آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۸ , Thursday 12 December 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 87953
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۵ مهر, ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۰
 • شما اینجا هستید :اخبار محمودآباد
 •   

  مدیر جهاد کشاورزی محمودآباد خبر داد:

  ردیابی آفت مگس میوه مدیترانه‌ای در ۳۵۰ هکتار از باغات محمودآباد

  مدیر جهاد کشاورزی محمودآباد از ردیابی آفت مگس میوه مدیترانه‌ای در 350 هکتار از باغات این شهرستان خبر داد.

  آوای شمال/ احمد صادقی در گفت‌وگو با خبرنگار ما با بیان اینکه مگس میوه مدیترانه‌ای یکی از آفات مهم و خطرناک است، اظهار کرد: این آفت چندنسلی و در شرایط مساعد می‌تواند در تمام طول سال زاد و ولد کند.

  وی درباره چگونگی خسارت مگس میوه مدیترانه‌ای افزود: مگس ماده در پوست میوه تخم‌ریزی و لارو از گوشت میوه تغذیه می‌کند که در اثر لارو یک نوع لهیدگی و تغییر رنگ در میوه دیده می‌شود.

  مدیر جهاد کشاورزی محمودآباد تغییر رنگ در محل تخم‌ریزی مگس بر روی میوه، پوسیدگی میوه در اثر تغذیه لارو آفت و ریزش شدید و نابه‌جای میوه را از دیگر علائم خسارت این آفت برشمرد.

  صادقی درباره کنترل آفت مگس میوه مدیترانه‌ای تصریح کرد: نصب تله‌های جلب‌کننده یا تله‌های زرد چسبنده در باغات آلوده، جمع‌آوری و معدوم کردن میوه‌های آفت‌زده و مشکوک با غرقاب کردن در ظروف بشکه‌ای حاوی آب و مشتقات نفتی، مدفون کردن میوه‌ها در عمق بیش از ۵۰ سانتی‌متری خاک، سوزاندن میوه‌های آفت زده، محلول‌پاشی تنه و سرشاخه‌های اصلی درخت به‌ویژه قسمت‌های آفتاب‌گیر درخت با پروتئین هیدرولیزات ۲ تا ۳ درصد به همراه سم مالاتیون با دوز دو در هزار، از راهکارهای کنترل این آفت است.

  این مسئول با اشاره به اهمیت برداشت تمامی میوه‌ها مانند نارنگی، پرتقال، لیمو، نارنج، خرمالو و ازگیل قبل از فصل زمستان از سطح باغ بیان کرد: باغداران از نقل و انتقال میوه‌های آفت‌زده جلوگیری و نسبت به انجام مبارزه زراعی در فصل سرما و پابیل کردن سایه‌انداز درختان برای از بین بردن شفیره‌های آفت اقدام کنند.

  وی به وجود ۶ ایستگاه ردیابی این آفت در شهرستان محمودآباد اشاره کرد و ادامه داد: ۶ ماهه نخست امسال ردیابی آفت مگس میوه مدیترانه‌ای در ۲۷۸ هکتار از باغات این شهرستان انجام و ۵۹۳ عدد مگس میوه شکار شد.

  مدیر جهاد کشاورزی محمودآباد با بیان اینکه جمعیت این آفت نگران‌کننده نیست و تحت کنترل است، گفت: مبارزه و اجرای عملیات طعمه مسموم پاشی علیه این آفت در سطح ۶ هکتار با مصرف ۲۰ لیتر پروتئین هیدرولیزات انجام و ۳۷۴ عدد کارت زرد و تله مک فیل نیز بین باغداران توزیع شد.

  برچسب ها :

  نظرات