربوط به تیرماه امسال آن‌هم حقوق نصف مهرماه امسال بوده است.

  رئیس جدید شورای کار معدن زغال‌سنگ آق دربند سرخس با اشاره به اینکه از آخرین دریافتی کارگران پنج ماه می‌گذرد، عنوان کرد: حقوق کارگران معدن زغال‌سنگ آق دربند سرخس هر ۴۰ یا ۵۰ روز پرداخت می‌شود و اکنون معوقات آنان با توجه به پرداختی‌ها به یک سال رسیده است.

   

  بالوانه تأکید کرد: مکاتباتی با آستان قدس رضوی که ۳۰ درصد سهام معدن را دارد داشتیم و همچنین مکاتباتی با استانداری خراسان رضوی، فرماندار شهرستان سرخس، نماینده سرخس در مجلس شورای اسلامی و مدیرعامل معدن برای پیگیری معوقات حقوقی و بیمه‌ای کارگران داشته‌ایم.

   

  وعده‌های مسئولان

  وی با اشاره به وضعیت بیمه کارگران معدن آق دربند سرخس اظهار داشت: بیمه ماه‌های مرداد و شهریورماه امسال کارگران نیز پرداخت ‌نشده است که با پیگیرها و هماهنگی‌های انجام شده مقرر شد که یک چک پنج تا شش ماهه به تامین اجتماعی استان واگذار و دفترچه‌های بیمه کارگران تامین اعتبار شود.

  رئیس شورای کار معدن زغال‌سنگ آق دربند سرخس خاطرنشان کرد: همچنین در جلسه‌ای که اخیراً با مدیرعامل معدن و نماینده آستان قدس رضوی در هیئت رئیسه داشتیم، قرار شد تا بیستم آبان ماه امسال حقوق یک ماه کارگران کامل پرداخت کنند.

   

  بالوانه عنوان کرد: برای پرداخت معوقات حقوقی کارگران نیز هیئت رئیسه شرکت، به دنبال دریافت وامی از سوی سازمان صنعت و معدن و تجارت است که اگر با این وام موافقت نشود، قرار است آپارتمانی از شرکت در مشهد به رهن و یا به فروش گذاشته شود و بخشی از آن برای تجهیز معدن هزینه و با بخشی از آن معوقات کارگران و تامین اجتماعی پرداخت شود.

   

  مطابق قانون کار، معدن کاری جزو مشاغل سخت و زیان‌آور تلقی می‌شود و دراین‌بین یکی از دغدغه‌های اصلی کارگران معدن کمبود تسهیلات و خدماتی است که طبق قانون باید به آن‌ها تعلق گیرد.

  به‌هرحال باوجود مصائب کار در معدن که باید درباره آن چندین کتاب نوشت، مسئولان مربوطه باید نگاه ویژه‌ای به مشکلات کارگران مشغول در سخت‌ترین شغل دنیا داشته باشند.

   

  باوجود وعده‌ها و قول‌هایی که مسئولان برای پرداخت معوقات معدن کاران سرخسی داده‌اند، پایگاه خبری تحلیلی نسیم سرخس تا احقاق حقوق کارگران معدن آق دربند پیگیر این موضوع خواهد بود.

  برچسب ها :

  نظرات