آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸ , Monday 9 December 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 88082
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۶ مهر, ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۴
 • شما اینجا هستید :اقتصادی
 •   

  گندم‎کاران امسال جریمه دیرکرد می‌گیر ند

  رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه دولت مکلف شد جریمه دیرکرد پرداخت مطالبات ۵۰ درصدی گندم کاران را بپردازد گفت: این حکم در برنامه ششم توسعه قرار گرفته و از سال جاری قابلیت اجرایی دارید و بعد از پرداخت اصل طلب، از طریق کمیسیون پیگیری می‌شود.

  آوای شمال/ محمدرضا پور ابراهیمی اظهار کرد: در برنامه ششم توسعه حکمی گنجانده شده است که اگر دولت طلب کشاورزان را با تأخیر پرداخت کند باید معادل سود بانکی رایج و جاری در کشور را به کشاورزان بپردازد.

  وی با اشاره به اینکه این حکم برای اولین بار، در برنامه ششم توسعه گنجانده شده است افزود: کشاورزان با توجه به اینکه پولشان دست دولت بود و پرداخت نمی‌شد  مجبور  می‌شدند به بانک جریمه‌های دیرکرد پرداخت کنند.

  رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: با توجه به اینکه این حکم در قالب برنامه ششم توسعه قرار دارد، از سال جاری قابلیت اجرایی دارد.

  وی تصریح کرد: در حال حاضر با توجه به اینکه ۵۰ درصد از پول گندم کاران با تأخیر پرداخت می‌شود بعد از پرداخت طلب کشاورزان از طریق کمیسیون پیگیری می‌شود که سود مطالبات کشاورزان نیز پرداخت شود.

  پور ابراهیمی همچنین با اشاره به اعلام نشدن نرخ خرید تضمینی گندم  با وجود گذشت یک ماه از آغاز سال زراعی جاری گفت : شاید دلیل اینکه دولت در سال جاری نیز (مانند سال قبل)، قیمت خرید تضمینی گندم رابه موقع اعلام نکرده است، به دلیل نگاهی است که به بازارهای جهانی ( برای واردات به جای تولید) دارد؛ تا گندم را با توجه به قیمت  پایین‌تر بازارهای  جهانی خریداری کند، درحالی که آسیبی که به برنامه ریزی‌های اقتصادی بخش کشاورزی می‌زند،  خیلی بیشتر از پرداخت، مابه‌التفاوت خرید گندم داخلی و وارداتی است.

  برچسب ها :

  نظرات