آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۸ , Saturday 25 January 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 88054
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۶ مهر, ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۸
 • شما اینجا هستید :سیاسی
 •   

  اروپا آرام‌آرام به سمت ترامپ مایل می‌شود/ آمریکا در برجام هیچ امتیازی به ما نداده است

  عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نهم گفت: امروز هر آنچه امام و مقام معظم رهبری درباره آمریکا، فرموده بودند به عینه توسط آقای ترامپ به ما نشان داده شد.

  آوای شمال/ با اشاره به اظهارات اخیر ترامپ درباره ایران اظهار داشت: آقای ترامپ فعلاً از برجام خارج نشده و از کنگره خواسته که محدودیت‌های هسته‌ای ۱۲ ساله ایران به ۱۵ سال افزایش و مباحث موشکی نیز در برجام گنجانده شود و این به معنای این است که وی می‌خواهد ایران را مجدداً به میز مذاکره بکشاند.

  به اعتقاد وی معلوم نیست که ایران بازگشت به میز مذاکره را در کل نفی کند چراکه کنگره ۶۰ روز مهلت دارد که در مورد برجام تصمیم‌گیری کند و آنان قطعاً تلاش خواهند کرد در این مدت فضای افکار عمومی در ایران را سنگین و دوقطبی ایجاد کنند که باید مراقب بود؛ بنابراین آن‌ها تا ۶۰ روز ایران را در هیجان نگه خواهند داشت.

  عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نهم با اشاره به مواضع کشورهای اروپایی درباره برجام، گفت: معتقدم کشورهای اروپایی آرام‌آرام به سمت آمریکا مایل می‌شوند. چنانچه برخی از مقامات بلندپایه اروپا به ترامپ گفته‌اند که ما سعی می‌کنیم دغدغه‌های ایالات‌متحده درباره موشک‌های جمهوری اسلامی را درک کنیم.

  بخشایش برجام را چاه ویلی می‌داند که سبب شده هر چه آمریکا ما را تحریم کند ما چیزی برای گفتن نداشته باشیم.

  وی در همین رابطه به دولت نهم و دهم اشاره و تأکید کرد: در دولت گذشته وقتی آمریکا ما را تحریم می‌کرد ما بحث هسته‌ای را توسعه می‌دادیم و این اقدام ما سبب می‌شد که آن‌ها کمی کوتاه بیایند اما امروز وضعیت به‌گونه‌ای تغییریافته که آمریکا تحریم‌ها را بیشتر می‌کند و ما مجبوریم سکوت کنیم. مگر اینکه پنهان‌کاری صورت دهیم.

  وی پنهان‌کاری در مقابل تحریم‌های متعدد آمریکا پس از برجام را تقریباً غیرممکن می‌داند چراکه می‌گوید آن‌قدر ما را از زوایای گوناگون کنترل می‌کنند که ما نمی‌توانیم کاری صورت دهیم.

  بخشایش بر عدم ایجاد فضای دوقطبی در ایران تأکید و تصریح کرد: باید برخی از مؤسسات مالی و بانکی که باعث عدم اعتماد مردم می‌شوند را کنترل کرد تا از نارضایتی عموم پرهیز شود.

  وی بابیان اینکه ترامپ در تمام توافق‌های بین‌المللی آمریکا دکترین خروج را انتخاب کرده است،‌ گفت: ترامپ می‌خواهد از یونسکو، توافق پاریس، برجام و غیره خارج شود و اگر در این حین توانست به امتیازی برسد عدم ناکارآمدی دموکرات‌ها را مجدداً گوشزد می‌کند.

  عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نهم خاطرنشان کرد: غربی‌ها می‌دانند آمریکا در برجام هیچ امتیازی به ما نداده است تنها امتیاز ما از برجام ۳ میلیارد دلار بوده که البته سرمایه‌گذاری‌های شرکت‌هایی چون توتال، رنو و پژو بحثی جدا از این مقوله است.

  نماینده مردم اردستان در مجلس نهم تأکید کرد: امروز هر آنچه امام و مقام معظم رهبری درباره آمریکا، شیطان‌صفتی این کشور و غیرقابل‌اعتماد بودن آن به ما می‌گفتند به عینه توسط خود آقای ترامپ به ما نشان داده شد، امروز همه معتقدیم که آمریکا بی‌اعتمادترین و عهدشکنی‌ترین کشور است. البته آمریکایی‌ها بیان نمی‌کنند ما به برجام متعهد نیستیم بلکه برجام را در برزخی نگه داشتند و مسئولان ما نیز به‌ناچار برای اینکه بتوانند به ادعای خود برجام را حفظ کنند، در مقابل تحریم‌هایی که بر سر ما می‌ریزند سکوت خواهند کرد.

   

  برچسب ها :

  نظرات